Ana Sayfa Urfa Haberleri BALIKLIGÖL'DE YEM KİRLİLİĞİ (VİDEO)

BALIKLIGÖL'DE YEM KİRLİLİĞİ (VİDEO)

Şanlıurfa'nın kutsal mekanlarından tarihi Balıklıgöl'de bulunan balıklara ziyaretçilerce aşırı yem atılması balıkların hem sağlığına, hemde çevre kirliliğine yol açıyor.

Giriş Tarihi: 13 Nisan 2012 Cuma 03:45
BALIKLIGÖL'DE YEM KİRLİLİĞİ (VİDEO)
Şanlıurfa'nın tarihi mekanlarından olan Balıklıgöl'de yer alan "Aynzelha Gölü" göl içerisinde kutsal olduğuna inanılan balıklara ziyaretçiler tarafından gelişi güzel ve kontrolsüz yem atılması balıkların sağlığını tehdit eder boyuta ulaştı.

Balıklıgöl içerisinde yer alan yem satıcılarının yanı sıra, Balıklıgöl çevresinde yer alan market, bakkal, şarküteri, hediyelik eşya satıcılarının da açık yem satması   "Aynzelha Gölü"nün kirlenmesine de yol açıyor.

Türkiye'nin ve Dünya'nın dört bir yanından her gün binlerce ziyaretçi tarafından gezilen tarihi mekanda aşırı yem atılması sorunucu gölde yaşayan balıklar sağlık açısından da zor günler yaşıyor. Çevre esnaftan Urfa Haber'in edindiği bilgiye göre,  günlük yaklaşık 100 ila 150 kilogram yemin  "Aynzelha Gölü" içerisinde yer alan balıklara atıldığını ifade ettiler.

Urfa Haber'in kontrolsüz yem satışı sonucunda aşırı yemleme nedeni ile çevre ve yem kirliliğine dikkat çektiği görüntülerde balıkların atılan yemleri yemediği, buna rağmen göle yemlerin atıldığı açık şekilde görülüyor.

Konuya dikkat çeken bazı vatandaşlar Urfa haber'e yaptıkları açıklamada:

"Bildiğiniz gibi efsaneye göre, Hz İbrahim Nemrut tarafından Urfa Kale'sinden ataşe atıldığında, Allah tarafından Hz. İbrahim'i yakacak olan ateş suya, odunlarda balıklara dönüşüyor. O gün den beri de insanlar bu balıkları kutsal sayıp ne avlıyor, ne yiyiyor ne de dokunuyor. Bundan dolayı da dileklerinin kabul olması adına insanlar bu balıklara yem atararak hem onları besliyor hem de sevap kazanıyor.

Ancak, sizlerinde gördüğü gibi her gün binlerce insanın bu göle kontrolsüz yem atması balıkların hayatını tehlikeye sokuyor. Yetkililer biran evvel, Turizim sezonunu tam başlamadan bu kounda bir önlem almalı. Kontrolsüz ve sağlıksız satılan yemlerin öününe geçmeli, göle yem atama ile ilgili olarak bir standart getirmelidir. Yoksa bu gidişle balıklıgöl, Balıksız Göl e dönecek" dediler.URFAHABER / ÖZEL
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık