Ana Sayfa Ekonomi BAKAN YILDIZ: BOR MADRENLERİ ÖZELLEŞTİRİL MEYECEK

BAKAN YILDIZ: BOR MADRENLERİ ÖZELLEŞTİRİL MEYECEK

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bor madenlerinin özelleştirilmeyeceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Mart 2012 Cuma 12:46
BAKAN YILDIZ: BOR MADRENLERİ ÖZELLEŞTİRİL MEYECEK
Bakan Yıldız, stratejik önemi olan bor madenlerinin bulunduğu tapulu arazileri de kamulaştıracaklarını ifade etti.

Dün akşam uçak ile Şanlıurfa GAP Havaalanı'na gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve daire amirleri karşıladı. Geceyi kentte geçiren Bakan Yıldız, sabah saatlerinde DSİ Konferans Salonunda düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Bakan Taner Yıldız'ın katılımıyla Şanlıurfa'da yaşanan enerji sorunu ile ilgili istişare toplantısı için bir araya geldiklerini söyledi.

Şanlıurfa'da güneş enerjisi ile ilgili tabi bir zenginlik olduğunu söyleyen Bakan Taner Yıldız, "Tarım arazilerine bir zarar vermeden mera alanını kaybetmiş arazilerin değerlendirilmesi ile ilgili çalışmamız var. Bunu yapmak hem Urfa'nın hem ülkenin zenginliğini ortaya çıkarmak gerekir. Bu yıl çalışmalarımızı herkes görecek" dedi.


"BOR'U ÖZELLEŞTİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Yıldız, bor madenlerine ilişkin düzenleme yaptıklarını belirterek, özelleştirmenin söz konusu olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Borla alakalı olarak bir düzenleme yapıyoruz. Defalarca altını kalın çizgilerle çiziyor olmamıza rağmen bir sürü yanlış anlamalara yol açmıştır. Bunun için Şanlıurfa'da bir düzeltme gereğini duyduk. Bor bizim kıymetli madenlerimizden ve nadir elementler dediğimiz elementler içerisinde bulunuyor. Stratejik bir önemi var. Biz boru özelleştirmeyi düşünmüyoruz. Ne böyle bir niyetimiz var, ne de böyle bir gayretimiz var. Tapulu araziler içerisinde bor bulunsa bu bor devletindir. Herhangi birisi gelip 'benim tapulu arazimden çıktı' bile diyemez. Biz bu borun yüksek teknolojiyle buluşup bir kısım fabrikalarda işlenmesine veya işlettirilmesine bu bor madenini devir etmeden biz bu maddeni işletmek istiyoruz. Bu bor madenini özel sektör alıp kullanamaz. Böyle kalmaya devam edecektir. Bizim ne planımızda ne de hedefimizde bor madenlerinin özelleştirilmesi diye bir şey yoktur. Yalnızca bizim adımıza işlenmesine müsaade edeceğiz. Çıkan madden devletin olacaktır."


HAKARET DAVASININ TAZMİNAT PARASI KADINLARA

Bakan Yıldız, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi'nin geçmişte hakkında yazdığı bir köşe yazısı nedeniyle açtığı hakaret davasından kazandığı 4 bin liralık tazminatı Kadınlar Günü nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na devretmeyi düşündüğünü söyledi. Bakan Yıldız, köşe yazısında Oktay Ekşi tarafından hakaret dolu cümleler ile itham edildiğini belirterek, "Manevi tazminat davasını açtık ve davayı kazandık. 4 bin lira civarındaki bu parayı ben annelerimize olan hakaretten dolayı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza devretmeyi düşünüyorum" diye konuştu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık