Ana Sayfa Siyaset BAKAN ÇELİK: 4+4 ENFLASYONUN ÜZERİNDE BİR RAKAMDIR

BAKAN ÇELİK: 4+4 ENFLASYONUN ÜZERİNDE BİR RAKAMDIR

Çelik, özel bir televizyon kanalının Şanlıurfa Balıklıgöl'den gerçekleştirdiği canlı yayınında gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2012 Cuma 07:50
BAKAN ÇELİK: 4+4 ENFLASYONUN ÜZERİNDE BİR RAKAMDIR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hükümet ile memur sendikaları arasındaki toplu sözleşme sürecine ilişkin, ''4+4 enflasyonun üzerinde bir rakamdır. Hangi ortamda, maaşların dünyada kesildiği, dondurulduğu, azaltıldığı düşürüldüğü bir süreçte bunlar gerçekleştiriliyor'' dedi.

Çelik, özel bir televizyon kanalının Şanlıurfa Balıklıgöl'den gerçekleştirdiği canlı yayınında gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Hükümet ile memur sendikaları arasında gerçekleşen toplu sözleşme sürecine ilişkin soru üzerine Çelik, hakem heyetinin vermiş olduğu kararın kesin olduğunu ifade etti.

''Ama şunu ifade edeyim bugün rakamlar açıklandı, ihracat rakamları açıklandı, ithalat rakamları açıklandı, Türkiye planlı, programlı, disiplinli bir şekilde ekonomisini yürütüyor'' diyen Bakan Çelik, 1 puan yüksek veya düşük olmasını tartışmanın güzel bir şey olduğunu, ancak şartların da değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.


Faruk Çelik, şöyle devam etti:


''Kim çalışanına, memuruna çok daha fazla, 2-3 katı kadar vermek istemez- Ama ne olur; ülke bizim ülkemiz, dünyada bin bir türlü sıkıntı var. Dün bahsettiğimiz, bugün açıklanan ve önümüzdeki günlerde açıklanacak pozitif rakamlar dünyanın hiç bir yerinde yok. Bu rakamlar açıklanıyor, planlı çalıştığımızdan, popülist yaklaşmadığımızdan dolayı. Ekonomi ve çalışma hayatına yaklaşımımız popülist yaklaşım değil onun için geleceği düzgün bir şekilde inşa edebilmek, uygun bir şekilde inşa edebilmek, çocuklarımızın, torunlarımızın mutlu olduğu bir Türkiye oluşturmak için kesinlikle plan, program ve mali disiplinden ayrılmamamız gerekiyor. Açık söylüyorum, 'daha fazla olsun' diyene saygı duyuyorum, onların hakkıdır. Onu vermek için çabalıyoruz, mücadele ediyoruz. 4+4 enflasyonun üzerinde bir rakamdır. Hangi ortamda, maaşların dünyada kesildiği, dondurulduğu, azaltıldığı, düşürüldüğü bir süreçte bunlar gerçekleştiriliyor.''


THY'deki iş yavaşlatma eylemiÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, THY'deki iş yavaşlatma eylemini de değerlendirdi.THY'de yaşanan sürecin normal toplu sözleşme süreci olmadığını ifade eden Çelik, gelişmelerin toplu iş sözleşmesi sürecinin, grev sürecinin gereği olarak yaşanmadığını belirtti.Sürecin yönetimle sendika arasında öteden beri yaşanan bir gelişmenin devamı olduğunu dile getiren Çelik, ''Bir grev kararının uygulanması değil işi yavaşlatmaya, aksatmaya dönük bir eylem oldu'' dedi.
Stratejik açıdan hava ulaşımının önemli olduğunu vurgulayan Faruk Çelik, bu konuda THY'nin son derece önemli mesafeler katettiğini, dünya zarar içerisindeyken şirketin kar eden önemli bir kuruluş olduğunu belirtti. Çelik, artık 20. yüzyılın başlarındaki sendika ve işveren ilişkilerinin de değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, programda ayrıca Şanlıurfa'da taahhüt ettikleri ''4 yılda 400 Proje''yle ilgili çalışmaları da anlattı.
sanliurfaolay.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Badıllı'nın ölümünde FETO parmağı var mı? VİDEO

Badıllı'nın ölümünde FETO parmağı var mı? VİDEO

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık