Ana Sayfa Urfa Haberleri Bakan Günay : Turizm bir barış projesidir.

Bakan Günay : Turizm bir barış projesidir.

"Turizm bir barış projesidir. Biz hükümetler arasındaki kavgayı halklar arasına indirmiyoruz. Yani halaİsrail'den çok sayıda insan Türkiye'ye gelmek istiyor, Türkiye'ye gelmek isteyen herkes bizim misafirimizdir" dedi.

Giriş Tarihi: 10 Eylül 2011 Cumartesi 13:50
Bakan Günay : Turizm bir barış projesidir.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay

"Turizm bir barış projesidir. Biz hükümetler arasındaki kavgayı halklar arasına indirmiyoruz. Yani halaİsrail'den çok sayıda insan Türkiye'ye gelmek istiyor, Türkiye'ye gelmek isteyen herkes bizim misafirimizdir" dedi. 

Bakan Günay, ŞanlıUrfa'daki temasları kapsamında ilk olarak tarihi Harran ilçesinde incelemelerde bulundu. 

Konik kubbeli evleriyle meşhur tarihi ilçede, bu evlerden oluşturulan 

"Harran Kültür Evi"ni gezen Ertuğrul Günay, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin "Türkiye ve İsrail arasında yaşanan gerginlik sonrası bazı bakanlıkların bu ülkeye karşı yaptırım uygulamaya başladığını, Turizm Bakanlığının da böyle bir uygulaması olacak mı?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Günay, şunları kaydetti: 

"Turizm bir barış projesidir. Biz hükümetler arasındaki kavgayı halklar arasına indirmiyoruz. Yani halaİsrail'den çok sayıda insan Türkiye'ye gelmek istiyor, Türkiye'ye gelmek isteyen herkes bizim misafirimizdir. İster Arap olur, ister İsrailli olur, ister İranlı olur, Alman olur, Japon olur... Türkiye'ye yeter ki iyi niyetle görmeye, öğrenmeye gelsinler, herkes bizim misafirimizdir. Biz misafirlerimize iyi davranmayı gelenek haline getirmiş bir toplumuz. Turizm bir barış projesidir, bir kavga projesi değildir. Hükümetler arasındaki mesele halka zarar vermemelidir. O yüzden İsrail'den Türkiye'ye gelmek isterlerse güven içerisinde ülkemize gelebilirler. " 

-"ORTADOĞU'DAKİ GELİŞMELER" 

"Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerin Türkiye turizmini nasıl etkilediği?" yönündeki soruya da Günay, Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerde ilk olarak Tunus ve Mısır'da iptal olan rezervasyonların kısa vadedeTürkiye'ye yöneldiğini belirterek, "Ama uzun vadede Tunus'ta, Libya'da, Mısır'da, Suriye'de yakın komşularımızda gerginlikler, sorunlar, sıkıntılar olursa uzun vadede bundan hepimiz zarar görürüz. Çünkü turizm bir bölgede bütünüyle esenlik ve güvenlik olduğu zaman daha hızlı gelişiyor. Bizim örneğin geçen yılSuriye'den 1 milyona yakın gelenimiz vardı, 1 milyonu aşkın da bizim insanımız Suriye'ye gitmişti. Bu yıl bu potansiyelde düşme oldu. O yüzden Urfa'nın, Gaziantep'in, Suriye'den gelenlerinde de azalma oldu" şeklinde cevapladı. 

Bakan Günay, bölgede biran önce sükunetin hakim olmasını istediklerini dile getirdi. Bu amaçla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte pazartesi günü Mısır'a gidecekleri ifade eden Bakan Günay, şunları kaydetti: 

"Mısır'da ve Tunus'da gerginlikler yaşandığı zaman, biz hemen Türkiye'deki önemli turizmci arkadaşlarımızı bu ülkelere gönderdik, kendilerinin krizden çıkmaları için yardımcı olacağımızı söyledik. Bizim komşularımızın sorunları da bizim sorunlarımızdır. Biz komsularımızın felaketinden kendisine medet uman bir toplum değiliz, özgüvenimiz yüksek, kendimiz için istediğimizi başkası için de istiyoruz. Bütün dünya için barış ve bereket istiyoruz. "
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star