Ana Sayfa Urfa Haberleri BARO’DAN ŞİDDET AÇIKLAMASI

BARO’DAN ŞİDDET AÇIKLAMASI

Şanlıurfa Barosu tarafından Kobani’de son zamanlarda yaşanan olaylar hakkında basın açıklaması yapıldı. Burada açıklamayı yapan Baro Başkanı Ali Fuat Bucak: “gözaltındaki sığınmacılarla yaptığımız görüşmelerde ne için tutulduklarını bilmedikleri, kötü muamele gördükleri, hakarete uğradıkları ve bazılarının dayak yediği tarafımızdan tespit edilmiştir.”Dedi.

Giriş Tarihi: 17 Ekim 2014 Cuma 10:45
BARO’DAN ŞİDDET AÇIKLAMASI

Kobani’ye destek amaçlı gösteriler esnasında ve yine Kobani’den sığınmacı olarak Suruç’a gelip gözaltına alınan 270 kişi hakkında açıklama yapan Şanlıurfa Baro Başkanı Ali Fuat Bucak şunları söyledi.

 

“Baromuz üyelerince gözaltındaki sığınmacılarla yaptığımız görüşmelerde ne için tutulduklarını bilmedikleri, kötü muamele gördükleri, hakarete uğradıkları ve bazılarının dayak yediği tarafımızdan tespit edilmiştir.”

 

Şanlıurfa Barosu, Kobani’den gelen bir grup sığınmacının Suruç Kapalı Spor Salonunda tutulmasına tepki gösterdi. Baro Başkanı Av. Ali Fuat Bucak’ın yaptığı açıklamada “14.10.2014 tarihinde gözaltında kalan 274 kişiden 64 kişi gece saat 2.30’da sınır dışı edilerek tekrar Kobani’ye gönderilmişlerdir. Kobani’ye gönderilenler arasında bulunan 16 yaşındaki bir çocuk gittikten çok kısa bir süre sonra yakınında patlayan bir bombanın şarapnel parçalarına maruz kalmış ve ayaklarından yaralanmıştır. Bu olay üzerine tekrar yaralı olarak Türkiye’ye gönderilen bu çocuğun Urfa’da bir hastanede ayağı kesilmiş, diğer ayağının da kesilme tehlikesi vardır” denildi.

 

Sığınmacıların “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” 57. Maddesi gereğince İdari Gözetim altına alınma kararının verildiği yetkililer tarafından söylendiği belirtilen açıklamada  “Ancak İdari Gözetim kararı sınır dışı etmek üzere verilebilecek olan bir karar olup müvekkillerin hiç biri sınır dışı edilecek kişilerden değildir. Sınır dışı edilecek kişiler kanunun 54. Maddesinde tek tek sayılmış olup savaştan ve İŞİD katliamından kaçan aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu sivil kişilerden oluşan bu sığınmacılar bu kategoride değerlendirilemeyecek kişilerdir” ifadelerine yer verildi.

 

Aynı kanunun 55. Maddesine dikkat çeken Baro Başkanı Bucak “Kaldı ki Kanunun 55. Maddesinde sınır dışı etme kararı alınamayacak kişiler ve durumlar belirtilmiş olup söz konusu sığınmacılar tam da bu madde kapsamında sınır dışı edilemeyecek ve dolayısı ile haklarında İdari Gözetim Kararı verilemeyecek kişilerdendirler” şeklinde konuştu.

 

Açıklamada, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtilerek şöyle denildi;

 

“Biz Şanlıurfa Barosu olarak bu hukuksuzlukları protesto ederken, bundan sorumlu yetkililerin de yaptıkları hukuksuzluktan dolayı cezalandırılmaları için hem Türk Adli makamları nezdinde, hem de uluslararası adalet makamları nezdinde, özellikle de uluslararası Ceza Mahkemesine gerekli müracaatları yapacağımızı duyururuz.”

 

Yaklaşık 10 gün önce Kobani’den Suruç’a gelen yaklaşık 300 kişi gözaltına alınarak Suruç Kapalı Spor Salonunda tutuluyordu. 50 kişi geri dönmek talebiyle serbest bırakılırken, gözaltındaki diğer sığınmacıların sınır dışı edileceği belirtildi.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık