Ana Sayfa Güncel BARZANİ’DEN ZERGELE KATLİAMI’NA KINAMA

BARZANİ’DEN ZERGELE KATLİAMI’NA KINAMA

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani ,Türkiye’nin Kandil’e yönelik bombardımanında Zergele Köyü’nden 8 sivilin hayatını kaybettiği katliamı kınadı. KONGRA GEL, KNK ve DTK saldırıyı kınarken, Goran ve İslami Toplum Partisi Kandil’e gitti.

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2015 Cumartesi 20:31
BARZANİ’DEN ZERGELE KATLİAMI’NA KINAMA

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani Türkiye’nin Kandil’e yönelik bombardımanında Zergele Köyü’nden 8 sivilinhayatını kaybettiği katliamı kınadı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlığı, Zergele köyündeki katliama ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada sivillerin katledilmesi kınandı ve Türkiye’den sivil yerleşim yerlerini hedef almaması istendi.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Kürdistan bölgesi yurttaşlarının şehit düştüğü bu bombardımanı kınıyoruz. Türkiye’den sivil yerleşim alanlarını tekrar bombalamamasını talep ediyoruz. Sivil Kürdistan Bölgesi yurttaşlarının şehit düşürülmesine hiçbir şey gerekçe gösterilemez.”

Goran ve İslami Toplum Partisi Kandil’e gidiyor

Irak Kürdistan Bölgesi partilerinden Goran Hareketi ve Kürdistan İslami Toplum Partisi parlamenterleri de savaş uçakları tarafından bombalanan Kandil’in Zergele köyüne doğru yola çıktı.

İslami Toplum Partisi parlamenteri Soran Ömer “Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı ve Başbakanı çok utanç verici bir tutum içindedir. Çünkü şu ana kadar da Türk devletinin Kürdistan bölgesinde işlediği bu suçlara karşı bir kınama düzeyine ulaşamamışlardır, bu durumun önünün alınması gerekir” dedi.

Ömer, Mesud Barzani ve Neçirvan Barzani’yi bu saldırıların bir an önce durdurulması yönünde harekete geçmeye çağırdı.

KONGRA GEL ve KNK

KONGRA GEL Eşbaşkanlığı yaptığı açıklamada “Türk devletinin Güney Kürdistan’da yaptığı bu katliamın sorumlusu Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır. Yani esas sorumlu ve suçlu bellidir. 7 Haziran seçimlerinde büyük kaybeden Erdoğan Kürt halkından intikam almak istiyor” dedi.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) de açıklamasında “Türk Başbakanı Davutoğlu ve Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünyanın gözünün içine bakarak sivil ve savunmasız insanları katletmesine BM, AB ve ABD daha ne kadar seyirci kalacak?” diye sordu.

DTK’dan kınama Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bu vahşi saldırının sorumluları Kürt halkına ve insanlığa karşı, her zaman katiller olarak anılacaktır ve uygulamaları terör devleti uygulamaları olarak tarihe geçecektir” ifadeleri kullandı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi başta olmak üzere uluslararası kuruluşları Zergelê katliamının üzerine gitmeye ve tepki göstermeye çalışmasını isteyen DTK, katliamın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Katliamın sorumlularını lanetleyen ve kınayan DTK, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

kaynak:imctv

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Eyyübiye Belediyesinde FETÖ operasyonu

Eyyübiye Belediyesinde FETÖ operasyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star