Ana Sayfa Urfa Haberleri Bakan Çelik MÜSİAD’da

Bakan Çelik MÜSİAD’da

- Devlet Bakanı Faruk Çelik, MÜSİAD Bölgesel İşbirliği Toplantısına katılarak iş adamlarıyla fikir alışverişinde bulundu.

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2011 Perşembe 19:13
Bakan Çelik MÜSİAD’da
     Bakan Faruk Çelik, MÜSİAD Bölgesel İşbirliği toplantısında yaptığı konuşmada, 1990'lı yıllarda başlayan MÜSİAD'ın, ihracatta 15 milyar dolarlara, istihdamda 750 bin kişiye ve demokratik mücadelede her alanda ülkenin karşısına, önüne konmak istenen taşlar ve engellere karşı ciddi mücadele veren önemli Sivil Toplum Kuruluşu olduğunu söyledi.

     MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardar’ın da katılımıyla Yıldız Sarayında gerçekleştirilen toplantıda, Demokrasinin rahmetli Menderes ile ülkemizde filizlenmeye başladığını belirten Devlet Bakanı Faruk Çelik, “Demokrasinin rahmetli Turgut Özal ile gelişmesi ve yine bu dönemde AK Parti ile içselleşmesi de süreç itibarıyla önemlidir. Bugün bu anlamda gelinen nokta çerçevesinde olaya baktığımızda darbeci paşaların hesap veriyor olması, ifadeye çağrılıyor olması çok çok önemli bir gelişmedir” dedi.

Demokrasinin gelişmesi MÜSİAD’ın gelişmesiyle paraleldir

     Demokrasinin inişli çıkışlı yıllarında MÜSİAD'ın ne gibi zorluklarla karşı karşıya kaldığını çok iyi bildiklerini ifade eden Çelik, “Paranın renklere ayrıldığı dönemlerden gelen ülkemizin bu mücadelesinden demokrasi çıtasının yükselmesiyle MÜSİAD'ın gelişmesi paralellik arz eder. Bu yönüyle de MÜSİAD son derece önemli. Rahmetli Özal Türkiye'yi dünyaya açtı. Sayın Başbakanımız, dolayısıyla AK Parti döneminde de dünyayı Türkiye'ye açtık. Bu konuda komşu ülkelerle vizelerin kalkması birçok ülkeyle vize sorunun hallediliyor olması önemli gelişmelerdir diye düşünüyorum. Demokrasinin rahmetli Adnan Menderes ile ülkemizde filizlenmeye başlaması, rahmetli Turgut Özal ile gelişmesi ve yine bu dönemde AK Parti ile içselleşmesi de süreç itibarıyla önemlidir. Bugün bu anlamda gelinen nokta çerçevesinde olaya baktığımızda darbeci paşaların hesap veriyor olması, ifadeye çağrılıyor olması çok çok önemli bir gelişmedir. Ama hangimiz, kimler ne kadar farkındadır doğrusu bunu da bilemiyorum. Belki Seçim kargaşasından dolayı bu önemli gelişmeleri gözardı edenler olur düşüncesiyle, medyanın huzurunda bunu bir kez daha ifade ediyorum. Çok şükür demokraside merhale kateden Türkiye, güvenliği de ihmal etmemekte, ama demokrasiyi güvenliğe kurban etmemektedir. Demokrasiden taviz vermeden güvenlik sorununu da dikkatle yürütmektedir” dedi.

Demokrasiden taviz verseydik 2023 hedefimizi belirleyemezdik

     Türkiye'nin hedefleri olan bir ülke haline geldiğini dile getiren Faruk Çelik, bunun demokrasiden taviz vermemeyle mümkün olduğunu anlatarak, şunları şöyle devam etti;

    “Biz eğer demokrasiden taviz vermiş olsaydık 2023 hedeflerini milletimizin önüne bugün koyamazdık. Bir taraftan demokratik mücadelemiz devam ediyor diğer taraftan da hedeflerimiz, ufkumuz ve önümüzün nasıl açıldığını bütün dünya gördüğü gibi sizler de görmektesiniz. Tabii ki 2023 hedeflerinde 2 trilyon dolarlık Gayri Safi Yurt İçi Hasıla, hepimizi heyecanlandırmakta, 500 milyar dolarlık ihracat hepimizi gerçekten heyecanlandırmakta. Fert başına milli gelirin 25 bin dolara ulaşacak olması hepimizi geleceğe dönük biraz daha ümitvar kılmaktadır. Bu 12 günlük hedefi yapamayan bir ülkenin, bugün 12 yıllık bir hedefi yapıyor olmasının dünya ekonomistleri tarafından, dünyadaki tüm ülkeler tarafından dikkatle incelenmesini hepimiz görüyoruz. İnşallah 4 gün sonra gerçekleşecek Seçimler, bu hedeflere koşuşumuzu teyit edecek bir sonuçla inşallah neticelenir, temennisinde bulunuyorum. Bize düşen görev gayret etmektir, çalışmaktır. Bunu başta genel başkanımız Sayın Başbakanımız takatinin yettiği kadar mücadelesini sürdürüp yerine getirmeye çalışıyor. Onun takım Oyuncuları olarak da bizler yurt sathında Türkiye'nin dört bir tarafında aynı azim ve hedefler doğrultusunda büyük bir gayret içerisindeyiz.”

     Konuşmasının son bölümünde Şanlıurfa'nın tarım, sanayi, genç nüfus ve turizm potansiyeline de değinen Bakan Çelik, kentin ilerleyen dönemde çok önemli bir konuma geleceğini belirtti.

Bakana mırra takımı

     Konuşmaların ardından MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan tarafından Bakan Çelik'e ‘mırra takımı’ denilen acı kahve takımı hediye edildi.

     Devlet Bakanı Faruk Çelik, hediyenin anons edilmesi esnasında Vardan'a dönerek, “Mırra takımı için çok teşekkür ediyorum. İyi ki mırra değildi, çünkü her gün 40-50 mırra içmek durumundasınız burada. Onun için 'mırra' deyince geri adım attım, 'takımı' deyince koşa koşa geldim” diyerek espri yaptı. Bakanın bu esprisi üzerine salonda gülüşmeler oldu.

Yeni üyelere rozet

     Törenin sonunda derneğin yeni üyelerine rozetleri MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan tarafından takıldı.

     Ömer Cihad Vardan, Şanlıurfa'da düzenlenen "MÜSİAD Bölgesel İşbirliği Toplantısı"nın açılışında, derneğin Türkiye geneline yayılmış 33 şubesinin ağırlıklı bir kısmının, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösterdiğini söyledi.

     Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, "Bölgenin mevcut sorunlarına çözüm getirilmesi için 12 Haziran seçimleri bir fırsat olarak görülmeli ve halkın yapacağı tercihler hizmet odaklı olmalıdır” dedi.

Önerilerin birçoğunun hayata geçirilmiş olması sevindirici

     Erzurum'da iki yıl önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine yönelik “Sosyoekonomik Kalkınma Önerileri” raporunu açıkladıklarını hatırlatan Vardan, bugün söz konusu raporda yer alan önerilerin birçoğunun hayata geçirilmiş olmasından memnuniyet duyduklarını, bölgenin gelişmesine katkıda bulunmanın kıvancını yaşadıklarını dile getirdi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi fırsatlar cenneti

     Bu çalışmalarının arkasında bölgenin ne büyük bir potansiyele sahip olduğunu görebilmenin payı olduğuna işaret eden Vardan, şöyle dedi;

     “Gerçekten bugün de görüyoruz ki Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi kalkınmada önemli bir paya sahip olabilecek bir fırsatlar cennetidir. Bu minvalde buradaki şubelerimizin de MÜSİAD'ın bölgeye yönelik üstlendiği misyon kapsamında üzerlerine düşen önemli görevler olduğuna inanıyoruz. Bu noktada Diyarbakır, Mardin, Batman ve özellikle Şanlıurfa şubemizden bulundukları ilin kendine özgü koşulları ve kapasitesi hasebiyle beklentilerimizin daha da yüksek olduğunu açıkça dile getirmek isterim. Gerek faaliyetler gerekse üye sayısı olarak bölgedeki tüm illerimizden daha iyi bir performans göstermeleri bölgenin bizatihi kalkınmasına büyük bir ivme kazandıracaktır. MÜSİAD'ın kalkınmadaki önemini açıkça ortaya koyacaktır. Şubelerimizden beklentilerimiz üzerinde özellikle durmamızın sebebi de 2011 genel seçimlerine sayılı günler kala bölgede itidalli bir yaklaşımın sergilenmesini arzu etmemizdir. Zira bölgenin mevcut sorunlarına çözüm getirilmesi için haziran seçimleri bir fırsat olarak görülmeli ve halkın yapacağı tercihler hizmet odaklı olmalıdır. Kimsenin etkisi altında kalmadan hür iradeye ipotek koyulmadan, bölgeye kimin ne projeler getireceğine ve bölgeye kimin en iyi hizmet edeceğine bakılıp siyasi bir tercih yapılmalıdır. Bu bağlamda hür irade ve demokratik haklar ön plana çıkmalıdır. Bu şekilde bulunduğumuz bölgede yaklaşık 30 yıldır kronik hale gelen ve sayısız acıların yaşanmasına sebep olan sorunların çözümü çok daha kolay ve hızlı olacaktır.”

İşsizlik ve gelir seviyesi temel sorun

     Vardan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde halkı sıkıntıya sürükleyen temel sorunların başında, yüksek işsizlik oranı ve gelir seviyesinin düşük olmasının geldiğini söyledi,

     Bu konudaki en yapıcı çözümün yeni yatırımları teşvik ve iş ortamını iyileştirmek olduğuna değinen Vardan, “Bölge insanına yapılacak en büyük iyilik, onlara iş yapmayı öğretmek, yani bir nevi balık vermek yerine tutmayı öğretmektir” dedi.

     Bölgede genç nüfusun yoğun ancak eğitimli, yetiştirilmiş insana ihtiyacın ise üst seviyede olduğuna değinen Vardan, şöyle devam etti;

    “Bu bağlamda geleceğin sektörlerine yönelik yetiştirilecek gençlerimiz için yeni iş sahaları oluşturmak daha kolay olacaktır. Hatta onları girişimci haline getirmek de asli görevlerimizdendir. Sonuçta biz birlikten güç doğduğuna inanıyoruz. Farklılıkların zenginliğimiz olduğunu düşünüyoruz. Kültürümüzün, tarihimizin dinimizin bize kazandırdığı özelliklerin değerlendirilmesi halinde çözülemeyecek sorunumuzun olmadığına inanıyoruz. İşte bu inançla tüm Anadolu'da bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması yönünde ülkemize katkı sağlamaya devam ediyoruz.”

Bölgesel kalkınmışlık farkı

     Bölgesel kalkınmışlık farklılıklarını azaltmak amacıyla bölge illerini kademelendiren bölgesel ve sektörel nitelikli bir teşvik programının etkisinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Vardan, bu nedenle bölge illerinde gelişme potansiyeli bulunan sektörlerde özel yatırımları destekleyecek mekanizmaların geliştirilmesi ve başlatılanların da devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

     Bölgeye has ortaklıkları kolaylaştıracak iş yapma kabiliyetlerini geliştirecek ve ortaklık kültürünü tetikleyecek metotların gözardı edilmemesi gerektiğini anlatan Vardan, “Sıraladığımız tüm öneriler ve düşüncelerin ana sonucu, bölgenin istikrara kavuşması ve gelişmişlik seviyesini artırması olacaktır. Terör, kavga, can korkusu olan yerde kimse yatırım yapmayacaktır. Unutulmamalıdır ki istikrar huzuru, huzur ise iş ortamında hareketi ve ticareti, ticaret de zenginleşmeyi getirecektir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık