Ana Sayfa Urfa Haberleri Bakan Çelik: Terörün Panzehiri Demokrasi Hoşgörü ve Kardeşliktir (VİDEO)

Bakan Çelik: Terörün Panzehiri Demokrasi Hoşgörü ve Kardeşliktir (VİDEO)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen 'Çözüm Süresinde Türkiye ve Şanlıurfa'nın Ekonomik Kalkınması' konulu toplantıya katıldı.

Giriş Tarihi: 29 Nisan 2013 Pazartesi 00:31
Bakan Çelik: Terörün Panzehiri Demokrasi Hoşgörü ve Kardeşliktir (VİDEO)

Milliyet Gazetesi yöneticileri ile yazarlarının katıldığı toplantıda Şanlıurfa ve bölgenin coğrafi yapısını ve geçmişte yaşanan olumsuzlukları anlatan Bakan Çelik, sorunların göz yumularak halledilmediğini ifade etti. Göz yumulan sorunların çözülemeyeceğini anlatan Bakan Faruk Çelik, "Tüm bu yaşanan olaylardan sonra bir gözlerimizi kapatmakla, kulakları tıkamakla, ağzımızı bantlamakla sorunların çözülemeyeceğini bilmek durumundayız. Sorunlar büyüdü öfke yumağına dönüştü ve devlet yıllarca terör konusunda buzdağının görünen kısmı ile ilgilendi, meşgul oldu.Terörün panzehirinin demokrasi, hoşgörü ve kardeşliktir" dedi.
Sorunun güvenlik çerçevesinde çözülemeyeceğinin devlet tarafından algılandığına vurgu yapan Bakan Çelik şöyle konuştu:
"Tabi bu sorunları yalnız güvenlik çerçevesinde çözülemeyeceğini devlet olarak biz anladık. Bu iş artık güvenlik meselesi değil. Herkes bir şey anladı bu süreçte. Terör örgütü de ne yaparsam bu ülkeden bir tek çakıl taşı koparma şansının olmadığını anladı. O da biliyor ve yeni süreç kardeşlik harcının yeniden karıştırılma sürecidir. Milletin inancı ile problemli bir Ankara, milletin değer yargıları ile problemli bir Ankara yaklaşımı var mı buda var. Bu ve benzer uygulamalarla terörün değirmenine su kamplarına da militan yetiştiren bir yapı ne yazık ki geçmişteki yanlışlıkların oluşturduğu bir vaka, bir gerçektir. Demokrasi, insan hakları özgürlük gibi evrensel kavramları da değiştirmek durumundayız. Bana göre demokrasi sana göre demokrasi değil. Bana göre haklar, sana göre haklar değil; hepimize göre hakların günümüz dünyasında, Türkiye'sinde bu evrensel adımların mutlaka geliştirilmesi gerekiyor."
Bakan Çelik buradaki toplantının ardından Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan isim değişikliği törenine katıldı. Bakan Çelik, Memur-Sen kurucularından Mehmet Akif İnan'ın isminin verildiği hastanenin üzeri kırmızı bezle kapatılan tabelasının açılışını İnan ailesinin fertleriyle birlikte yaptı. Buradaki tören sırasında Bakan Çelik'in yanına gelen 3 çocuk annesi Emine Bülten gözyaşı dökerek hasta eşi Mehmet Bülten'e yardımcı olunmasını istedi. Kadını dinleyen Bakan Çelik yanında bulunanlara gerekli yardımın yapılması talimatını verdi.

 

 

DHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık