Ana Sayfa Urfa Haberleri Bakan Eker, DEDAŞ'ın Devir Teslim Ve İmza Törenine Katıldı

Bakan Eker, DEDAŞ'ın Devir Teslim Ve İmza Törenine Katıldı

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ ve Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ'nin devir teslim ve imza töreni, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Yılmaz ile katılımıyla gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2013 Perşembe 06:31
Bakan Eker, DEDAŞ'ın Devir Teslim Ve İmza Törenine Katıldı

Gerçekleştirilen törende konuşan Bakan Eker, Dicle Elektrik Dağıtım AŞ ve Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ'nin devir teslim töreninin hayırlı olmasını temenni etti. Bölgede Şanlıurfa'nın, Mardinli'nin, Batmanlı'nın ve Diyarbakırlı'nın gündelik hayatındaki en önemli meselelerden birinin enerji ve elektrik olduğuna dikkati çeken Bakan Eker, 10 yılı aşkın süredirDiyarbakır milletvekili olarak parlamentoda görevli bir kişi olarak vatandaşlardan gelen talepler içerisinde en yoğun ve toplumsal olarak herkesin canını en çok acıtanın enerji konusu olduğunu vurguladı. Bakan Eker, 2006 yılından itibaren özeleştirme kapsamına alınan ancak geçen zaman içerisinde devir gerçekleşmediğinden dolayı bir takım geliştirme yatırımlarının yapılamaması, meselenin bir çözüme kalıcı olarak bağlanamaması sebebiyle hem vatandaşın yaşam kalitesi yönünden olumsuz etkilendiğini hem de kamu yararının ciddi şekilde zarar gördüğünü belirtti. Bugün bu sorunun çözümü ile karşı karşıya olunduğunu dile getiren Eker, şunları söyledi: "Bunu önemli bir fırsat bilip başarıya ulaşmasında gerek kamunun, gerek ilgili kurum ve kuruluşlar ile ilgili bakanlıkların gerekse de elektrik idaresini devralacak firmaların ve bölgede yaşayan vatandaşların ortak bir irade ile hareket etmesi ve çözümü kolaylaştırması gerekiyor. 5 milyar klowvat saat civarında bir tüketim olduğunu biliyoruz. Önemli bir kısmının tarımsal sulamada kullanıldığını da biliyoruz. Bu bölgenin giderek artan enerji ihtiyacının daha kaliteli, daha sürekli ve vatandaşın hayatına fayda getirecek bir anlayışla uygulanması son derece önemli." Çözüm süreci Bakan Eker, bölgedeki meselelerin aslında bir ana meseleye bağlı olduğunu vurgulayarak, onun da Kürt meselesi olduğunu söyledi. Enerji meselesinin diğer pek çok mesele gibi bundan etkilendiğini ifade eden Eker, "Çözüm süreci bölgeye sağlayacağı barış ortamı ile tüm Türkiye'yi nasıl ki rahatlatacak ve ileriye götürecekse elektrik gibi tüm sektörlerin tamamının çözüme kavuşmasında da bu süreç önemli" dedi. Bölgedeki başarılı bir uygulamanın elektrik özelleştirmelerinde Türkiye'nin diğer bölgelerine de örnek teşkil edeceğini kaydeden Eker, Özelleştirme uygulamasının başarıya ulaşmasında çaba sarf edilmesi gerektiğini anlattı. Bakan Eker, üretici ve çiftçilerle yakın bir diyalogun önemli olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu: "Gerçekte makul çözümlerle bu geçiş sürecini atlatmamız ve başarıya götürmemiz lazım. Hayırlı bir teşebbüs olduğunu düşünüyorum. Atılacak imzanın tarihi olduğunu vurguluyorum. Bu devrin bundan sonraki süreçte bölgenin kalkınmasına pozitif etki yapmasını diliyoruz. Aynı zamanda elektrik kesintilerinden zarar gören elektronik eşyaları bozulan binlerce, on binlerce insan var. Umarız bundan sonra bölgedeki tüm vatandaşlarımızın yaşam kalitesi artar, uğradıkları zarar asgariye iner ve kamu da bundan çok daha yüksek menfaat sağlar. Bunun umudu ve beklentisi içerisindeyiz." dedi.

Törende daha sonra, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Bakan Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ve Eksim Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikh'nin katılımıyla devir teslim sözleşmesi imzalandı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü'de şüpheli valiz paniği..

Karaköprü'de şüpheli valiz paniği..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık