Ana Sayfa Urfa Haberleri BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: ELEKTRİK KESİNTİLERİ TEKNİK BİR ARIZADAN KAYNAKLANMADI

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: ELEKTRİK KESİNTİLERİ TEKNİK BİR ARIZADAN KAYNAKLANMADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili, " Bunun çok teknik bir arızadan kaynaklanmadığı kanaati hakimdir" dedi.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2015 Çarşamba 02:33
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: ELEKTRİK KESİNTİLERİ TEKNİK BİR ARIZADAN KAYNAKLANMADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Adliyesi'nde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet SelimKiraz'ın yaşamını yitirmesine ilişkin yaptığı açıklamanın devamında bugün Türkiyegenelinde yaşanan elektrik kesintileri konusunda konuştu.

Davutoğlu ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinin ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Elektrik kesintisinin arkasındaki sebepler, her ne surette olursa olsun ortaya çıkarılacak. Bunun çok teknik bir arızadan kaynaklanmadığı kanaati hakimdir. Yazılım sistemiyle ilgili ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak, soruşturma tamamlandığında kamuoyumuza bilgi sunulacak. Şu an itibarıyla Türkiye'nin bütününe elektrik sunulmuştur, elektrik kesintileri tamamıyla durmuştur. Enerji Bakanımız ile de Ankara'ya gelir gelmez görüşeceğiz. Gerekli soruşturmalar, araştırmalar yapılacak. Bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için de hangi tedbir gerekiyorsa alınacak."

BUGÜN NELER YAŞANDI

Türkiye'nin birçok ilinde meydana gelen elektrik kesintisi, başta Ankara, İzmir, İstanbulgibi büyükşehirler olmak üzere 79 ilde insanları mağdur etti. Saatlerce elektrik santralleri çalışmadı. Bazı vatandaşlar, tramvay, metro, marmaray ve hızlı trende mahsur kaldı. Jenaratörü olmayan hastanelerde ameliyatlar yapılamadı. Eczaneler ilaç veremedi. Kısaca tüm yurtta hayat durdu.

İRAN'DAN ELEKTRİK ALAN VAN VE HAKKARİ'DE KESİNTİ YOK

Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'nin 'sistem arızası' olarak açıkladığı kesintiler saat 10.36.'dan itibaren önce batı illerinde başladı. Domino taşı gibi bir saat içinde tüm illere yayıldı. Önce tüketimin fazla olduğu, ardından küçük yerleşim merkezlerinde elektrikler kesildi. Saat 11.30'a kadar tüm illerde elektrikler kesildi. İran'dan elektrik alan Van ve Hakkari'de ise kesinti olmadı.

KESİNTİ TEİAŞ'TAN KAYNAKLANDI

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yetkilileri sorunun enerji açığı ve güç kesintisinden değil, iletim sistemindeki arızadan kaynaklandığını açıkladı. Elektrik dağıtım şirketleri de aynı yönde açıklama yaptı. Bir dağıtım şirketi yetkilisi yaptığı açıklamada, "TEİAŞyetkilileri bize sistemin çöktüğünü, toparlamaya çalıştıklarını söyledi. Enerji açığı ve güç kesintisi olmadığını belirttiler" dedi. Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi'nden yapılan açıklamada, "Sıkıntının kaynağında TEİAŞ'ın sistemde yaşanan bir sorun olduğunu söyledi. Bizde olduğu gibi Türkiye'nin bazı illerinde de elektrikler kesik" dedi.

kaynak: haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık