Ana Sayfa Urfa Haberleri Başbakana STK'lardan Urfa'da Acı Reçete..

Başbakana STK'lardan Urfa'da Acı Reçete..

Urfa'daki Sivil Toplum Kuruluşları tarafından ortak çalışma ile hazırlanan “Şanlıurfa’nın Acil Çözüm Bekleyen Sorunları” raporu ŞUTSO Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin tarafından bugün Urfa'da başbakana verilecek.

Giriş Tarihi: 21 Mayıs 2011 Cumartesi 03:34
Başbakana STK'lardan Urfa'da Acı Reçete..
Söz konusu raporda, Urfa'nın acil ve öncelikli çözüm bekleyen sorunları 27 madde halinde sıralandı. Raporun ilk sırasında ulaşım yer aldı. Karaköprü-Evren Sanayi çevre yolunun  ve Abide Köprülü Kavşağı projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi başbakandan istendi.

AK Parti’nin seçim mitingine katılmak üzere bugün Şanlıurfa’ya gelmesi beklenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin tarafından sunulacağı açıklandı.

İşte o rapor ve başbakandan çözümü istenen sorunlar


ULAŞIM


* Kuzeybatı Çevre Yolunun (Karaköprü- Evren Sanayi) yapılması, 


* Şehrin kalbi olan ve trafiğin yoğun olarak tıkandığı Abide Meydanına köprülü kavşak yapılması,


* GAP Eylem Planı’nın tamamlanmasıyla, dev bir hammadde üretimi üssü haline gelen şehrimizde, nakliye maliyetinin düşürülebilmesi için, demiryolumuzun bir an önce Organize Sanayi Bölgesinden geçecek şekilde başlanması ve bitirilmesi, 


* 1.700.000 olan il nüfusunun GAP Eylem Planının tamamlanmasıy-la çok daha artacağı beklenilmektedir. Ülkemize yapacağınız büyük projeler bizleri heyecanlandırmaktadır. Bu ka-dar nüfusun çağdaş ulaşım imkanla-rından yararlanması için Gaziantep’e yapacağınız gibi Hızlı Tren Projelerin-de ilimiz de öncelikle yer almalıdır. 


* Havayolu ulaşımında kış aylarında her akşam direk İstanbul uçuşumuz vardı. Turizm mevsiminin en yoğun dönemi olmasına rağmen akşam seferlerimiz haftada 3 güne indirilmiştir. Bunun yedi güne çıkarılması,
Ankara’dan sabah saat 09.00’da Ş.Urfa’ya, saat 10.40’da da Şanlıurfa’dan Ankara’ya her gün ikinci seferin konulması, 


* Göbeklitepe, Şuayp Şehri, Bazda Mağaraları yollarının yapılarak eşsiz tarihi değerlerimizin turizme kazandırılması, 


* Şanlıurfa ekonomisine, kültürüne ve sosyal yapısına katkıda bulunan Harran Üniversitesinin Osmanbey yerleşkesinden şehir merkezine raylı sistem için katkılarınızı,


SANAYİ


* Şanlıurfa OSB’nin elektrik enerjisi alış fiyatı çevre illerdeki OSB’lerdekinden daha pahalıdır. Tarife değişme yasağından kaynaklanan ortalama % 15’lik fark rekabetimizi çok zorlaştırmaktadır, fiyatların eşitlenmesi ve sonra da elektrik üretiminin yoğun olarak bölgemizde ucuz üretilmesi nedeniyle, iletim kayıpları düşünülerek, petrol ürünlerinde olduğu gibi enerjiye yakın olmamızdan dolayı elektrik fiyatlarının diğer illerimize göre ilimizde daha düşük olması, (Ekleri mevcut)


* Organize Sanayi Bölgelerinin altyapılarının tamamlanması için Kamulaştırma bedellerinin verilmesi,


* “Balıklıgöl’ü Kurtarma ve OSB’ye Su Götürme Projesi” ne kaynak sağlanması,


ENERJİ


* Tarımda cazibeli sulamayla, elektrikle sulayanlar arasında büyük maliyet farkı var, bu farkın azaltılması, 


* Pamuk ekiminin artması nedeniyle geçen yıllarda da sıkıntı yaşanan, “Viranşehir-Ergün enerji iletim hattı”nın 15 Haziran 2011 tarihine kadar bitirilerek bir an önce işletmeye açılması acil sorunlarımızdandır, aksi takdirde tüm ilimizde sıkıntı yaşanacaktır. 


Ayrıca şehir şebekesinde de sıkıntılar mevcuttur. Çok uzun yıllardır hizmet verdiğinden eskiyen şehir elektrik şebekesinin yenilenmesi gerekmektedir.


SAĞLIK


* Tünel çıkış yakınında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak hastaneler kampüsüne bir an önce başlaması,


* Harran Üniversitesi Osmanbey kampusünde yapılmakta olan ve %85’i tamamlanan 600 yataklı Araştırma ve Uygulama Hastanesinin bir an önce tamamlanması.


TURİZM


* Kültür Bakanlığı’nın tanıtım programlarında Şanlıurfa’ya yer verilmesi, inanç turizminin canlandırılması ve desteklenmesi, 


* Amazon kraliçelerinin av ve savaş sahneleri'nin tasvir edildiği mozaiklerin bulunduğu Haleplibahçe'de yaptırılacak 'Arkeoloji Müzesi-Arkeo Park ve Edessa Mozaik Müzesi' nin bir an önce tamamlanarak % 95’i sergilenemeyen tarihi eserlerimizin sergilenebilmesinin sağlanması,


EĞİTİM


* İlimizde halen 80-100 kişilik sınıflar vardır, derslik sayısının arttırılması,


* Harran Üniversitesi’nin Osmanbey kampüsüne 1000 kişilik öğrenci yurdu yapılması,


* İlimize işitme ve konuşma engelliler için okul yapılması,


DIŞ TİCARET


*Mürşitpınar ve Ceylanpınar Kapılarının bir an önce açılması.


* Ortadoğu’ya açılan en yakın ve elverişli olan ve Diyarbakır’ın da kullandığı gümrük kapımız olan Akçakale Gümrük Kapısı’nın 24 saat hizmet vermesi, Akçakale Gümrük Binası ve sahasının bir an önce yapılması, 


GENEL


* GAP’ın merkezi konumunda bulunan ilimizin bir an önce Büyükşehir statüsüne alınması, 


* Hükümetimizin büyük desteği sayesinde, Suruç ve Viranşehir sulama kanalları muhtemelen söz-leşme süresinden önce bitirilecektir. Bu büyük yatırımların işe yaraması için sulama şebekesinin de bir an önce ihale edilmesi gerekmektedir. 


* Hilvan Siverek sulama projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi.


* Haleplibahçe çevresindeki gecekondulara ve eski küçük sanayi sitesine TOKİ yardımıyla kentsel dönüşüm uygulanması...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık