Ana Sayfa Urfa Haberleri Bakan Bagış : urfa'dan Seslendi Bu ülkede kardeşçe yaşamanın vakti geldi(video)

Bakan Bagış : urfa'dan Seslendi Bu ülkede kardeşçe yaşamanın vakti geldi(video)

Avrupa Birliği Bakanı Eğemen Bağış, Barış ve Demokrasi Partisi (Bdp)'ne Şanlıurfa'da yüklendi.

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2011 Çarşamba 14:48
Bakan Bagış : urfa'dan Seslendi  Bu ülkede kardeşçe yaşamanın vakti geldi(video)
Avrupa Birliği Bakanı Eğemen Bağış, Barış ve Demokrasi Partisi(Bdp)'ne Şanlıurfa'da yüklendi. Partiyi PKK'nın boyunduruğundan çıkamamakla suçlayan Bakan Bağış, Bdp'nin partinin ismindeki 'barış' ve 'demokrasi' kelimelerine yakışır davranmadığını vurgulayarak, şu çağrıda bulundu: "Ya adınızdan o kelimeleri çıkarın veya o kelimelerin gereğini yapın."
Bugün 7.cisi başlayan 'Türk Yerel Medyası AB Yolunda' konulu toplantıya katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış Türkiye'nin ekonomideki ilerlemesine dikkat çekti, ülkenin örnek alınır duruma geldiğini savundu. Bakan Bağış, terör belasını ülkenin en krtik ve en hassas konusu olarak nitelendirdi. Konuya değinmeden geçemeyeceğini dile getiren Bağış, Bdp'yi PKK'nın boyunduruğundan çıkamamakla eleştirdi. Adında barış ve demokrasi kelimesi olan bir partinin terör boyunduruğundan çıkamadığın hep beraber şahitlik ediyoruz" diyen Bağış, Barış ve Demokrasi Partisine şöyle seslendi: "Adında barış ve siyasi kelimeler olan bir partinin maalesef terör örgütünün boyunduruğundan çıkamadığına hep birlikte şahit oluyoruz. Ben Urfa'dan o partinin mensuplarına bir çağrıda bulunmak istiyorum. ya adınızdan o kelimeleri çıkarın veya o kelimelerin gereğini yapın. Bu ülkede kardeşçe yaşamanın vakti geldi. Eğer özgürlüklerse bakın nereden nereye geldik ama terörle şiddetle kanla bir yere varamayız. Bunu hep beraber haykırmamız lazım. Birliktelik için birlikte ter dökmemiz gerekiyor."
"HERGEÇEN GÜN TÜRKİYE'NİN AB'YE İHTİYACI AZALIYOR"
Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin hızla büyüdüğünü anlattı. Bağış, Türkiye'nin eskisi kadar avruğa birliğine ihtiyacını olmadığını savundu. 1959 Yılında Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 400 dolarken AB'ye çok ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Bağış, "O zaman insanlarımızı Almanya'ya göndermekten başka umudumuz yoktu. Ama her geçen gün Türkiye'nin Avrupa birliğine ihtiyacı azalırken,Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye olan ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bir noktada göz göze gelme noktasına yaklaşıyoruz. İşte o anada duygusallıktan uzak karşılılı ulusal çıkarlarımızın gereği olarak bu birleşme bu bütünleşme gerçekleşecektir." şeklinde konuştu.
Öte yandan yeni anayasaya da değinen Bağış, Türkiye'nin anayasasının değişmesinin gerekliliğini de vurgulayarak şu ifadelere yer verdi: "Son 9 yılda muazzam değişiklik oldu, ama halen bu ülkede 30 yıl önceki askeri darbenin gölgesinde hazırlanmış anayasasıyla yönetiliyoruz. Sivil anayasa gerekiyor. Her bir vatandaşın benim diyebileceği sivil bir anayasanın hazırlık çalışması yapılması lazım."
"TÜRKİYENİN ASIL SORUNU YARGININ YAVAŞ İŞLEMESİ"
Baş Müzakereci Egemen Bağış, yargıya da yüklendi. Bağış, yargının çok yavaş ilerlediğini ileri sürereken,AK Parti hükümetinin kısa bir süre öncesine kadar hiç hakim ve savcı atayamamasına tepki gösterdi. Bağış, yargının yavaş işlemesini de hakim ve yargıç eksikliğine bağladı. 74 milyon insana 12 bin hakim ve savcının olduğunu anımsatsan Bağış, "10 yıllık iktidarlık döneminin ilk 8,5 yılında tek hakim ve savcı istihdam edemedik. Her açtığımız imtihanı yargı bir kararla iptal etti. Taki referandumdan sonra Anayasa mahkemesinin yapısı, HSYK'nın yapısı biraz daha temsilci hale geldikten sonra biz ilk defa eleman alımı yapabildik. Yani elemanları da gidip parti kadrosundan seçmedik, imtihanla geldiler." diye konuştu.
"GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR Avrupa DEMEKTİR"
İngiltere Büyükelçi Müsteşarı Janet Douglas ise güçlü bir Avrupa için Türkiye'ye ihtiyaç olduğunu savundu. İngiltere'nin Türkiye'nin AB'ye girmesinde güçlü destek verdiğini belirten Janet Douglas, İngiltereBaşbakanının bunu geçen yılki Ankara ziyaretinde net bir şekilde belirttiğini söyledi. İngiltere'ye göreAvrupa'da iyi bir ekonomi, iyi bir siyaset ve güvenlik için Türkiye'nin çok önem arz ettiğini dile getiren Douglas, "Güçlü bir Türkiye güçlü bir Avrupa demektir. İngiltere hükümeti bu amaçla 2003 yılından buyana Türkiye'ye çeşitli projelerde destek sağladı. Bu destek yaklaşık 8 milyon panuta ulaştı." İfadesini kullandı. Programdan sonra Şanlıurfa Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Bağış, daha sonra şehirden ayrıldı.(hürriyet)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık