Ana Sayfa Siyaset Bahçeli'den Çarpıcı YAŞ Açıklaması

Bahçeli'den Çarpıcı YAŞ Açıklaması

Bahçeli, YAŞ toplantılarının iki yıldır sorun ve çekişme alanı haline gelmesinin fazlasıyla düşündürücü olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 6 Ağustos 2011 Cumartesi 20:56
Bahçeli'den Çarpıcı YAŞ Açıklaması
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YAŞ toplantılarının iki yıldan bu yana sorun ve çekişme alanı haline gelmesinin fazlasıyla düşündürücü olduğunu söyledi. Bahçeli, "YAŞ toplantılarındaki oturma düzenine bile abartılı anlamlar yüklenerek normalleşme iddialarının birkez daha gündeme getirilmesi abesle iştigal olduğu kadar çirkin de olmuştur" dedi.

MHP lideri, darbe iddialarını konu alan yargı süreçlerinin acilen sonuçlandırılarak darbe heveslisi kim varsa Türk Silahlı Kuvvetleri'nden temizlenmesinin sağlanması ve Türk Ordusu tartışmaların içinden hızla çıkarıldığını anlatırken, "AKP hükümeti bundan böyle TSK ile uğraşmaktan ve yıpratmaktan vazgeçmeli, demokratikleşme maskesiyle yargısız infaz girişimlerinden biran önce uzaklaşmalıdır" diye konuştu:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yüksek Askeri Şura Toplantılarını" yazılı bir açıklama ile değerlendirdi. Bahçeli, YAŞ toplantılarının iki yıldır üst üste sorun ve çekişme alanı haline gelmesi fazlasıyla düşündürücü olduğunu anlatırken şöyle dedi:

"AKP hükümetinin, TSK'ya yönelik üzeri hiç küllenmeyen kin ve kızgınlıkları bugünkü tartışmalara zemin hazırlayan asıl ve esas nedendir. Bununla birlikte, hukuken hala bir sonuca ulaşmamış olan sözde darbe iddialarının, TSK üzerinde aşırı bir baskı ve sindirme mekanizması haline geldiği ayan beyan ortadadır. Özellikle, yakın coğrafyalardaki karışıklıkların ve karmaşanın ileri düzeye ulaştığı dikkate alındığında, Türk ordusunu bir plan dâhilinde zayıflatmak ve küresel hedefler doğrultusunda dönüştürmek için yoğun bir faaliyet yürütüldüğü anlaşılmaktadır. TSK'nın, suç şebekesi gibi gösterilmeye çalışılmasında; AKP'ye istikamet veren uluslararası çevrelerin, güç merkezlerinin ve içinde bulunduğumuz coğrafyayla ilgili emelleri bulunanların etkili olduğu görülmektedir. Bu zamana kadar içerideki meşruiyetini dışarından elde ettiği ittifaklarla sağlamlaştırmaya çalışan AKP iktidarının, kendi varlığına engel olarak gördüğü ne varsa türlü yollarla etkisizleştirmeye çabaladığı bilinen bir gerçektir. İçi doldurulmamış, asıl anlamıyla benimsenmemiş ve dönemsel ihtiyaçlara göre her kalıba dökülen; sivilleşme, demokratikleşme, vesayeti kaldırma ve normalleşme kavramları AKP'nin kalkanı olmuş ve adeta kavga aracı haline getirilmiştir. Bu çerçevede YAŞ toplantılarındaki oturma düzenine bile abartılı anlamlar yükleyerek normalleşme iddialarının bir kez daha gündeme getirilmesi abesle iştigal olduğu kadar çirkin de olmuştur. "

MHP lideri Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın kendi ordusuna karşı zafer kazanmış bir komutan gibi takdim edilmesinin en hafif tabirle densizlik ve işgüzarlıktan başka bir anlam taşımadığını ifade etti. MHP'nin her şeye rağmen, Türk ordusunu kuşatan yoğun psikolojik operasyonun belirleyiciliği altında yapılan YAŞ toplantılarının sonuçlanmasını ve meydana gelen devlet krizinin alevlenmeden söndürülmesini olumlu bir gelişme olarak gördüğünü kaydederek şöyle devam etti:

"AKP hükümeti bundan böyle TSK'yla uğraşmaktan ve yıpratmaktan artık vazgeçmeli, demokratikleşme maskesiyle yargısız infaz girişimlerinden bir an önce uzaklaşmalıdır. Darbe iddialarını konu alan yargı süreçlerinin acilen sonuçlandırılarak darbe heveslisi kim varsa TSK'dan temizlenmesi sağlanmalı ve Türk Ordusu tartışmaların içinden süratle çıkarılmalıdır. " - Ankara(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star