Ana Sayfa Siyaset Başbakan, Hükümet Programını Açıkladı

Başbakan, Hükümet Programını Açıkladı

Başbakan Erdoğan TBMM Genel Kurulu'nda yeni hükümet programını açıkladı

Giriş Tarihi: 8 Temmuz 2011 Cuma 22:21
Başbakan, Hükümet Programını Açıkladı
  HABERTURK.COM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda 61. Hükümet'in programını açıkladı.

Başbakan Erdoğan konuşmasında, AB'ye katılım sürecini bugüne kadar kararlılıkla yürüttüklerini söyledi ve yeni dönemde de bu sürecin kararlılıkla sürdürüleceğinin altını çizdi.

Erdoğan konuşmasında yeni Anayasa çalışmalarına da değindi. Milletin beklentisinin yeni bir Anayasa olduğunu söyleyen Başbakan, AK Parti olarak bu beklentinin arkasında durduklarını belirtti. Erdoğan TBMM'nin yeni Anayasa'yı yapacak güç ve yetkiye sahip olduğun da altını çizdi.

Başbakan Erdoğan'ın TBMM genel Kurulu'nda hükümetin programını açıkladığı konuşmasının satırbaşları şu şekilde;

 
 
"MİLLETİMİZ ÇÖZÜM ADRESİ OLARAK MECLİS'İ GÖRÜYOR"
Seçim sonuçları, seçime katılım, milletimizin sorunların çözümü adresi olarak Meclis'i gördüğünün en önemli kanıtıdır.

Millet sorunları için TBMM'den çözüm bekliyor. Ve inşallah bu mecliste bu çözümü sağlayacaktır."3. KEZ VE OYLARIMIZI ARTTIRARAK İKTİDARA GELDİK"

Demokrasi tarihimizde görülmemiş şekilde 3. kez iktidara ve oy oranımız yükselerek gelmemiz milletimizin bize duygduğu güveni göstermiştir.

Bu millete efendi değil hizmetkar olmaya devam edeceğiz. Attığımız her adımda milletimizi baz aldık. Siyaset kurumuna güveni bu şekilde arttıracağımızı bildik.

"YAPTIK, YAPIYORUZ, YAPACAĞIZ"

Ülkeler arasında kıyasaya bir rekabetin olduğu dünyada kaybedecek bir günümüz bile yoktur.

Programımızı 2002'den bugüne gelen bir silsile anlayışında ele aldık. Bu hükemet proramında yaptık, yapıyoruz, yapacağız diyoruz. Ve yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyoruz.

DEĞİŞİMDEN YANA OLDUK"

Önceki programlarımız da gerçekçi çözümler sunuyordu. Bundan sonra da milli irade önünde her engeli aşma konusunda tereddüt yaşamıyoruz. Değişimden yana bir hükümet olarak ezberleri bozduk. 9 yıl ardından ifade etmek isterim ki bugün artık siyasetin alanı daha geniştir. Ülkemizin itibarı dünyada daha da yükselmiştir.

"MECLİS'TE İŞBİRLİĞİ VE DİYALOĞA ÖNEM VERİYORUZ"

Sorunlardan değil sorunların çözümünden büyüdük. Bu süreçte Meclis en büyük güvenimiz oldu.

Meclis'de işbirliği ve diyaloğa büyük önem vereceğiz. Nasıl ki bu Meclis Türkiye'nin meclisi ise bu hükümette Türkiye'nin hükümetidir. Milletimizi topyekün kucaklayacağız ve ayrımcılıktan kaçınacağız.

Tek bir kişi bile olsa milletimizin diline, dinine ve yaşam tarzlarını önem vermeye devam edeceğiz.

Halkımız seçimlerde istikrar içinde değişime onay verdi. Bizi de düşen milletimizin bu kutlu çağrısına cevap vermektir.

AB KATILIM SÜRECİ

AB katılım sürecini kararlılıkla yürüttük ve yürütüyoruz. Bazı avrıpa ülkelerinin objektif kriterlerden uzak yaklaşımları süreci etkilese de biz kararlılıkla süreci sürdürüyoruz.

Zaman ülkemizin lehine işleyecektir. AB'ye verdiğimiz önemin örneği olarajk AB Bakanlığı kurmuş bulunuyoruz.

Politikalarımızı bir bütün olarak biçimlendirdik. Ekonomik gelişmeleri sosyal pollitikalarla beraber gördük.

"HEDEFİMİZ DEMOKRASİNİN DAHA DA İLERİ TAŞINMASI"

Demokrasi açığının ülkemize ve milletimize ödettiği bedellerin farkında olarak demokrasi reformlarını cesaretle hayata geçirdik. Ülkemizi olağanüstü hallerden kurtardık. Demokrasinin daha ileri seviyeye taşınması temel hedefimizidir.

"MİLLETİMİZİN BEKLENTİSİ YENİ ANAYASA"

Milletimizin bizden beklentisi yeni bir anayasa yapılmasıdır. AK Parti olarak bunun kararlılıkla arkasında duruyoruz. Milletimiz ve meclisimiz bu anayasayı yapacak olgunluğa sahiptir. Yeni anayasa ertelenemeyecek durumdadır. Toplumumuz bu anayasayı haketmemektedir.

Bu nedenle önümüzde dönem yeni anayasa dönemi olacaktır. TBMM yeni anayasayı yapacak güce ve tam yetkiye sahiptir. Yeni anayasanın tam katılımla yapılması için Meclis yapısı fırsat sunuyor. Elbette yeni anayasanın nasıl olacağını millet karar verecek.

Ayrıştırıcı değil birleştirici, baskıcı değil özgürleştirici bir anayasa olacak.

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK PROJESİ

Ak Parti olarak toplumsal sorunların daha fazla demokrasiyle çözüleceğine inandık. Türkiye'nin çözümü sürekli ertelenen sorunlarıyla cesaretle yüzleştik. Daha önce hayal edilemeyen adımlar attık.

Denizi geçtik, derede boğulmayacağız, kardeşliğimizi yüceltmek için milli birlik ve beraberlik davranışımızı devam etttideceğiz. Her kimliğin kendisini rahatça ifade edebildiği ve geliştirebildiği bir ortamı esas alıyoruz.

İktidarlarımız döneminde ret ve inkar politikalarını sona erdirdik, asümilasyon politikalarını tamamen bitirme noktasına getirdik.

Ustalık dönemi olarak gördüğümüz bu dönemde temel sorunları çözmekte kararlıyız. Kürt sorunu ile ilgili önemli adımlar attık, kardeşliğimizi pekiştirecek bu reformlara kararlı bir şekilde devam edeceğiz.

YARGIDAKİ YENİLİKLER

Geçtiğimiz 9 yılda adalet hizmetleri noktasında önemli adımlar gerçekleştirdik, hukuk sistemimizde, temel kanunları Meclisimizin iradesi ile yeniledik. Yüksek mahkemelerin kapasitelerini arttırdık, ulusal yargı ağı projesi ile adliye, nüfus, polis, seçim gibi kurumları birbirine bağladık. Modern adalet sarayları inşa ederek adliyelerimizi bodrumlardan kurtardık.

AK Parti iktidarı olarak ortaya koyduğumuz güvenlik politikalarıyla köklü bir paradikma gerçekleştirdik. Güvenlik uygulamalarında ve eğitiminde hukuk devletini esas alan gelişmeler kaydettik, toplum destekli polis uygulamasıyla vatandaşımızın polise olan güveni arttı.İŞKENCEYE SIFIR TOLERANS

Geçmişte faili mechullerle gündeme gelen Türkiye, iktidarımız döneminde bu konuyu da çözerek bu konuda övülen bir noktaya ulaştı. Artık Türkiye işkence ile anılan bir ülke olmaktan çıktı.

YEREL YÖNETİMLER

Oluşturduğumuz yeni yapıyla devlet vatandaşa daha hızlı hizmet sunacak duruma geldi. Yerel yönetimlerin başta özgelirleri olamak üzere finansmanları kuvvetlendireceğiz. Bazı altyapı çalışmalarını destekleyeceğiz, Büyükşehirler konusunda köklü değişiklikler yapıyoruz. Bu çabalarımız 61. Hükümet döneminde de devam edecek.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık