Ana Sayfa Siyaset Bakan Yılmaz'dan 'Mayınlı Arazi' açıklaması

Bakan Yılmaz'dan 'Mayınlı Arazi' açıklaması

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Urfa'da, mayınlı arazilerin temizlenerek, atıl kalan kaynağın harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 29 Nisan 2011 Cuma 02:13
Bakan Yılmaz'dan 'Mayınlı Arazi' açıklaması
Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, basın mensuplarını bilgilendirmeye yönelik düzenlenen GAP Eylem Planı tanıtım gezisine katıldı. 
Yılmaz, burada gazetecilere bölgede yürütülen projelere ilişkin bilgi verirken, mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili çalışmalara da değindi. Yılmaz, 2014 yılına kadar mayınlı arazilerin temizlenmesi gerektiğini belirterek, "Atıl kalan bu kaynağı, harekete geçirmeliyiz" dedi. Mayınlı arazilerin değerlendirilmesiyle ilgili farklı görüşlerin ortaya konulduğunu dile getiren Yılmaz, çok geniş bir alanın söz konusu olduğunu vurguladı. Bu alanın bir bölümünde tarihi kalıntıların, madenlerin bulunduğunu, bir kısmının altyapı yatırımları için ayrılması gerektiğini, bazı alanların da özellikle organik tarım için çok uygun olduğunu anlatan Yılmaz, bu konuların değerlendirilmesi için çalışma başlattıklarını bildirdi. Toplulaştırma çalışmaları hakkında da bilgi veren Yılmaz, GAP Eylem Planı'nın uygulamaya konulduğu 2008 yılına kadar yaklaşık 1 milyon hektar alanda arazi toplulaştırması yapıldığını, 2008 yılından bu yana ise 2 milyon hektarı aşkın alanda toplulaştırmanın gerçekleştirildiğini belirtti. Tarımda ölçek sorununu aşmanın temelinde toplulaştırmanın yattığına işaret eden Yılmaz, hukuki bir düzenleme gerektiğini, konuyu bundan sonraki dönemde gündeme getirmeyi istediklerini kaydetti. 

-Şanlıurfa'DAKİ CAZİBE MERKEZİ DESTEKLEME PROGRAMI- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP Eylem Planı tanıtım gezisi kapsamında, basın mensuplarıyla birlikte cazibe merkezlerini destekleme programının Şanlıurfa'daki uygulamalarını inceledi. Bu kapsamda, ilk önce Şanlıurfa merkezinde Sur içindeki 14 mahalleyi kapsayan tarihi dokudaki çalışmaları inceleyen Yılmaz, Diyarbakır'da 2008 yılında başlattıkları cazibe merkezi çalışmasına, Şanlıurfa, Van ve Erzurum'un da dahil edildiğini ifade etti. Şanlıurfa'da 60 milyon lira tutarında bir programın uygulamaya konulduğunu söyleyen Yılmaz, program tamamlanınca "Şanlıurfa'nın merkezinde çok farklı bir atmosferin oluşacağını" dile getirdi. Cephe iyileştirme çalışmalarının yürütüldüğü sokaklarda dolaşan Yılmaz, kültür merkezi ve turistik mekanlara dönüştürülmesi planlanan bazı yapıları da gezdi. Bu arada basın mensuplarıyla da sohbet eden Yılmaz, GAP denildiğinde akla hep suyun, barajların geldiğini, projenin sosyal boyutlarının da büyük önem taşıdığını vurguladı. Yılmaz, Mardin Ana Kanalı 3. Merhale İnşaat Alanı'nda da incelemelerde bulundu. -Suruç POMPAJ PROJESİ- Basın mensuplarına bugün ayrıca Suruç Pompaj Projesi de tanıtıldı. Toplam keşif bedeli 860 milyon doları bulunan ve 8 kısımdan oluşan projeyle Atatürk Baraj Gölü'nden Suruç ilçe merkezi ve köylerine ait 94 bin 814 hektar alanın sulanması amaçlanıyor. Projenin en önemli ayağını 17 bin 200 metre uzunluğundaki sulama tüneli oluşturuyor. Günlük ortalama 25 metrelik tünel inşaatının gerçekleştirildiği alanda, 3 bin 200 metrelik tünelin inşası tamamlandı. Proje üzerinde 2013'te bitirileceği öngörülen tünelin, 12 Aralık 2012'de tamamlanması hedefleniyor. 152 metre uzunluğunda 1080 ton ağırlığındaki tünel açma makinesiyle gerçekleştirilen tünel, bu yöntemle açılan dünyanın beşinci, Türkiye'nin ise birinci büyük tüneli olacak.
Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Parti Urfa SKM başkanı belirlendi

AK Parti Urfa SKM başkanı belirlendi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık