Ana Sayfa Türkiye Bakan Abdullah Öcalan Cezaevi Raporunu Sundu

Bakan Abdullah Öcalan Cezaevi Raporunu Sundu

Öcalan'a haftada 3 saat sohbet hakkı, 2 saat spor etkinliği

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2012 Cumartesi 18:46
Bakan Abdullah Öcalan Cezaevi Raporunu Sundu

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan hükümlülerin haftada 3 saat sohbet toplantısı etkinliği, 1 saat basketbol ve 1 saat voleybol etkinliği olmak üzere hafta içinde toplam 5 saat bir araya getirildiklerini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Abdullah Öcalan günün kaç saatini odasında tek başına kaç saatini diğer hükümlülerle birlikte geçirmektedir? Son 6 ay içerisinde kendisini avukatları ve yakınları dahil kaç kişi ziyaret etmiştir” diye sordu.

KAPASİTE 9 KİŞİ 6 HÜKÜMLÜ KALIYOR

Adalet Bakanı, soru önergesini Bursa Cumhuriyet Başsavcılığıyla yapılan yazışmaya verilen cevap ile yanıtladı.

Adalet Bakanı İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun kapasitenin 9 olduğunu, kurumda, haklarında koşullu salıverilme hükümleri uygulanmayacak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum toplam 6 hükümlünün barındırıldığını söyledi.

5 SAAT BİR ARAYA GETİRİLİYORLAR

Adalet Bakanı, kurumda bulunan hükümlülerin Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günlerinde 1’er saat olmak üzere 3 saat sohbet toplantısı etkinliği, Salı günü 1 saat basketbol ve Cuma günü 1 saat voleybol etkinliği olmak üzere hafta içinde toplam 5 saat bir araya getirildiklerini açıkladı.

Kurumda 1 müdür, 3 müdür yardımcısı ve 34 infaz ve koruma memurunun görev yaptığını belirten Adalet Bakanı, Bursa İl Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilen 1 pratisyen hekimin bulunduğunu ve bu hekimin talepleri doğrultusunda uzman hekimlerin adaya götürüldüğünü ifade etti.

TEK MUTFAKTAN ÇIKAN AYNI YEMEK YENİYOR

Adalet Bakanı, askeri ve sivil personel ile hükümlülerin, İmralı Adasında bulunan ve tek mutfaktan aynı yemeği yediklerini söyledi.

Kuruma hakkında yasaklama kararı bulunmayan her türlü gazetenin geldiğini belirten Adalet Bakanı, hükümlülerin bedelini ödemek kaydıyla bu yayınlardan faydalandıklarını kaydetti.

KARDEŞİYLE GÖRÜŞTÜ

Adalet Bakanı, Öcalan’ın odasında televizyon bulunmadığını da söyledi.

Ergin, Öcalan’ın 23 Ekim 2012 tarihi itibarıyla son 6 ay içinde kardeşiyle görüştüğünü belirterek, avukatı ve ziyaretçisiyle görüşmesinin olmadığını söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa dahil 16 ilde FETÖ Operasyonu

Urfa dahil 16 ilde FETÖ Operasyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star