Ana Sayfa Güncel BAKAN ÇELİK, HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ

BAKAN ÇELİK, HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticilerine yaptığı çağrı üzerine, kendisini arayanlarla telefonla görüştü. Çelik, bir saati aşkın bir sürede 45 kişinin sorunlarını dinledi.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2015 Salı 10:55
BAKAN ÇELİK, HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Gölcük'ten arayan Hakan Tan isimli bir çiftçi, 2013 yılında çiftliğindeki 103 buzağıyı hastalık nedeniyle kaybettiğini anlattı. Olayın ardından kısa bir süre sonra 141 hayvanının daha hastalık nedeniyle öldüğünü belirten Tan, yetkililerden yeterli ilgili görmediğini söyledi.

Tan'ın şikâyetini dinleyen Bakan Çelik, söz konusu olayda yöneticilerin ihmalinin tespit edilmesi durumunda gereğinin yapılması ve hesap verilmesi gerektiğini ifade etti.

Çelik, il ve ilçedeki komu görevlilerinin sorunlar karşısında seri hareket etmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Türkiye sathında hayvan sayımı 15-20 gün içerisinde yeniden hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Çalışmalar yapacağız inşallah" diye konuştu.

- Çiftçilerin sorun ve talepleri

Bakan Çelik, telefon görüşmelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiftçilerin yem maliyetleri, hayvan kesimhanelerinin sayısının aşırı artması gibi sorunları kendisine ilettiğini, bunun yanı sıra yurt dışından özellikle İtalya'dan daha iyi bir ırk manda çeşidini getirmek istediklerini dile getirdiklerini bildirdi.

Meraların verimli kullanılması ile ilgili talepler geldiğini belirten Çelik, koyun keçi birlikleri ile ilgili 'demokratik bir seçim ortamı oluşturulmadığına' yönelik bir şikayet aldıklarını söyledi.

Çelik, süt fiyatlarının düştüğünü ancak verilen teşvikten duyulan memnuniyetin kendilerine iletildiğini kaydetti.

Süt alımlarında sanayicilerin tekelci bir yaklaşımda bulunmasının önlenmesine ilişkin isteğin dile getirildiğinin altını çizen Çelik, süt ve kırmızı et sanayicileri ile bir araya geleceklerini ve üreticilerin sıkıntı yaşamaması için görüşmeler yapacaklarını ifade etti.

- "Yumurta tebliğinin amacı tüketicinin sağlığını korumak"

Çelik, yumurtadaki "tarih" tartışmalarının sorulması üzerine de yumurta ile ilgili düzenlemelerin 2014 yılının aralık ayında hayata geçtiğini anımsatarak, ilgili üreticilerin gerekli önlemleri alması için bir sene verildiğini, dün itibarıyla bu sürenin dolduğunu kaydetti.

Bu tebliğin amacının tüketicinin sağlığını korumak olduğunu vurgulayan Çelik, "Küçük üreticiler için de 12 Eylül 2015'te yayınlanan bir yönetmelikle 'En fazla 250 kanatlıya sahip olan işletmelerin tarih yazma zorunluluğu olmayacak' diye bir düzenleme yapılmış durumda. Amaç onların da gelecekte bu sürece adapte olmalarını sağlamak ama belli bir büyüklükteki işletmelerin artık bu sürece geçmesi gerekiyor. Küçük işletmecileri korumaya dönük böyle bir adım atmış bulunuyor. İnşallah yakın bir süreçte tüketici sağlığını korumaya dönük bu ve benzer kurallara bütün üreticilerin uyması gerekiyor" diye konuştu.

- "Henüz çocuk doğmamış"

Bakan Çelik, şap hastalığından dolayı et fiyatlarının artıp atmayacağına ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı:

"Henüz çocuk doğmamış. Şimdi bunu konuşarak piyasada gereksiz bir algı oluşturmayı doğru bulmuyorum. Böyle bir sorun söz konusu değil. Gerek hayvan sayısı, gerek geneli itibarıyla hayvan sağlığı açısından bir sorun yok, karantina bölgeleri de belli. Orada da bütün teşkilatımız çok yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Şu anda etle ilgili bahsettiğiniz sıkıntı söz konusu değil."

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık ile ilgili verdikleri destekler olduğunu hatırlatan Çelik, "Bu uygulama, 'Söz konusu destekleri acaba daha verimli hale dönüştürebilir miyiz' sorusuna katkı sağlıyor. Dolayısıyla bu görüşmeler boş bir telefon trafiği değil, bu trafiğin yaptırımlara dönüştüğünü önümüzdeki süreç içerisinde göreceğiz" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star