Ana Sayfa Dünya BAŞBAKAN ERDOĞAN, PKK SİLAH BIRAKIRSA ...

BAŞBAKAN ERDOĞAN, PKK SİLAH BIRAKIRSA ...

Başbakan Erdoğan, Birleşmiş Milletler Binası’ndaki toplantıların bitiminde Bill Clinton ile görüşmek üzere Türkevi’ne girerken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2011 Cumartesi 18:06
BAŞBAKAN ERDOĞAN, PKK SİLAH BIRAKIRSA ...
ERDOĞAN: SİLAH BIRAKMA KONUSUNDA TERÖR ÖRGÜTÜ EĞER BU İŞİ BAŞARABİLİRSE ZATEN OPERASYONLARIN DA BİTMESİ ANLAMINA GELİR Kİ TERÖR İNANIYORUM MİNİMİZE OLACAKTIR..
ERDOĞAN BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI

-ERDOĞAN PRADETORLAR KONUSUNDA ABD İLE UZLAŞMA SAĞLANDIĞINI SÖYLEDİ

"EĞER RUM TARAFI ARAMAYI BIRAKIRSA, BİZ DE ORADA BU TÜR BİR ÇALIŞMAYI DURDURURUZ”

Başbakan Erdoğan, Birleşmiş Milletler Binası’ndaki toplantıların bitiminde Bill Clinton ile görüşmek üzere Türkevi’ne girerken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Birleşmiş Milletler Binası’nda Başbakan’ın korumaları ve binanın korumaları arasında yaşandığı duyulan arbede hakkında gelen bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, ‘’Irak Cumhurbaşkanı ile görüşmemizden sonra Abbas’ın, BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasına katılmak için misafirlerin alındığı bölümden içeri girmek istedik. Orada maalesef bir sıkıntı yaşandı. Bizim koruma arkadaşlar da konuyla ilgili olarak içeri girmemizin gereği noktasında müdahale ettiler. Anlık bir sıkıntı oldu.’’ dedi. Gazetecilerin ‘’Siz arada mı kaldınız?’’ sorusuna ‘’Öyle bir şey düşünüyor musunuz?’’ şeklinde cevap veren Başbakan, görüşmeleri hakkındaki sorulara cevap verdi.

ERDOĞAN: TERÖR DEVAM ETTİKÇE OPERASYONLAR DEVAM EDECEKTİR

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’yle terörle mücadelede ne tür bir destek gelecek sorusuna ‘’Teröre karşı ortak mücadele noktasında Talabani’yle görüşmesi için Dışişleri Bakanlığı Müsteşarımız Feridun Bey’i gönderdik. Bundan sonraki süreçte de aynı şekilde mücadelemizin devam edeceği noktasında herhangi bir ayrılık söz konusu değildir. Aynı mutabakat içinde biz bu mücadelemizi sürdüreceğiz.’’ dedi.

Talabani’nin operasyonlardan duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi hakkında Başbakan, konuyla ilgili kararın net olduğunu söyledi. Erdoğan, ‘’Terör devam ettikçe sınır ötesi operasyonlar da devam edecektir.’’diye konuştu.

Talabani’den olağan konularda istekleri olduğunu söyleyen Başbakan, terör örgütü silah bırakmayı başarabilirse, operasyonların biteceğini ve terörün azalacağını vurgulayarak ‘’Ama terör örgütünün kendi içinde ayrı sıkıntıları olabilir o ayrı mesele. Biz şu anda bütün çalışmalarımızı terörle mücadelede olması gereken bütün boyutlara yönelik vermeye devam edeceğiz.’’ dedi.

Erdoğan, "Silah bırakma konusunda terör örgütü eğer bu işi başarabilirse zaten operasyonların da bitmesi anlamına gelir ki terör inanıyorum minimize olacaktır. Ama terör örgütünün kendi içinde sıkıntıları olabilir, bu ayrı mesele. Biz şu anda bütün çalışmalarımızı terörle mücadelede olması gereken bütün boyutlara yönelik vermeye devam edeceğiz" dedi.

İnsansız hava araçları konusundaki bir soruyu da ‘Onunla ilgili Dışişleri Bakanlığımız, bu çalışmaları yürütecekler. Ne zaman, nasıl, ne kadar…Çünkü biz kendilerine teklifimizi, geçen açıkladığım gibi, ister satın alma, ister kiralama sekliyle bunları alabiliriz dedik. Görüşmelerimiz devam edecek, olumsuz bir durum söz konusu değil’ diye yanıtladı. Erdoğan, ‘mutabakat var o zaman’ seklinde gelen bir yoruma da, ‘Yani mutabakat istikametindedir gelişmeler, olumsuz bir yaklaşım yok’ karşılığını verdi. Erdoğan daha önce verdikleri teklif çerçevesinde gelişmeler olması temennisinde bulundu. 

ERDOĞAN: TÜRK KARDEŞLERİMİZ HAKLARINI ALACAKLAR

Ban Ki Moon ile görüşmesinde Kıbrıs’taki sondaj çalışmaları konusunda, tepki yada destek gelip gelmediği sorusuna verdiği yanıtta da ‘Olumsuz hiç bir şey söz konusu değil. Kıbrıs Adası’nda yaşayan herkesin adada eşit hakkı vardır. Dolayısıyla Kıbrıs’taki Türklerin de orada eşit hakları vardır. Bu eşit haklar çerçevesinde denizden çıkacak tüm kaynaklardan, zenginliklerden Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Türk kardeşlerimiz haklarını alacaklardır. Şu anda tüm bu arama çalışmalarıyla ilgili olarak Piri Reis’in orada sismik araştırmasından sonra gerekli adımlar atılacaktır. Bundan geri dönmek söz konusu değildir’ dedi.

Rum tarafının aramayı bırakması durumunda Türkiye’nin de çalışmayı durduracağını belirten Başbakan, en önemli noktanın müzakere sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi olduğunu söyledi. Rum tarafının müzakereleri sabote ettiğini ifade eden Erdoğan, “Yunanistan’la yüksek düzeyli stratejik işbirliği toplantımız var. Şimdi bu çalışma bu şekilde devam ederse ne oluyor? Bizim o yapacağımız toplantı da ne yazık ki sabote edilmiş oluyor. Biz istiyoruz ki bu müzakere süreci üzerinde herhangi bir sabote girişimi olmasın. Atılan yanlış adımdan geri dönerlerse ve bizler de şu anda yapılan sismik çalışmayı durdurabiliriz.’’ diye konuştu.

SURİYE YAPTIRIMLARI HAKKINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la görüşecek olan Başbakan Erdoğan, Suriye’ye yönelik silah taşıyan araçlar konusunda kararın açıklandığını ve bu araçların engelleneceğini Suriye’ye ilettiklerini söyleyerek, daha önce Marmara’daki bir gemiye yapılan müdahale olduğu gibi uçaklara da müdahale edileceğini söyledi.

İran’la müşterek atılabilecek adımların olduğunu ifade eden Erdoğan, istihbarat paylaşımının yapıldığını bildirdi.

Suriye’ye yaptırım konusunda tespitlerin yapıldığını ileten Başbakan, Dışişleri’nin çalışmasını sürdürdüğünü ve ilerleyen günlerde yol haritasını uygulayacaklarını söyledi.

BAN Kİ MOON ÖZÜR DİLEDİ

Birleşmiş Milletler binasında yaşanan sıkıntıdan dolayı Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon Türkevi’ne gelerek Başbakan’dan özür diledi. Ban Ki Moon’un BM Genel Kurul girişinde ortaya çıkan arbede konusunda duyduğu üzüntüyü dile getirdiği belirtildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star