Ana Sayfa Siyaset Başbakan Erdoğan'ın Grup Konuşması

Başbakan Erdoğan'ın Grup Konuşması

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuştu

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2011 Salı 13:13
Başbakan Erdoğan'ın Grup Konuşması
Konuşmasına annesinin vefatıyla ilgili taziye dileklerinde bulunanlara teşekkür ederek başlayan Başbakan Erdoğan, yeni anayasa çalışmaları konusunda atılan atımlara işaret etti.

// Başbakan Erdoğan'ın bugünkü konuşmasında en sert tepki ise Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'yeydi. Ermenistan'da soykırım iddialarıyla ilgili konuşan Sakozy'e çok sert çıkan Erdoğan, 'Şimdi bakıyorsunuz çıkıyor Fransa'nın Cumhurbaşkanı Ermenistan'da seçim yatırımı olacak şekilde Türkiye'ye kendine göre tavsiyelerde bulunuyor. Önce kendine çeki düzen ver tavsiyede bulun. Kalkıp da Fransa'da başka Ermenistan'da başka Türkiye'ye gelince bambaşka olmaz. Siyaset dürüstlük istiyor dürüstlük. Önce bunu koyacaksın ortaya. Ülkende 600 bin Ermeni var, 500 bin Türk var. Siz eğer büyük düşünmüyor da kalkıp küçücük, daracık bir şeyle böyle bir tavrın içerisine giriyorsan kusura bakma Türkiye kolay yutulacak bir lokma değildir. Devlet adamlığı ünvanını taşımak, gelecek seçimleri değil gelecek nesilleri düşünmeyi, hareket etmeyi gerektirir. Bunun idrakinde olmayanlar devlet adamlığının gerçek vasıflarına fransız kalanlar, gerçekle karşılaştıklarında çok geç kalacaklar.' dedi.

İşte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

ÖLÜM HAKTIR HESAP HAKTIR Annemin vefatı sebebiyle beni yalnız bırakmayan herkese şahsım ve ailem adına teşekkür ediyorum. Taziyede bulunmak üzere gelenler, telefonla arayanlara yine ayrıca teşekkür ediyorum. Aziz milletimizin gösterdiği bu gönül inceliğini unutmamız mümkün değil. Taziye mesajlarına doğrudan karşılık veremediğimiz dostlarımız bizleri mazur görsünler. Dostlar sağolsun, kardeşlerimiz sağolsun ve dostluğumuz ebediyen baki kalsın. Merhameti bol olan Rabbim, herkesin bütün geçmişlerine rahmet eylesin. Annelerimiz, babalarımız bizim hayattaki meşakkatlerle nasıl başa çıkacağımızı öğrettiler. Aynı zamanda kulaklarımıza dediler ki bir değirmendir bu dünya. El hak öyledir. Bir değirmendir ve baki olan sadece O'dur. Ölüm haktır, hesap haktır, ebedi hayat haktır. Evet her zaman her lahza bu hakikati hatırlamaya ve hatırlatmaya çalışıyoruz, çalışmalıyız. İnşallah son nefesimize kadar üzerimizdeki bütün hakları helal ettirene kadar yaşarız ve üzerimizde kul hakkı kalmadan huzura varırız.

YENİ ANAYASA'YA İYİ BAŞLANGIÇ YAPTIK Yeni anayasa konusunda iyi bir başlangıç yaptık. Bize düşen milletin rıza göstereceği bir metin üzerinde mutabakat sağlamak. Bu Meclis adını tarihe altın harflerle kazıyacaktır. Bu tarihi fırsatı milletimizin kazanç hanesine kaydetmek büyük bir onurdur. TBMM'de temsil edilen tüm partilerimizin ön şart olmaksızın uzlaşma komisyonunda masaya oturmaları kanaatimce en önemli eşiğin aşılması anlamına gelir. Bu mesele yeni bir mesele değildir. 1,5 asırlık geçmişi olan anayasa çalışmaları elimizin altında olduğuna göre, gerekli birikim fazlasıyla bunu yapmaya yeterliyiz, muktediriz

Süreç kendi mecrasında işleyecektir. Bir müşterek irade oluşmasını umuyoruz. Bu işin muhakkak bir sınırı olmalı. Gelin bu işi sıkı tutalım ve bir yıl içerisinde işi bitirelim. Bunu yanlış bir anlama sokarak yanlış mecralara sokmaya çalışmasın. Bu parlamento bir yıl içerisinde bu işi bitireceğine inanıyorum. Bölgemizde tarihi gelişmeler yaşanıyor. Samimi çabalarımızın bölge halkları nezdinde gördüğü karşılık bizi gururlandırıyor. Dünyanın neresinde başı öne eğilmiş bir toplum varsa Türkiye oradadır.

Dini gurupların temsilcileriyle bir araya geldik. Üsküp’te TİKA tarafından restore edilen Muratpaşa Camii’nde insanlara hitap etme fırsatı bulduk. Gostivar ve Kalkandelen’deki o büyük coşkuyu sizlerle paylaşmam mümkün değil ancak yaşanır. Makedonya ziyareti sonrası Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gittim. 2010 yılında kendilerinin bir Türkiye ziyareti vardı ve iadeyi ziyaretimizi ancak gerçekleştirebildik.

GÜNEY AFRİKA ZİYARETİ AÇIKLAMASI Güney Afrika özel önem atfettiğimiz bir ülke. Daha önce 2005'i Türkiye'de Afrika yılı olarak ilan etmiştik. Ağustos 2008'de düzenlediğimiz Türkiye-Afrika zirvesi ile ilişkileri çok sağlam temeller üzerine oturttuk.. Bazı ülkelerin küresel kriz nedeniyle elçiliklerini azaltırken biz elçilik sayımızı arttırdık. 24 olan Afrika'daki elçilik sayımızı 34'e çıkarmak istiyoruz. Biz Afrika'ya menfaat esasında değil dostluk temelinden bakıyoruz. Afrika denince gözünün önünce pırlanta ışığı olanlar bugün yaşananların da bir numaralı müsebbibleridir. Daha adil bir uluslararası düzen inancımızı paylaşmayanlar insanlık adına atılan adımları görmezden gelmektedir.

SAKOZY'YE SERT TEPKİ Ruanda'da nelerin olduğunu Afrikalılar iyi bilir. Orada hangi batılı ülkelerle beraber zulmedildiğini çok iyi bilirler. Ama şimdi bakıyorsunuz çıkıyor Fransa'nın Cumhurbaşkanı Ermenistan'da seçim yatırımı olacak şekilde Türkiye'ye kendine göre tavsiyelerde bulunuyor. Önce kendine çeki düzen ver tavsiyede bulun. Kalkıp da Fransa'da başka Ermenistan'da başka Türkiye'ye gelince bambaşka olmaz. Siyaset dürüstlük istiyor dürüstlük. Önce bunu koyacaksın ortaya. Ülkende 600 bin Ermeni var, 500 bin Türk var. Siz eğer büyük düşünmüyor da kalkıp küçücük, daracık bir şeyle böyle bir tavrın içerisine giriyorsan kusura bakma Türkiye kolay yutulacak bir lokma değildir. Devlet adamlığı ünvanını taşımak, gelecek seçimleri değil gelecek nesilleri düşünmeyi hareket etmeyi gerektirir. Bunun idrakinde olmayanlar devlet adamlığının gerçek vasıflarına fransız kalanlar gerçekle karşılaştıklarında çok geç kalacaklar.

Filistin davasına kimlerin nasıl inandığını çok açık gördük. İş BM Genel Kurulu'na gelince daha önce Filistin'e devlet hakkı diyenler bugün yan çizdi. 1 yıl önce söyledikleriniz kayıtlarda mevcut. Kendileri bir araya gelip anlaşsın diyemezsiniz. Anlaşamadılar, niye? Anlaşamamalarının arkasında da egemen güçler var.

Her masaya oturuşta daha fazla şey istiyor İsrail. Biz neler istendiğini çok iyi biliyoruz.

Yarın AB Komisyonu tarafından yayınlanmasını beklediğimiz 2011 raporunu tarafsız bir yaklaşımla kaleme alınacağını umut ediyoruz.

Dün Antalya, Isparta ve Denizli'de yaşanan sel felaketinden ötürü hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi bu felaketler can alıyor. Denizli'de 1, Manisa'da 2 vatandaşımız hayatını kaybetti. Antalya'da 6 kişi şu anda kayıp. Yaraların acilen sarılması için gerekli mali destek sağlanmıştır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık