Ana Sayfa Urfa Haberleri BAKAN ERGÜN'DEN ŞANLIURFA'YA 3 BOYUTLU BAKIŞ

BAKAN ERGÜN'DEN ŞANLIURFA'YA 3 BOYUTLU BAKIŞ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Şanlıurfa'da düzenlenen 'Gelişen 43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu' toplantısına katıldı.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2013 Cumartesi 04:22
BAKAN ERGÜN'DEN ŞANLIURFA'YA 3 BOYUTLU BAKIŞ

Hilton Otel’de yapılan toplantıya Bakan Ergün'ün yanı sıra, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Avrupa Yatırım Fonu Başkan Yardımcısı Marjut Santoni Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcı katıldı. Toplantının açılışında konuşan Bakan Ergün, ekonomideki kronik sorunları Türkiye'nin geride bıraktığını ve reel ekonomisiyle, üretim ve istihdamla başarılı süreçten geçtiğini ifade ederek şöyle konuştu:

"16,3 milyon TL IPA katkısıyla oluşan 30 milyon TL civarındaki bu fon ile kişi başına milli geliri Türkiye ortalamasının yüzde 75’inin altında kalan 43 ilimizde proje önerilerini destekleyeceğiz. Özellikle gelişmeye açık, kritik faaliyetlerde çalışma gösteren KOBİ’lerimizin yararlanacakları bu fon, bu firmaların gelişimine, Türkiye ve hatta dünya çapında firmalara dönüşmelerine katkı sağlayacaktır. Böylece hem bu firmalarımız büyüyecek, hem de bu firmaların faaliyet gösterdiği şehirlerimizde ekonomik ve sosyal kalkınmaya ciddi artılar, katkılar sağlanacaktır. Zira desteklenecek projelerin sanayi ve turizm altyapısını geliştirecek, sektörler arasındaki işbirliğini güçlendirecek, yeni finansal araçlar oluşturacak, KOBİ’lere eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlayacak projeler olmasına önem vereceğiz.”

AB YOLUNDA HAKSIZLIĞA UĞRADIK

Türkiye, bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu dinamik nüfus yapısı gibi özellikleri nedeniyle çok büyük bir potansiyel taşımakta olduğunu konuşmasında ifade eden Bakan Ergün, şöyle devam etti:

"2005 yılında Avrupa Birliği ile müzakerelere başladık ve ne yazık ki bu süreçte bazı haksızlıklara maruz kaldık.En azından vize ve kota gibi temel uygulamalarda dahi, AB tarafından doğru bir yaklaşım göremedik. Ancak Türkiye, sanırım sadece şu ekonomik kriz karşısındaki duruşuyla bile, Avrupa Birliği için ne kadar değerli olabileceğini göstermiştir. Bugün birçok Avrupa ülkesinin dahi yakalamak bir yana, yaklaşamadığı Maastricht kriterlerini Türkiye sağlamaktadır. Türkiye, 11 yıl içinde milli gelirini, üretimini, ihracatını, istihdamını, yatırımlarını ciddi oranlarda artırmış bir ülkedir.Üstelik bu başarılara, tarihin en ciddi ekonomik krizlerinden birinin yaşandığı, birçok ülkede siyasi krizlerin yaşandığı bir dönemde ulaştık. 2023 yılında, yıllık 500 milyar dolar ihracat yaparak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz. Bu büyük hedeflere, çok güçlü, dinamik ve her açıdan rekabetçi bir reel sektörle ulaşabileceğimizi de çok iyi biliyoruz. Bu nedenle, reel sektörü ve özellikle reel sektörün belkemiği olarak gördüğümüz KOBİ’lerin hem sayılarını hem de niteliklerini artıracak çalışmalara büyük önem veriyoruz. Mesela, 2012 yılında gerçekleştirdiğimiz 152.6 milyar dolar ihracatın yüzde 62’sinden fazlasını KOBİ’lerimiz gerçekleştirdi. KOBİ’lerin maruz kaldıkları en önemli problemlerin başında finansman sıkıntısının geldiğini biliyoruz."

HARRAN'DA POŞU TAKTI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün toplantının ardından tarihi Harran İlçesi'ni ziyaret etti. Dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu ören yerindeki kalıntıları gezen Ergün, tarihi kümbet evleri önünde başına poşu takıp, yöresel aba kıyafetini giydi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık