Ana Sayfa Urfa Haberleri Bakan Faruk Çelik : Gündeme Dair Açıklamaları

Bakan Faruk Çelik : Gündeme Dair Açıklamaları

-''(Hrant Dink davası kararı) Yargı kararını vermiş, süreç devam ediyor. Süreç bitince karar içinize sinmiyorsa değerlendirirsiniz. Ben sürecin tamamlanması inancındayım''' -''(İntibak yasasına geçiş) Birkaç ay iyi bir bilgilendirmeye ihtiyaç olabilir''

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2012 Cuma 18:42
Bakan Faruk Çelik : Gündeme Dair Açıklamaları
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Hrant Dink davası kararına ilişkin, ''Yargı kararını vermiş, süreç devam ediyor. Süreç bitince karar içinize sinmiyorsa değerlendirirsiniz. Ben sürecin tamamlanması inancındayım'' dedi.
Bakan Çelik, Şanlıurfa'daki temasları kapsamında Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası il başkanlığını ziyaret ederek, oda üyeleriyle sohbet etti.
Meslek odalarının toplumda çok önemli işlevleri yerine getirdiğini ifade eden Çelik, her dönemde yapılan hizmetlerde meslek odalarının katkılarının bulunduğunu söyledi.
Şanlıurfa'daki projelerine de değinen Çelik, projelerin tartışılmasından ziyade bitirilmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.
''İntibak Yasası'' süresine ilişkin de oda üyelerinin geçiş süresinin kısa olduğuna yönelik ifadeleri üzerine Faruk Çelik, şunları kaydetti:
''Ben şahsen uzatılması taraftarı değilim. Şimdi uzatmadan ziyade vatandaşı çok yaygın bir şekilde bilgilendirmek gerekiyor. Belki bu yönüyle süre çok kısadır denebilir. Birkaç ay iyi bir bilgilendirmeye ihtiyaç olabilir. Ama bunları uzatmak, nereye kadar uzatacaksınız. Bu işin sosyal güvenlik sisteminin ve genel sağlık sigortasının ana kuralı. Yani vatandaşlar buna uyum sağlamak durumundadır, yeni bir sisteme geçiyorsunuz. Dolayısıyla değerlendiriyoruz şuanda, belki birkaç aylık bir bilgilendirme, bilinçlendirme geçiş süreci...''
Primlerin gelir ve giderler çerçevesinde belirlendiğini ifade eden Bakan Çelik, ''2 çalışan bir emekliye baktığı sürece, bu primleri alacaksınız ki, bakımı da yapabilesiniz. Emekli ne istiyor, 'Sağlık hizmeti ve ilaç isterim' diyor güzel, 'Maaşıma zam yap, intibak yap' diyor, şuanda intibak yapıyoruz. Vatandaş ister, bunu yapacaksınız ama çalışan kim 17 milyon 400, bunu 17 milyon 400'ün sırtına bindiriyorsunuz. Şimdi çıkan intibak onların üzerine bindi. O emekliye verdiğimiz para çalışanın üzerine bindi. Yani devlet yönetimi, 74 milyonun yönetimini sorumlu kılıyor. Öyle zor şey ki vermek istiyorsunuz ama bir başkasının üzerine yük geliyor. Şu dışarıya aktardığımız paralar olmasa işimiz çok kolay ama şuanda bizim o şansımız yok. Onun için primlerin gelirleri ve giderleri çerçevesinde belirleniyor'' diye konuştu.
Yeni yasayla birlikte 2008'den sonra işe girenlerin asgari ücret düzeyinde prim ödeyeceğini anlatan Çelik, ''Ne kadar prim ödersen, o kadar emekli maaşı alacaksın'' dedi.

-Hrant Dink davası kararı-

Bakan Faruk Çelik, oda çıkışında gazetecilerin Hrant Dink davasına ilişkin görüşlerini sorması üzerine, yargı sürecinin devam ettiğini belirtti.
Çelik, şunları kaydetti:
''Benim genel görüşüm şu, yargıyla ilgili her dönemde kararlarla ilgili sürekli değerlendirmeler yapılıyor. Bir taraftan da deniliyor ki erkler arası bu kargaşa yaşanmasın. Yani yasama, yürütme, yargı erkleri arasında bir bütünleştirme değil aksine her erk kendi bünyesinde kararını alacak, uygulayacak. Yargı bir karar veriyor, şimdi verilen kararı eleştirebilirsiniz. Ama verilen kararla ilgili süreç devam ederken neyi eleştiriyoruz. Süreç devam ediyor, bu süreç tamamlandıktan sonra eğer karar sizin içinize sinmiyorsa, sizin değerlendirmenize uygun değilse eleştirirsiniz. Ama bununla ilgili Adalet Bakanımız ve yetkililer diyorlar ki Hrant Dink ile ilgili süreç tamamlanmış değil. Değilse o zaman tamamlanmasını bekleyeceğiz. Ben şuanda yargıyla ilgili bu boyutta değerlendirmeleri doğru bulmuyorum. Hele bir yasama ve yürütme üyesi olarak ben bunu yargıya bir müdahale olarak görüyorum. Yargı kararını vermiş, süreç devam ediyor. Süreç bitince karar içinize sinmiyorsa değerlendirirsiniz, ben sürecin tamamlanması inancındayım.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık