Ana Sayfa Urfa Haberleri BARIŞ İÇİN ŞIRNAK'TAN ANKARA'YA YÜRÜYOR (VİDEO - FOTO)

BARIŞ İÇİN ŞIRNAK'TAN ANKARA'YA YÜRÜYOR (VİDEO - FOTO)

ŞIRNAKLI Halil Sevda, 1 Eylül Dünya Barış Günü başlattığı yürüyüşünde Şanlıurfa'ya ulaştı.

Giriş Tarihi: 21 Eylül 2012 Cuma 03:54
BARIŞ İÇİN ŞIRNAK'TAN ANKARA'YA YÜRÜYOR (VİDEO - FOTO)

Yolculuk sırasında kendisine eşlik eden arkadaşlarıyla geldiği Şanlıurfa'da sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından karşılanan Sevda, "Bölgede barışın hakim olmasını istiyorum" dedi.

Irak sınırına düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin öldüğü Şırnak'ın Uludere ilçesinde yaşayan Halil Sevda, 1 Eylül'de barış isteğine dikkat çekmek için Ankara'ya yürüyüş başlattı. 'Vicdani retçi' olarak da bilinen Sevda'ya, yürüyüşü sırasında aktivistler İbrahim Yaylalı, Serap Halvaşi ve Merve Çöger de katıldı. Yürüyüşünün 19'uncu gününde 375 kilometre yol kat ederek Şanlıurfa'ya ulaşan Sevda ve beraberindekiler STK temsilcileri tarafından karşılandı.'30 YILDIR İNSANLAR ÖLÜYOR'

Ahmet Bahçıvan iş merkezi önünde gazetecilere açıklama yapan Halil Sevda, hedefinin Şırnak'tan Ankara'ya kadar 1300 kilometre yürüyerek barış dileğini herkese duyurmak olduğunu söyledi. Sevda, "Benim yürüyeceğim güzergah üzerinde 30 yıldır asker, polis, gerilla ve siviller ölüyor. Bunun için 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ankara’ya barış çağırısı için yürüyüş başlattım. Yolculuk boyunca uğrayacağım her şehirde savaşın yol açtığı insan hakları ihlallerini kamuoyuyla paylaşacağım. Bu topraklarda artık kan ve gözyaşı akmamasını, barış tohumlarının yeşermesini istiyorum" dedi.

Halil Sevda ve beraberindekiler Şanlıurfa’da 1 gün dinlendikten sonra yola devam edeceklerini dile getirdi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık