Ana Sayfa Siyaset BAHÇELİ İÇİN DEPREM GİBİ KARAR

BAHÇELİ İÇİN DEPREM GİBİ KARAR

MHP’de parti içi muhalefetin, MHP Genel Merkezi aleyhine açtığı davanın bugün görülen duruşmasında karar çıktı.

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2016 Cuma 16:30
BAHÇELİ İÇİN DEPREM GİBİ KARAR

MHP’de parti içi muhalefetin, MHP Genel Merkezi aleyhine açtığı davanın bugün görülen duruşmasında karar çıktı. Mahkeme, MHP’de kurultay talebini kabul etti. Kararın ardından MHP'de kurultay talebinde bulunan muhalifler adliye içinde "Ülkücü hareket engellenemez"sloganları attı. MHP yönetiminin mahkeme kararını temyiz edeceği öğrenildi.

KAYYUM ATANDI

Mahkeme, muhaliflerin olağanüstü kongre çağrısı yapmak üzere 3 üyenin görevlendirilmesi talebini kabul etti. Mahkeme buna göre, “büyük kongre delegeleninin en az 20’de 1’nin teklifi ile gündemdeki sıranın değiştirilmesi veya bir konunun gündeme alınması talep edilebilir, olağanüstü toplantılarda genel başkan merkez yönetim kurulu ve merkez disiplin kurulu yapılabilir” şeklindeki teklifi tüzük değişikliği amacı ile toplantı çağrısı yapmak üzere, MHP eski Aksaray İl Başkanı Ayhan Erel, Bursa Üst Kurul Delegesi Mehmet Bilgiç ve MHP Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır’ın Kurultay Çağrı Heyeti ‘asil üyesi’ olarak belirledi. Mahkeme, MYK Yedek Üyesi Turan Yaldır’ın ise yedek üye olarak belirlenmesine karar verdi.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşma öncesinde partililer adliye koridorunu doldurdu. Mahkeme, duruşma salonuna sadece tarafların avukatlarını aldı. Duruşma salonunda MHP adına Cemal Enginyurt ile Kadir Şekerci yer aldı. Salona izleyici ve gazeteciler alınmadı.

Polis, mahkemenin kapısında ve koridorda güvenlik önlemi aldı. 

MHP'DEN AÇIKLAMA

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın kararı doğru bulmadığını ifade etti. Kararı, Yargıtay'a götüreceklerini ve temyiz isteyeceklerini söyledi.

CNN TÜRK'te Saynur Tezel Özgentürk'e konuşan Yalçın, “MHP Genel Merkezi'nin yapacağı iş, bundan sonraki süreçte bir üst mahkeme üzerinden, yine çözümü yargıda aramak süreciyle başvurusunu yapacak. MHP Genel Merkezi bu kararı alırken karar partinin en yüksek organında alındı. Bu organlar, büyük kongrelerde ortaya çıkarlar. Ocak ayı itibariyle MYK bu yılın sonunda ilçe ve il kongrelerini başlatmak suretiyle olağan kongreyi ön gördü. Sulh Hukuk Mahkemesi bunu dikkate almadı, bu görmezden gelindi. Buna hayret etmemek mümkün değil. Farklı arkadaşlarımız için ise yorum yapmaya gerek yok. Onlar farklı görüşler beyan etmek suretiyle, adeta partiye zarar verircesine bir çaba içinde olmaları da çok üzücü” dedi.

MERAL AKŞENER’DEN AÇIKLAMA

MHP Genel Başkanı adayı Meral Akşener, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin MHP’nin olağanüstü kongreye götürülmesi yönündeki kararını twitter üzerinden değerlendirdi. Akşener, mahkeme kararı sonrasında Twitter üzerinden Atatürk'ün “Adalet mülkün temelidir” sözünü paylaştı.

MHP Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan, mahkemenin kararına ilişkin ilk açıklamayı Twitter'dan yaptı. İşte o mesaj: 

SÜREÇ NASIL BAŞLADI

MHP’li muhalifler, partinin olağanüstü kurultaya gitmesi için topladıkları 543 imzanın işleme konulması için 5 Şubat’ta yargıya gitmişlerdi. Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan, imzaları önce MHP Genel Merkezi’ne teslim etmiş, ancak herhangi bir yanıt alamamışlardı. Muhaliflerin Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dilekçede 16 il başkanı “davalı” olarak yer almıştı. Dilekçede, 2010 yılında Saadet Partisi’ne olağanüstü kongre çağrısı yapmak üzere üç kişiyi görevlendiren Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile 2005 yılında olağanüstü kongresini yapması için CHP’yi “ihtar” eden Anayasa Mahkemesi kararları emsal gösterilmişti. MHP ise yaptığı savunmada, “MHP’nin bir dernek ya da bir vakıf olmadığını” vurgulayarak, “Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin bu kararı vermekle yetkisiz olacağını” dile getirmişti.

Odatv.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star