Ana Sayfa Urfa Haberleri Bakanı Çelik'in Şanlıurfa'da 4 Gün Notları

Bakanı Çelik'in Şanlıurfa'da 4 Gün Notları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Şanlıurfa'da -Bakan Çelik, Şanlıurfa'da 4 okulun açılışını yaptı -''(Öğrencilere) Ben nasıl yüksek bir yere çıkarım demeyin. Ben yaşadım bu ezikliği, babam inşaat ustası annem köylü bir kadın ama bugün ben Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanıyım''

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2011 Pazartesi 13:38
Bakanı Çelik'in Şanlıurfa'da 4 Gün Notları
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Şanlıurfa'da -Bakan Çelik, Şanlıurfa'da 4 okulun açılışını yaptı -''(Öğrencilere) Ben nasıl yüksek bir yere çıkarım demeyin. Ben yaşadım bu ezikliği, babam inşaat ustası annem köylü bir kadın ama bugün ben Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanıyım''
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, ''Ben nasıl yüksek bir yere çıkarım demeyin. Ben yaşadım bu ezikliği, babam inşaat ustası, annem köylü bir kadın ama bugün ben Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanıyım'' dedi.
Bakan Çelik, Şanlıurfa'daki temasları kapsamında Karaköprü beldesindeki, Başarı İlköğretim Okulunun açılışına katıldı. Okula gelişinde öğrenciler tarafından uzun süre alkışlanan Bakan Çelik, burada bir süre okulun folklor ekibini izledi.
Bakan Çelik, törende yaptığı konuşmada, eğitimin ülkeler için önemine değinerek, ''Bir ülkede sorun varsa anlayın ki eğitimde sorun var, bir ülkede sorunlar azsa, giderek azalıyorsa anlayın ki eğitimde de sorunlar azalıyor. Yani mutluluğumuz veya mutsuzluğumuzun eğitim düzeniyle paralel gittiğini bilmemiz gerekiyor'' dedi.
Şanlıurfa'daki derslik sayısına ilişkin bilgi veren Bakan Çelik, ''Şanlıurfa'da 2002 yılına kadar 4 bin 700 derslik, 2002'den 2010 yılı sonuna kadar da 8 yılda, 4 bin 700 derslik yapılmış. Bu yıl, bütün yöneticilere çok teşekkür ediyorum, el birliği içerisinde 2 bin 60 derslik daha ilave ediyoruz 2012'nin 7. ayına kadar. Böylece Şanlıurfa'da çok kısa süre içerisinde 2 bin dersliğin eklenmesi demek, çocuklarımızın çok daha iyi şartlarda eğitim görmesi demek'' diye konuştu.
Bakan Çelik, daha sonra Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ve öğrencilerle birlikte okulun açılışını yaptı.

-''Babam inşaat ustası, annem köylü bir kadın''

Daha sonra, GAP Kız Anadolu Lisesinin açılışını da yapan Bakan Çelik, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Çelik, şunları kaydetti:
''Sakın kendinizi küçük ve aşağıda, bizi yukarıda görmeyin. Başarı çalışmayla gelir, sizlerin başarılı olduğunuzu biliyorum. Bunların kıymetini bilin, bilin ki size sahip çıkacak ağabeyleriniz var hükümet ve il düzeyinde, bunları iyi kullanın. Geleceğin ülkesi ve kenti sizlerin omuzunuzda olacaktır. Sakın ola toplumsal ve okuldaki sorumluluğu dikkate almadan bir yaşam sürmeyin. Bunun bilinci içerisinde hareket edin. 'Ben nasıl yüksek bir yere çıkarım' demeyin. Ben yaşadım bu ezikliği, babam inşaat ustası, annem köylü bir kadın ama bugün ben Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanıyım. O anne babanın ellerine sağlık, bizleri yetiştirdiler. Onun için anne baba başınızın tacı olsun, babanızın da kıymetini bilin. Devletinizin, bayrağınızın ve milletinizin kıymetini bilmenizi tavsiye ediyorum.''

-Somalili öğrenciler-

Bakan Çelik, daha sonra özel Çağlayan Okullarına bağlı Ömer Türkmen İlköğretim Okulu'nun açılışını yaptı. Çelik, Somali'den getirilerek, burada eğitimlerini sürdüren çocuklarla da görüştü. Bakan Çelik'le Türkçe konuşan çocuklar, Türkiye'de eğitim görme imkanı verildiği için teşekkür etti. Somalili çocukların Türkçe konuşması katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı. Bakan Çelik, TÜBİTAK'tan ödül alan, aynı okullara bağlı Murat Kolejinden 4 öğrenciye de plaketlerini verdi.
Daha sonra özel Saraç İlgi İlköğretim Okulu'nun açılışını yapan Bakan Çelik, okulun ana sınıfındaki çocukları severek, bir süre onlarla oynadı.
Bakan Çelik, beldedeki temasları çerçevesinde son olarak Karaköprü Belediyesince alınan iş makinelerinin hizmete alma törenine katıldı.
Çelik, burada yaptığı konuşmada, araçların ''Şanlıurfa'nın gelişen yüzü'' Karaköprü'ye hayırlı uğurlu olmasını diledi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: -''(AB'deki ekonomik kriz) Nasıl çıkacaklar bu işin içinden kara kara düşünüyorlar. Birliğin dağılmasından, küçülmesinden tutunuz, enine boyuna sorunlar şu anda AB'de tartışılıyor, görüşülüyor'' -''Bugün Türkiye'ye hepsi imrenerek bakıyor''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AB'deki ekonomik krizle ilgili olarak, ''Nasıl çıkacaklar bu işin içinden kara kara düşünüyorlar. Birliğin dağılmasından, küçülmesinden tutunuz, enine boyuna sorunlar şu anda AB'de tartışılıyor, görüşülüyor'' dedi.
Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında İŞKUR aracılığıyla 12 bin kişinin istihdam edildiği Şanlıurfa'da Bakan Çelik'in de katıldığı program düzenlendi.
''Urfa City'' alışveriş merkezi konferans salonunda düzenlenen törene gelen Bakan Çelik, ''Urfa seninle gurur duyuyor'' sloganıyla karşılandı.
Faruk Çelik, burada yaptığı konuşmada, seçim döneminden önce Şanlıurfa'nın sorunlarını belirlediklerini, bu sorunların çözülmesi için çalıştıklarını belirtti.
Dünyada 2008 ve 2009'da yaşanan ekonomik krizin etkilerinin henüz geçmediğini, bu kriz nedeniyle dünya genelinde 34 milyon insanın işsiz kaldığını hatırlatan Çelik, krizin etkilerinin devletlere bu dönemde yansıdığını belirtti.
Çelik, ''Süper devlet diyorlar ya, ABD'de işsizlik yüzde 9, AB ortalaması yüzde 9.8, İspanya'da işsizlik yüzde 22.7, Yunanistan'da işsizlik yüzde 17.6, neden bahsediyoruz, hangi ülkelerden bahsediyoruz bakınız, dün işsizlikleri 2-4 olan ülkelerde bugün 10'larda 20'lerde geziniyorlar'' diye konuştu.
Küresel krizin AB krizine dönüştüğünü ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Hani girmeye çalıştığımız AB var ya, gerçekten ülkelerin kredibilitesinin sorgulandığı bir dönemden geçiyor şu anda. 'Ne olacak bu memleketin hali' diye sordukları bir dönemden geçiyoruz. Önemli soru işaretleri var, önemli sıkıntılar var, nasıl çıkacaklar bu işin içinden kara kara düşünüyorlar. Birliğin dağılmasından, küçülmesinden tutunuz, enine boyuna sorunlar şu anda AB'de tartışılıyor, görüşülüyor. Yunanistan'ın durumunu izliyorsunuz, Portekiz'in, İtalya'nın durumunu izliyorsunuz. Bugün Türkiye'ye hepsi imrenerek bakıyorlar, niye biliyor musunuz, son 9 ayda dünyada ortalama 9.6 büyümeyi gerçekleştiren bir numaralı ülke. İşsizlik geçen yıl eylül ayında 11.4 iken şimdiki işsizlik yüzde 8.8, bu konuda da hızlı bir düşüşü gerçekleştiriyor Türkiye. Nasıl oluyor da bunları gerçekleştiriyor Türkiye- Biz ülkeyi yönetenler olarak milletimizi seviyoruz. Sayın Başbakanımızın ifadesiyle 'milletin derdiyle dertlenen ve milletin hizmetkarı olan bir anlayışı' yönetim felsefemiz olarak oturttuk. Hepiniz başımızın tacısınız, bunu açık söylüyorum. Bu kadroların yani bizlerin bir özelliği var, bu özellik ne biliyor musunuz- Salonda şimdi 8 aylığına iş bulmuş ve ellerini çatlatırcasına alkışlayan kardeşim sen varsın ya, aynen senin çektiğin çileyi Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı çekmiştir, senin çektiğin çileyi bu fakir kardeşin çekmiştir. Onun için işsizliğin, yoksulluğun ne olduğunu çile çeke çeke gelen insanlar, bugün yönetimde olduğu için milletin derdiyle dertleniyoruz. Ben onun için geldim, gördüm acil, kısa vadede bu kadar yüzde 70'i 30 yaşın altında olan Şanlıurfalı kardeşime nasıl el uzatırım dedim, onun için 12 bin kişi, helalühoş olsun diyorum.''

-''İŞKUR'la bağlantınızı kesmeyin''-

Salonda bulunanlardan İŞKUR'la bağlantılarını kesmemelerini isteyen Bakan Çelik, Şanlıurfa'da tesisler yapacak yatırımcıların sunacağı kalıcı iş imkanından faydalanmak için İŞKUR bünyesinde oluşturulan mesleki kurslara katılmalarını tavsiye etti.
Vali Celalettin Güvenç de geçen yıl İŞKUR'un Şanlıurfa bütçesinin 4,5 milyon lira olduğunu, bu yıl ise bunun 38-40 milyon liraya çıktığını belirterek, Bakan Çelik'e kente katkılarından dolayı teşekkür etti.
Daha sonra, İŞKUR bünyesindeki kurslara katılanlara ve TYÇP'den yararlananlara sertifika verildi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: -''Sosyal güvenliğin dışında hiç kimse kalmayacak'' -''Sağlık ihmal ve istismar edilmemeli, şimdi ihmal edersek sorumluluk bizde, istismar edersek sorumluluk sizde''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Sosyal güvenliğin dışında hiç kimse kalmayacak'' dedi.
Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şanlıurfa hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de 9 yıldır devam eden AK Parti iktidarı döneminde önemli hizmetler yapıldığını ifade ederek, ''Türkiye'de önemli hizmetler yapılıyor, adeta Türkiye yeniden inşa ediliyor'' diye konuştu.
Sosyal Güvenlik Kurumunun 74 milyon vatandaşı şemsiyesi altına aldığını belirten Çelik, şunları kaydetti:
''1 Ocak itibarıyla yeşil kartlılar da bu şemsiyenin altına giriyor. Dolayısıyla sosyal güvenliğin dışında hiç kimse kalmayacak. Sosyal devlet böyle bir şey zaten. Sosyal devletin anayasada kavram olarak varlığını biliyoruz ama sosyal devletin ne olduğunu özellikle engelli kardeşlerimiz, dezavantajlı kardeşlerimiz, tarımda çalışanlar, yaşlılar, kimsesizler ve tüm vatandaşlarımız görmeye başladı. Demek ki bu insanlarımızın elinden tutulabiliyormuş.''

-''Sağlıkta övünülecek durumdayız''-

Bakan Çelik, sosyal güvenlik reformuyla yapılan değişiklere de değinerek, yarım aylık prim ödemeyle tarım sigortalılarını 30 gün prim ödemiş kabul ettiklerini belirtti.
19 yaşından gün almamış herkesin ''anası, babası ve sigortası sorulmadan'' sağlık hizmeti alabildiğini ifade eden Çelik, ''Milletimizin memnuniyeti de her geçen gün artıyor. Memnun musunuz diye sorduğumuz zaman yüzde 73 vatandaşımız memnunuz diyor. İşte bu devasa sağlık reformunu bu kurum gerçekleştiriyor. Tabii bu atılan adımlar sağlık çalışanlarının özverisiyle katlanarak devam ediyor. Gerçekten sağlık alanında övünülecek durumda olduğumuzu belirtmek istiyorum'' dedi.
Sağlık hizmetlerinin 4 kat arttığını kaydeden Çelik, şöyle konuştu:
''Sağlık ihmal ve istismar edilmemeli, şimdi ihmal edersek sorumluluk bizde, istismar edersek sorumluluk sizde. İstismar edenleri ayıklamak durumundayız. İstismarları önleyemezsek sağlığa ihtiyaç duyan vatandaşlara sürekli bu hizmeti vermekte zorlanırız, neden, yanlış yere kaynaklar gittiği için. Gerçekten bu sağlık hizmetlerini alması gerekenlere bu hizmetleri sunmamız gerekiyor ki kaynaklar doğru kullanılsın. Onun için önlemlerimizi anlayacağız, siz de vatandaş olarak duyarlı olacaksınız. Alo 173'ü çevireceksin, şurada bu yanlış oluyor diyeceksin, zor bir iş değil bu, otokontrol sistemini kendi içimizde kurmamız gerekiyor. Niye bunu söylüyorum, 10 milyardan 45 milyara geldik sağlık harcamalarında, helalühoş olsun milletimize. Biz iktidarız, hükümetiz, biz 74 milyonun sorumluluğunu üzerine almışız. 4 kat sağlık hizmetlerimiz artmış, artsın, milletimiz huzur içerisinde olsun, sağlık sorunu olmasın.''
Çelik, konuşmasının ardından, hizmete açılan kurum binasını da gezerek, gişe memurları ve kuruma işlerini görmek için gelen vatandaşların sorunlarını dinleyip sohbet etti.
Kurumun misafirhanesinde Van'dan gelen depremzedelerle görüşen Çelik, ''Memleketinizi özlemişinizdir, inşallah en kısa zamanda sizleri yeni inşa ettiğimiz Van'a tekrar göndereceğiz'' dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık