Ana Sayfa Siyaset Başbakan Erdoğan "Tatlıses’in Adaylığı Hukuki Değil."

Başbakan Erdoğan "Tatlıses’in Adaylığı Hukuki Değil."

Başbakan Strasbourg’a gitmeden önce gündemle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan İbrahim Tatlıses'in adaylığı için "Hukuki sorunlar var." dedi

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2011 Salı 19:05
Başbakan Erdoğan
İbrahim Tatlıses’in adaylığıyla ilgili olarak, “Her müracaat eden aday olur diye bir şey yok” diyen Erdoğan, “İbrahim Tatlıses sevdiğim, sanatına saygı duyduğum bir arkadaşımız.  İstenmeyen bir durumla da karşı karşıya kaldı." diye konuştu. Şanlıurfa başta olmak üzere Güneydoğu'da listelere tepkiyi değerlendiren Erdoğan "Biz 10 kişiden bir kişi seçiyoruz” diyerek sözlerine şöyle sürdürdü: “6 bine yakın müracaat var. Bu 6 bine yakın müracaatı 550’ye indirmek zorundayız. Bunun değerlendirilmeleri yapılırken bizim ne durumda olduğumuzu takdir edin. Kılı kırk yararak bu değerlendirmeleri yaptık. Bu değerlendirmeleri yaparken de siyasi ve hukuki işlerden sorumlu genel başkan yardımcım kendilerini aradı ve onu bu dönem listemize koyamayacağımızı bildirdi."


 


"Biz geçen seçimlerinde de hatırlarsanız 150ye aşkın yine böyle bir değişikliği gerçekleştirmiştik. Bu sadece Güneydoğu veya Doğuyu hedeflen bir şey değil. Bu konuya böyle bakma büyük bir yanılma olur. Ülkemizin genelini kapsayan bir değerlendirmedir. Bu kişisel bir yaklaşım tarzı değildir. Bizim köy, mahalle temsilcilerine varıncaya kadar hepsinin kanaatlerini, temayüllerini almak suretiyle en sonunda üst kurul ki bu üst kurulda da sadece genel başkan olarak ben yoğum. 4 tane daha genel başkan yardımcım, üç tane grup başkan vekilim, kadın ve gençlik kolları başkanım, bunun yanında da seçim koordinasyon merkezi başkanım var. Ve birlikte bu çalışmayı, tüm künyeleri karşıma getirmek, ekranda hepsini izlemek suretiyle tatmin olmadığımız zaman ara komisyonda hatta alt komisyondaki bütün mülakatları tekrar ekrana getirmek suretiyle burada değerlendirme fırsatımız oldu. Ve hata payının hiçbir siyasi partide olmayacak şekilde minimize olduğu bir değerlendirme yaptık. Demokratik açıdan gerçekten bu değerlendirmenin araziye yansıyacağını düşünüyorum. Ve burada biz sadece parlamento çalışmalarına bakmadık. Arazi çalışmalarına da baktık. Arkadaşlarımızın aldıkları insiyafitlere ve katma değerlerine de baktık çünkü bu siyasi harekete bir katma değer sağlaması lazım. Halkla ne denli diyalog içerisinde buna baktık. Partinin genel kuruldaki çalışmalarına ne denli katılıyor buna baktık. Bütün bunları değerlendirdikten sonra kararımızı verdik. Ama bu arkadaşlarımız hiçbirine bizler partimizin kimliği açısından menfilik yükleyemeyiz. Burada kimsenin illa üç dönem kalacak diye bir garantisi yok. Biliyorsunuz ki bu dönem 3. dönme içinde olan arkadaşlarımızın zaten hiçbir gerekçe ortaya koymadan, başta şahsım olmak üzere, milletvekilliğine ara vereceğimiz bir dönem olacak. Bütün değerlendirmelerimizi yaparken yine illerinde saygınlığı olan, sevilen, her zaman tanınan değil. Birde oranın evladı oranın çocuğu olduğu halde başka illerde yıllarını geçirmek zorunda olan ama o bölgenin insanı fakat nitelik nicelik bu tür şeylerde gerçekten kaliteli vasıflı insanlar olmasına önem verdik. Ve kampanya ile birlikte bu arkadaşlarımızın illerinde ne denli faydalı olacağı bunların hepsi ortaya çıkacaktır." diyerek sözlerine son verdi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz YSK’dan son dakika İYİ Parti açıklaması

YSK’dan son dakika İYİ Parti açıklaması

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık