Ana Sayfa Güncel BALIKLIGÖL'E KARDEŞ GELİYOR

BALIKLIGÖL'E KARDEŞ GELİYOR

Dini yönüyle herkesi kendisine çeken Balıklı Göl'deki balıklar, ziyaretçiler tarafından besleniyor. Balıkların ziyaretçiler tarafından beslendiği bir yer daha var: "Doğan Zelova!"

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2011 Cumartesi 19:14
BALIKLIGÖL'E KARDEŞ GELİYOR
İsmi kahramanlık destanlarıyla anılan Tarihi Yarımadanın iki ilçesinden biri olan Gelibolu, tarihi özellikleri ve Ege Denizi tarafında yer alan Saroz Körfezi gibi doğal güzellikleriyle, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden.

İlçeye gelenlerin son yıllarda uğrayıp güzel vakit geçirdiği yerlerden biri de İç Liman oldu. Limanda bir süredir birikmeye başlayan kefal balıkları, vatandaşların ekmek atıp beslemelerinin ardından buradan ayrılmaz oldu. Zamanla sayıları artan balıklar, vatandaşların ilgisini çekiyor.

ŞanlıUrfa'daki "Balıklı Göl" gibi ziyaret edilen bölgede, sahilde gezmeye çıkan vatandaşlar, evlerinden arta kalan ekmekleri getirip balıklara atarak, onların ekmekleri kapmak için mücadelesini seyrediyor.

Burada kahvehane işleten Derya Çam (46), balıkların korunması için özel çaba harcıyor.

Çam, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, bu bölgede yaklaşık 7 yıldır kahvehane işlettiğini söyledi. Bayatlayan ekmekleri denize attıklarını ve balıkların bunları yediğini belirten Çam, "Bir süre sonra balıkların buna alışmaya başladığını fark ettik. Bizi gören vatandaşlar da, ekmek atmaya başladı. Zamanla burası bir doğal açık hava akvaryumu gibi oldu. Vatandaşlar öyle alıştı ki, poşetlerle ekmek getirip balıkları besliyorlar, onları izliyorlar" diye konuştu.

Balıkların, ekmeği almak için birbirleriyle yaptıkları mücadeleyi izlemenin, bütün dertlerini, kederlerini aldığını ve insanı dinlendirdiğini vurgulayan Çam, şunları kaydetti:

"Burası öyle bir duruma geldi ki, ilçeye gezmek için gelenler bile burasını duyup geliyorlar. Oltacılardan koruyoruz. Zaman, zaman münakaşa etmek zorunda kalıyoruz ama olsun, bu güzelliği bozmaya hakları yok, biraz daha anlayışlı olsunlar."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star