Ana Sayfa Urfa Haberleri Bakan Çelik Gap İçin 10 Milyar TL’nin Peşine Düştü

Bakan Çelik Gap İçin 10 Milyar TL’nin Peşine Düştü

GAP'ın tamamlanması için projeye 10 milyar TL veren İş-Kur, Hazine'ye yazdığı bir mektup ile paranın ne zaman ödeneneceğini sordu.

Giriş Tarihi: 28 Aralık 2011 Çarşamba 12:23
Bakan Çelik Gap İçin 10 Milyar TL’nin Peşine Düştü
İş-KurGüneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) tamamlanması için verdiği 10 milyar TL’nin peşine düştü. İş-Kur Genel Müdürlüğü, Hazine’ye konuya ilişkin yazdığı yazıyla paranın ne zaman ve hangi şartlarda ödeneceğini sordu. 2008 yılında alınan tartışmalı bir kararla işsizlere ödeme yapmak için kurulan İş-Kur’un faiz gelirlerinin bir kısmının GAP ve diğer yatırımlar için kullanılması öngörülmüştü. İş-Kur’un Hazine’ye aktardığı kaynağa halen işçi ve işveren sendikaları tepkili. Sendikalar bugüne kadar harcanan kaynakla ne yapıldığını bilmek istiyor. 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, Radikal’in konuyla ilgili sorusuna gülümseyerek “Paramızın peşindeyiz” dedi. 2008 yılında çıkarılan bir yasal düzenlemeyle GAP projesinin bitirilmesi için, İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarından yararlanılması öngörüldü. İlk aşamada İşsizlik Sigortası Fonu yıllık nemaların dörtte birinin GAP ve diğer bölgesel projelere aktarılması benimsendi. 2009 yılında yapılan yasal değişiklikle ise, bu oran dörtte üçe çıkarıldı. 

Mektup yazılmış
Faruk Çelik, kasımda bir soru önergesine verdiği yanıtta yaklaşık 10 milyar TL’lik kaynağın fondan kullandırıldığını açıkladı. Çelik’in verdiği yanıta göre, 30 Eylül 2011 itibariyle toplam fon varlığı 51 milyar 359.83 milyon TL oldu. Gider kalemlerinde 5 milyar 264.49 milyon TL işsizlik ödeneğine, 9 milyar 916.27 milyon TL ise GAP’a verildi. Geçen hafta yapılanİş-Kur Genel Kurulu’nda da sendikaların gündeminde işsizlik sigortası fonundan aktarılan kaynak vardı. TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, 10 milyar TL’lik aktarımın yapıldığına dikkat çekerek, bu kaynakla ne yapıldığını ve ne kadar istihdam yaratıldığını bilmek istediklerini söyledi. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da, aynı konuya dikkat çekerken, konfederasyon başkanları “Bize 1 milyon istihdam yaratılacağı sözü verilmişti. Bu söz gerçekleşti mi” diye sordu. 
Tüm bu tartışmalar yaşanırken, İş-Kur’un sessiz sedasız bir şekilde Hazine’ye yazdığı bir mektupla İş-Kur’dan alınan kaynağın nasıl ve ne şekilde geri ödeneceğini sorduğu öğrenildi. Yetkililer, mektuba yanıt alınıp alınmadığı sorusuna ise, “YPK geri ödeme koşullarını belirleyecek” demekle yetindi.(radikal)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık