Ana Sayfa Urfa Haberleri Bakanı Çelik 'in Şanlıurfa 'daki Programında İzlenimler

Bakanı Çelik 'in Şanlıurfa 'daki Programında İzlenimler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: -''Ne sorununuz varsa inanın bunların hepsini çözeriz ama insanı yaşatmazsak, insanlığı yaşatmazsak bunların hiçbir anlamı yok. Ne yolun anlamı var, ne hastanenin anlamı var, ne diğer yapacağımız hizmetlerin anlamı var'

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2011 Pazar 14:30
Bakanı Çelik 'in  Şanlıurfa 'daki Programında İzlenimler


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: -''Ne sorununuz varsa inanın bunların hepsini çözeriz ama insanı yaşatmazsak, insanlığı yaşatmazsak bunların hiçbir anlamı yok. Ne yolun anlamı var, ne hastanenin anlamı var, ne diğer yapacağımız hizmetlerin anlamı var'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Ne sorununuz varsa inanın bunların hepsini çözeriz ama insanı yaşatmazsak, insanlığı yaşatmasak bunların hiçbir anlamı yok. Ne yolun anlamı var, ne hastanenin anlamı var ne diğer yapacağımız hizmetlerin anlamı var'' dedi.
Şanlıurfa'da yaklaşık 3 ay önce çıkan, 1 kişinin hayatını kaybettiği kavganın ardından aralarında husumet başlayan Seyidoğlu ailesi ile Kermeli ailesi törenle barıştırıldı.
Şehitlik çamlıkta düzenlenen barış yemeğine Bakan Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ile her iki ailenin yakınları katıldı.
Barış yemeğinde konuşan Bakan Çelik, aile büyüklerine husumetin büyümesini engelleyerek barışılmasında gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.
Barışın önemine değinen Bakan Çelik, şunları kaydetti:
''İnşallah bunlar bir daha olmayacak şekilde nesillerimize, ailelerimize, eşimize dostumuza barışı, sevgiyi, kardeşliği, dayanışmayı ve en önemlisi sabrı tavsiye etmek durumundayız. Kur'an-ı Kerim'e bakarsanız namazdan önce sabır tavsiye ediliyor, okuyun bakın, ayetleri aklınıza getirin, önce sabır sonra namaz. Sabır olmadan hiçbir şey olmaz. Onun için sabır diyoruz, sabır diyoruz. Çünkü Mevlam seni, beni yaratan, kainatı yaratan, sabrı bize tavsiye ediyor, sabrı önümüze koyuyor. İşte bugün olanları geride bırakıp bu hadiseler bir daha yaşanmasın diye bir irade ortaya koyan iki aileye yüreğimden gelen büyük bir teşekkürü arz ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Onlar çok güzel bir tablo sergilediler burada.''
Her türlü sorunun çözülebileceğini ifade eden Çelik, şöyle devam etti:
''6-7 aydır aranızdayım, ne sorununuz varsa inanın bunların hepsini çözeriz. Ne istiyorsanız yol, su, elektrik hepsini biliyorum, hepsini çözeceğiz ama insanı yaşatmazsak, insanlığı yaşatmazsak bunların hiçbir anlamı yok. Ne yolun anlamı var, ne hastanenin anlamı var, ne diğer yapacağımız hizmetlerin anlamı var. İnsan, insan, insan merkezli bakmak durumundayız. Onun için bu tablo çok güzel bir tablo, geleceğe yansıması açısından da son derece güzel bir tablo, inşallah Şanlıurfa'da hem hizmetleri hem de gönülleri kazanacağız.''
Vali Güvenç de husumetli tarafların barıştırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, kan davalarının İslam inancına, kültürüne ters olduğunu ve bu topraklara yakışmadığını söyledi.
Konuşmaların ardından, husumetli aileler adına Bozan Kermeli ve Mehmet Seyidoğlu, Bakan Çelik'in huzurunda tokalaştı.
Bakan Çelik'e yöresel kıyafetin giydirildiği törende, ailelerin ileri gelenlerine Kur'an-ı Kerim hediye edildi.
Dua edilmesinin ardından katılımcılar birlikte ''barış yemeği'' yedi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik Şanlıurfa'da -Bakan Faruk Çelik, iki özel hastanenin açılışını yaptı -Çelik: ''Özel sektörün güçlenmesi doğru bir bakış açısıdır. Ne kadar özel sektör yatırımlarını artırırsa o derecede istihdam gerçekleşiyor'' 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Özel sektörün güçlenmesi doğru bir bakış açısıdır. Ne kadar özel sektör yatırımlarını artırırsa o derecede istihdam gerçekleşiyor'' dedi.
Şanlıurfa'da bulunan Bakan Çelik, ilk olarak özel MediGAP Hastanesi'nin açılışına katıldı.
''Sağlık her şeyin başıdır'' diyen Bakan Çelik, 2002'de iktidara gelen AK Parti'nin en önem verdiği konuların başında sağlığın geldiğini ve bu alanda ciddi reformlar yaptıklarını hatırlattı.
Bu çerçevede kendisinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki ilk döneminde, hasta vatandaşlar ve hastaneler arasındaki ayrımı ortadan kaldırdıklarını ifade eden Bakan Çelik, bu yöndeki çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Yeni yılda yeşil kartlıların da genel sağlık sigortasından faydalanmaya başlayacağını bildiren Bakan Çelik, sağlıkta yasal düzenlemelerin yanı sıra ambulans uçak ve helikopterlerle mobil sağlık hizmetleri ve evde sağlık hizmetleri gibi çağdaş hizmetleri uygulamaya başladıklarını kaydetti.
Sağlığa erişimin çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Çelik, ''2002'de yılda 2 kez hastaneye giden bir vatandaşımız, 2011'de 8 kez sağlık kuruluşuna gitmiş'' dedi.
Bunun sağlıkta erişimin kolaylaşmasından kaynaklandığına işaret eden Bakan Çelik, Avrupa Birliği ülkelerinde son dönemlerde ekonomide yaşanan sorunlar nedeniyle sağlıkta erişimde de sıkıntı yaşanmaya başlandığını hatırlattı.
Türkiye'de böyle bir sorun yaşanmadığını belirten Çelik, bu konuda suistimallerin yaşanmaması gerektiğini ifade ederek, ''Bunun sizinle ne ilgisi var diyebilirsiniz. Neden bu konuları anlatıyorum, bunun parası benim Bakanlıktan çıkıyor da ondan'' diye espri yaptı.
Çelik, 2002'de 10 milyar olan sağlık giderlerinin 2011'de 45 milyara çıktığını belirterek, şunları kaydetti:
''İlaçta da 2002'de 5.2 milyar verirken ilaç ödemelerine şimdi 16 milyar veriyoruz. Nereden nereye gelmiş rakamlar, gelsin mi, gelsin, kimin parası, bu milletin parası, Şanlıurfalı'nın parası, helalühoş olsun. Ama sağlıkta sürdürülebilirlik çok önemlidir. Bu güzelliğin devem etmesi gerekiyor, devam edebilmesi için namuslu, dürüst vatandaş sayısı yüzde 95, yüzde 5 var mı içimizde çürük elmalar, var, bunu engellemek de hepimizin görevi, bu yanlışı yaptırmamamız gerekiyor. Yüzde 5'in yüzünden yüzde 95'e dönük bir karalamayı yapmamamız gerekiyor. Ama ne yazık ki sağlıkta olmadık yanlışlıklar, olmadık haksızlıklar ve bu rakamları yükselten, artıran uygulamalar var. Bunlara ne hekimimizin ne hemşiremizin, ne sağlık çalışanımızın, ne siyasetçimizin, ne vatandaşımızın alet olmaması gerekir. Bunu da söylemek durumundayız çünkü yılda 8 kez hastaneye gitme imkanını elde eden vatandaş 7'ye düşmesin, 9'a çıksın. İhtiyacı varsa ilacını da alsın ama hak eden alsın, hak etmeyen buradaki imkanları kullanırsa hak eden vatandaşın imkanlarını kısıtlamayla karşı karşıya kalabilir.''
Seçim döneminde ''Ankara'nın Urfa'ya geleceğini'' söylediğini hatırlatan Bakan Çelik, ''Ankara'yı Şanlıurfa'ya yağdıracağız dedik, Bakın dün Tarım Bakanımız buradaydı, bugün Sağlık Bakanımız burada, salı günü de THY Yönetim Kurulu Başkanı burada, arada kaç tane Bakan geldi, kaç tane müsteşar geldi hatırlamıyorum. Herkes buraya gelecek, herkes derdi burada konuşacak, Şanlıurfalı'nın sorununu Şanlıurfa'da çözeceğiz. Bin 700 yataklı bu şehir hastanesini gerçekleştirmek için Sağlık Bakanlığının tüm heyeti burada Sağlık Bakanı'yla birlikte'' dedi.
Daha sonra hastanenin açılış kurdelesi Bakan Çelik, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından kesildi.
Buradan Özel Edessa Hastanesi'nin açılış törenine giden Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak özel sektörün gelişmesinden yana olduklarını belirtti.
Çelik, ''Özel sektörün güçlenmesi doğru bir bakış açısıdır. Ne kadar özel sektör yatırımlarını artırırsa o derecede istihdam gerçekleşiyor. Şimdi burada 63 yataklı hastane, belli sayıda vatandaşımız, kardeşimiz burada istihdam edilecek, bu basite alınmamalıdır. Bir kişiye iş vermenin çok çok önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Yani evine aş iş götürmek sıradan bir iş değil, önemli bir hadisedir. Bundan dolayı her açılan kuruluş, her açılan tesis bizim için önem arz etmektedir'' diye konuştu.
Daha sonra protokol üyeleriyle birlikte hastanenin açılışı yapan Bakan Çelik, hastaneyi gezdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık