Ana Sayfa Urfa Haberleri Barolar, 35 Kişinin Öldüğü Olayı TBMM'nin Araştırmasını İstedi

Barolar, 35 Kişinin Öldüğü Olayı TBMM'nin Araştırmasını İstedi

Barolar, Kuzey Irak'a yönelik düzenlenen hava operasyonunda 35 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili ortak bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2011 Cuma 09:08
Barolar, 35 Kişinin Öldüğü Olayı TBMM'nin Araştırmasını İstedi
Barolar, Kuzey Irak'a yönelik düzenlenen hava operasyonunda 35 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili ortak bir açıklama yaptı. BatmanBarosu'nda yapılan basın açıklamasına Batman, Ağrı, Bingöl,Bitlis, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt,Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve VanBarosu'ndan temsilciler katıldı. Açıklamada, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun olayı her yönüyle şeffaf ve ivedi bir şekilde araştırıp, sonuçlarını Türkiyekamuoyuyla paylaşmasını istedi.

Açıklamada, cumhuriyetle yaşıt olan ve Türkiye'nin son 30 yılına damgasını vuran Kürt sorununun bütün yakıcılığıyla devam ettiğine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verdi: "Gelinen süreçte, çözüm için yeterli adımların atılmamış olması ve son dönemde güvenlik konseptinin ön plana çıkmış olması, sorunu daha fazla kan ve şiddet sarmalı içerisine çekmektedir. İnsan hak ve özgürlüklerine duyarlı baroların ve sivil toplum örgütlerinin yaptıkları barış ve demokrasi çağrılarına kulak tıkayanların, imha politikası izleyen savaş kışkırtıcılarının sözlerini dinlemesi, seçilmiş belediye başkanlarının, milletvekillerinin, gazetecilerin, avukatların ve daha pek çok kişinin gözaltı, tutuklama ve ceza tehdidiyle karşı karşıya bırakılması, bu olayın yaşanmasına sebebiyet vermiştir."(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık