Ana Sayfa Urfa Haberleri BAKAN ÇELİK, CEYLANPINAR'I ZİYARET ETTİ

BAKAN ÇELİK, CEYLANPINAR'I ZİYARET ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şiddetli çatışmaların sürdüğü Suriye sınırındaki Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'ni ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2012 Çarşamba 18:46
BAKAN ÇELİK, CEYLANPINAR'I ZİYARET ETTİ

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri ile birlikte ilçeye gelen Bakan Çelik, Kaymakamlık binasında Vali Celalettin Güvenç ve yetkililer ile son günlerde yaşanan gelişmelere ilişkin toplantı düzenledi. Toplantı sonunda gazetecilere açıklama yapan Bakan Çelik, Suriye'de yaşanan iç savaşta Esad'ın kendi milletine acımasızca saldırdığını söyledi. Suriye'de Esad'ın acımasız şekilde kendi vatandaşlarını aylardır katlettiği görüşünü savunan Bakan Çelik şöyle konuştu:

"Suriye'de devlet başkanı kara kuvvetleriyle artık yapamaz noktaya geldiği saldırılarına hava kuvvetleri ile yapıyor. Bir devlet; uçağını, tankını, topunu ülkesini dışarı korumak için alır ama ne acıdır ki Suriye'de devlet başkanı iktidarını sürdürmek amacıyla kendi vatandaşını acımasızca katletmeye devam ediyor. Suriye, yapılan anlaşma gereği sınırlarımıza 5 kilometre mesafede yapacağı hava saldırılarını bize haber verme zorundadır. Son günlerde aldığımız bilgiler çerçevesinde ve gösterilen şarapnel parçaları Ceylanpınar'da vatandaşlarımızın ciddi şekilde endişeye ve sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Atılan bombalar ve şarapnel parçaları cam, çerçeveyi indiriyor. Bu sıkıntılı süreçte bu şartlarda yaşıyor olmanızı anlıyor ve biliyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz, güçlü bir devletiz. Biz kimseye rastgele bir meydan okumak için burada değiliz. Halkımızın, Ceylanpınarlıların güvenliğini korumak boynumuzun borcudur. Bunun için herkes rahat olsun. Birilerinin acımasızca tetiği bastığı bir dönemde, güvenlik güçlerimizin de eli tetiktedir."

Bakan Çelik, vatandaşlarda Resulayn'ı bombalayan uçakların indirilmesi gibi hissi davranışların ön plana çıktığını da ifade ederek şöyle devam etti:

"Sizler uçağın indirilmesi gibi bir konuda hissi davranabilirsiniz. Türkiye için onlarca uçağın indirilmesi de mesele değildir. Ama Türkiye uluslararası hukuk çerçevesinde kalmak durumundadır. Sınır ihlali olması durumunda olabilecekleri siz çok iyi biliyorsunuz. 5 kilometrelik mesafede bilgilendirmeden yapılacak müdahaleyi engellemek için dün gece ikinci nota verildi. 2 nota verildi ve denmiştir ki; anlaşmalara uyun, Ceylanpınar'ı Türkiye'yi rahatsız edecek müdahaleden sakının notası verilmiştir. Karşı tarafın alacağı tutuma göre Türkiye'de tutumunu belirleyecektir. Güvenlik içinde olunuz. Türk Silahlı Kuvvetleri uçuşları nerede yapıyor, hukuk çerçevesinde yapıyor. Uçaklarımız; Ceylanpınar'a yakında olan Viranşehir ilçesi ve yakın köylere kadar geliyor radarlarla izliyoruz."

Bakan Çelik, Ceylanpınar'daki çadır kentte 23 bin Suriyeli'nin bulunduğunu ve olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınanların Türkiye'nin kanatları altına alındığını sözlerine ekledi.

Bakan Çelik, bu sırada bir vatandaş tarafından kendisine verilen şarapnel parçalarını da inceleyerek yanına aldı. Bakan Çelik ve beraberindekiler daha sonra ilçe sokaklarını dolaşıp, esnaf ve vatandaşlar ile sohbet etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık