Ana Sayfa Urfa Haberleri Bakan Cevdet Yılmaz: Şanlıurfa'da Bir Çok Yatırımın Gerçekleştirildi

Bakan Cevdet Yılmaz: Şanlıurfa'da Bir Çok Yatırımın Gerçekleştirildi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar kamu yatırımlarıyla karşılaştığını söyledi.

Giriş Tarihi: 31 Ocak 2013 Perşembe 18:16
Bakan Cevdet Yılmaz: Şanlıurfa'da Bir Çok Yatırımın Gerçekleştirildi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar kamu yatırımlarıyla karşılaştığını söyledi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Bingöl'ün sorunlarıyla ilgili gündemdışı konuşmasında, kentte son aylarda bine yakın korucu kadrosuyla ilgili proje yürütüldüğünü belirterek, "Bir yandan müzakere ve diyalogla ilgili süreç başlatılırken, öte yandan binlerce insanı silahlandıran koruculuk sistemi dayatılıyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu- Koruculuk sistemiyle ilgili karar vermeniz gerekiyor" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da gündemdışı konuşmasında, Şanlıurfa'nın Hükümet tarafından cezalandırıldığını savunarak, "Hem vatandaşa çocuk yapın diyorsunuz hem de 4-5 çocuğu hastanede aynı yatakta yatırıyorsunuz. Öncelikle kentte çocuk hastanesi sayısı artırılmalı. En fazla doğum oranı olan kentte doğum hastanesi de yetersiz. Kente pamuk ve hububat destekleme primleri geçmişe göre yüzde 30 azaltıldı. Türk köylüsü bitirilmek isteniyor. Ayrıca kaçak yollarla Suriye'den hayvan getirilmesi nedeniyle üretici mağdur durumdadır" görüşünü ifade etti.

-"Vahşi sulamaya izin vermiyoruz"-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, gündemdışı konuşmalara yanıt verirken, geçmişte uzun yılların ihmaliyle bölgenin Türkiye ortalamasının altında kaldığını vurgulayarak, birçok faktörün kalkınmayı ve gelişmeyi engellediğini söyledi. AK Parti iktidarları döneminde Doğu ve Güneydoğu'ya büyük önem verildiğini anlatan Yılmaz, "Bu bölgelerimiz kamu yatırımlarında, Cumhuriyet tarihinin hiçbir dönemine olmadığı kadar yatırımlarla karşılaştı" dedi.

Şanlıurfa'da bir çok yatırımın gerçekleştirildiğini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Suruç'a gitmenizi tavsiye ediyorum; 17 kilometre tünel inşa ediyoruz, Suruç Ovası'na hayat verecek. Geçmişte yanlış sulamadan dolayı Harran Ovası'nda 50 bin hektarlık alan tuzlanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Orada Tarım Reformu ile toplulaştırma çalışması yapıyoruz, eskiden yapılan yanlışı tamir ediyoruz ve 50 bin hektarlık alanı yeniden ekonomiye kazandıracağız. Yeni projelerimizde de vahşi sulama dediğimiz yönteme hiçbir şekilde izin vermiyoruz. Tarla içinde basınçlı sistemlerle tuzlanmaya yol açmayacak şekilde projelerimizi yürütüyoruz. Ceylanpınar tesislerinde yer altı imkanlarıyla 50 bin hektarı sulu hale getirdik. Şanlıurfa'da tarımsal faaliyetlerimiz yoğun şekilde devam ediyor. Şanlıurfa'ya geçmişe kıyasla 6 kattan fazla tarımsal destek söz konusudur. Kentte her yıl nüfusun hızlı arttığını görüyoruz. Eğitim ödeneklerinde kente özel önem veriyoruz. Bunların sonuçları bir yılda alınmayabilir, orta vadede daha çok alacağız. Kent, kültür turizm alanında çok önemli değerler barındırıyor. Biz bakanlık olarak cazibe merkezi programını yürütüyoruz. Burada da tarihi ve geleneksel dokuyu ortaya çıkaracak şekilde yeni yapıları yıkıyoruz. Roma döneminden çok önemli mozaikler tespit edildi, bunların değerlendirilmesi için açık hava müzesi çalışması yürütülüyor."

-"Şantiyeye döndü"

Bingöl'de de istihdamı artırmak, kalkınma sürecini hızlandırmak için çok sayıda kamu yatırımı gerçekleştirdiklerini ifade eden Yılmaz, kentin şu anda şantiye halinde olduğunu vurguladı. Hastanelerin yeniden inşa edildiğini, üniversitelere ciddi yatırımlar yapıldığını, havaalanı inşaatı yürütüldüğünü anlatan Yılmaz, "Geçmişte hiç düşünülmeyen yatırımları gerçekleştiriyoruz. Et Balık Kurumu'nu yeniden imar ediyoruz. Hayvancılık sektörüne bunun ciddi katkısı olacak. Bingöl kavurmasını markalaştırıp topluma sunma yönünde çalışmalar yürütüyoruz" diye konuştu.

Öte yandan, AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl'ün TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'ndan, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinden istifaları Genel Kurul'da okundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star