Ana Sayfa Ekonomi Bakan Eker; Yatırımcıları Diyarbakır'a Davet Etti

Bakan Eker; Yatırımcıları Diyarbakır'a Davet Etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yatırımcıları Diyarbakır'a davet ederek, "Buyurun Diyarbakır'ı görün bu güzelliği birlikte yaşayalım.

Giriş Tarihi: 23 Nisan 2013 Salı 11:11
Bakan Eker; Yatırımcıları Diyarbakır'a Davet Etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yatırımcıları Diyarbakır'a davet ederek, "Buyurun Diyarbakır'ı görün bu güzelliği birlikte yaşayalım. Sizde iş yapın, para kazanın bu ülkede kazansın, Türkiye kazansın, hep birlikte güzel bir geleceği birlikte ele ele barış içerisinde hazırlayalım, onu kuralım" dedi. TÜYAP Fuarcılık tarafından organize dilen 5'inci Ortadoğu Tarım, Hayvancılık Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı Diyarbakır'da açıldı. Açılışa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Vali Mustafa Toprak, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Eker, Türkiye'nin yeni bir döneme girdiğini belirterek şöyle dedi: "Diyarbakır'ın bölgenin aslında birçok sorunun anası bir sorun ve biz şuanda bu sorunu çözüyoruz. Tarım ve hayvancılık buranın kalkınmasında lokomotif sektör. Lokomotif sektör olması nedeniyle tarım ve hayvancılık üzerinden ve tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesi üzerinden bu bölgenin birçok sorunu çözülür, ekonomik kalkınması ivme kazanır.

Diyarbakır'da 4 ayrı projede hibe destek ödemeleri var. Diyarbakır'da hayvancılık ile ilgili 26 proje tamamlandı. Türkiye'de hedef büyüttünse eğer daha fazla makine üretiyorsa, daha fazla tarım ekipmanı üretiyorsa burada benim hükümetimin getirdiği büyük bir payı var. Ben bunlara 750 milyon hibe para verdim. Tarım ve hayvancılık alanında kullanılan 30 çeşit makine ve ekipmana biz hibe destek getirdik. Niye çiftçi daha verimli bir tarım yapsın diye. Yatırım ortamı şuanda çok iyi. Ben, bütün Türkiye'deki yatırımcıları burada özel olarak uyguladığımız 6'ıncı bölge teşvik uygulamalarından yararlanmaya davet ediyorum. Buyurun Diyarbakır'ı görün bu güzelliği birlikte yaşayalım. Sizde iş yapın, para kazanın bu ülkede kazansın, Türkiye kazansın hep birlikte güzel bir geleceği birlikte ele ele barış içerisinde hazırlayalım, onu kuralım.

Hep birlikte sevgi ve kardeşlik türküleri söyleyelim." Bakan Eker standları gezdikten sonra Diyarbakır İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği işbirliği tarafından düzenlenen, 'Buzağı Teşvik ve Güzellik Yarışması'na katıldı. Manda ve buzağılar görücüye çıkarken, Bakar Eker yavru bir buzağıya kendi elleri ile biberonla su verdi. Dereceye giren manda ve buzağı sahiplerine çeyrek altın hediye edildi.


DHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık