Ana Sayfa Siyaset Baro temayüle katılmayacak

Baro temayüle katılmayacak

Giriş Tarihi: 24 Mart 2015 Salı 06:51
Baro temayüle katılmayacak

Ak Partinin STK’lar için temayül yoklamasına Şanlıurfa Barosu katılmayacağını açıkladı. Baro Başkanı Av. Hikmet Delebe uygulamayı doğru bulmadıklarını söyledi.

Baro Başkanı Hikmet Delebe, aldıkları bu karara ilişkin olarak "Baroda her dünya görüşüne mensup, siyasi görüşü farklı mesafede avukat var. Biz bir meslek örgütü olmanın yanında aynı zamanda hukuk örgütüyüz. Dolayısı ile biz, Urfa'da bir siyasi partinin açmış olduğu STK'lar arasındaki temayül yoklamasına katılmayı doğru bulmadık" dedi.

AK Parti'nin STK'lar böyle bir şekilde görüş istemesini uygun bulmadıklarını kaydeden Delebe, "Diğer taraftan yönetim olarak bu yöntemi doğru bulmadık ve eleştiriyoruz. Çünkü bir siyasi parti STK'lardan bir görüş alacaksa öncelikle bir komisyon oluşturmalı. Bu komisyonu STK'lara göndermeli ve burada gizli ve açık olmak üzere toplantılar yapmalı. Böylece bu STK'ların görüşü alınmalı. Fakat bir partinin STK'ları ayağına çağırması ve orada temayül yoklaması yapması siyasi etik açısında da doğru değil ve bu nezaket kuralları açısında da doğru değil" şeklinde konuştu.

Öte yandan Delebe, yönetim olarak değerlendirdikleri bir diğer konunun ise yaklaşık 4 ay önce yapılan çözüm süreci ile ilgili fikir alışverişi olduğunu dile getirerek şöyle konuştu.

"Esasen bizim yönetimde değerlendirdiğimiz bir diğer konu ise yaklaşık dört ay önce sayın başbakan çözüm sürecini görüşmek üzere Urfa iline gelmişti ve birçok STK'yı bu toplantıya davet etmişlerdi. Hatta 350 km uzaklıktaki Batman Baro Başkanı ve 200 km uzaklıktaki Diyarbakır'ın hem eski hem de yeni baro başkanlarını bu çözüm süreci toplantısına davet etmişlerdi. Fakat Urfa Barosu merkezde olmasına ve toplantı Urfa merkezde yapılmasına rağmen baromuz davet edilmedi. Biz de yönetim kurulu olarak gidip bir siyasi partinin aday adaylarının oylandığı bir temayül yoklamasında bulunmayı doğru bulmadık. Basından öğrendiğimiz kadarı ile biraz daha siyasi iktidara yakın olan STK'lar bu temayül yoklamasına katılacaklar. Bu herkesin kendi görüşü. Urfa siyasetinden kopuk olmak doğru bir şey değil. Bizim karşı olduğumuz durum sadece yöntemdir" dedi. Yapılan basın açıklamasının ardından sorulan bir soru üzerine Delebe, bu temayül yoklamasına katılmanın baronun tarafsızlığına gölge düşüreceğini belirtti. Delebe, "Eğer bir STK sadece bir siyasi parti için gidip oy kullanırsa bu objektifliğine de gölge düşürür" dedi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık