Ana Sayfa Urfa Haberleri BAŞBAKANIN SES KAYDINDA İLGİNÇ GELİŞME

BAŞBAKANIN SES KAYDINDA İLGİNÇ GELİŞME

Erdoğan ile oğluna ait olduğu öne sürülen ses kaydının montaj olup olmadığı tartışılıyor. Erdoğan'ın o günkü programı kayıtları doğrular nitelikte...

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2014 Çarşamba 18:50
BAŞBAKANIN SES KAYDINDA İLGİNÇ GELİŞME

İnternetten yayın yapan Haberler.com web sitesinde yeralan habere göre, Başbakan Erdoğan ile oğluna ait olduğu öne sürülen ses kaydının montaj olup olmadığı tartışılıyor. Erdoğan'ın o günkü programı kayıtları doğrular nitelikte...

aşbakan Recep Tayyip Erdoğan 'la oğlu Bilal Erdoğan arasında, yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının başladığı ve 3 bakan oğlu da dahil çok sayıda kişinin gözaltına alındığı 17 Aralık günü gerçekleştiği iddia edilen ses kayıtlarının önceki akşam sosyal medya aracılığıyla ülke gündemine girmesinin yankıları sürüyor.

KAYITLARIN İÇERİĞİ KADAR ORİJİNALLİĞİ DE TARTIŞMA KONUSU

Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında gerçekleştiği öne sürülen ve "evlerde bulunan paraların sıfırlanması" gibi ifadeler içeren ses kayıtlarının ortaya çıkmasından itibaren sosyal medyanın 1 numaralı gündem maddesi de bu konu oldu. Bu arada kayıtların içeriği kadar 'orijinalliği' de tartışma konusu oldu.

TÖREN KONUŞMALARI İLE TELEFON GÖRÜŞMELERİ ÇAKIŞIYOR

Kayıtların kurgu olduğuna yönelik iddiaların biri, görüşmenin gerçekleştiği 17 Aralık 2013 günü Erdoğan'ın günlük programıyla konuşmalarda geçen bazı ifadelerin çeliştiği iddiasıydı. Buna göre Erdoğan 17 Aralık günü Konya'daki Şeb-i Arus (Mevlana'yı anma) törenlerindeydi ve birçok TV'den canlı yayınlanan konuşmalar yapmıştı. Bu tören konuşmaları ile telefon görüşmeleri çakışıyordu ve bu kayıtların kurgu olduğunun kanıtıydı.

BAŞBAKAN "KONYA'YA GİDECEĞİM" DİYOR

Tapelerde iddia olunan Başbakan Erdoğan – Bilal Erdoğan konuşmalarının ilkinin saat 08.02'de gerçekleştiği öne sürülüyor. Başbakan bu konuşmada, Konya'ya gideceğinden bahsediyor.

İKİNCİ KONUŞMA 11:17'DE, ERDOĞAN Konya'YA 12:55'TE İNİYOR

İkili arasındaki ikinci konuşmanın 11.17'de yapıldığı öne sürülüyor. O gün ajanslara yansıyan bilgilere göre Erdoğan Konya'ya 12.55'te iniyor. Başbakan o gün saat 13.49'da Konya'daki Şeb-i Arus konuşmasına başlıyor, bu konuşma 14.25'te son eriyor.

ÜÇÜNCÜ KONUŞMA, ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN 1 SAAT 14 DAKİKA SONRA

Aynı iddialara göre üçüncü telefon görüşmesi ise 15.39'da gerçekleşiyor. Bu konuşma Erdoğan'ın Şeb-i Arus törenindeki konuşmasının sona ermesinden 1 saat 14 dakika sonra gerçekleşmiş oluyor…

TELEFONDA BAHSETTİĞİ GİBİ GECE Ankara'YA DÖNÜYOR

Başbakan Erdoğan'ın telefon konuşmasında o gece Ankara'da kalacağını söylemesi de "gün boyu Konya'da olmasından" yola çıkılarak, konuşmaların kurgu olduğuna kanıt olarak gösteriliyor. Ancak Başbakan Erdoğan'ın, o gece geç saatlerde Ankara'ya döndüğü bilgisi aynı gün haber portallarına yansıyor…

SÜMEYYE ERDOĞAN BİLMECESİ

Kayıtların kurgu olduğuna dair bir başka iddia ise Başbakan Erdoğan'ın,İstanbul'da bulunan Bilal Erdoğan'a "Sümeyye Erdoğan yanına gelecek" demesinden yola çıkıyordu.

Sosyal medyada aynı gün Sümeyye Erdoğan'ın Şeb-i Arus törenlerinde olduğunu gösteren şu fotoğraf paylaşıldı.

TÖRENDE YOKTU, FOTOĞRAF ESKİ

Ancak kısa bir süre sonra bu fotoğrafın 2012 yılına ait olduğu, 2013 yılında çekilen fotoğraflarda ise bir önceki yıl Sümeyye Erdoğan'ın oturduğu koltuğun boş olduğunu gösteren fotoğraflar ve bu fotoğrafların haber olduğu web sitelerinden görüntüler yayınlandı.

BAŞBAKAN'IN 17 ARALIK RESMİ PROGRAMI

Başbakan Erdoğan'ın 17 Aralık 2013 günkü resmi programı Başbakanlığın resmi web sayfasına şöyle yansıdı:

SES KAYDI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ

17 Aralık operasyonu sonrası internete sızdırılan ses kayıtlarına bir yenisi daha eklendi. Youtube'a yüklenen ve Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmanın, 17 Aralık günü, yani ilk rüşvet operasyonunun olduğu gün yapıldığı ileri sürülüyor.

17 Aralık'ta kaydedildiği iddia edilen görüşmelerin sırasıyla saat 08.02, 11.17, 15.39, 23.15′de yapıldığı ve son görüşmenin ise 18 Aralık sabahı saat 10.58′de yapıldığı görülüyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydında, Başbakan Erdoğan olduğu iddia edilen kişi, 17 Aralık sabahı yolsuzluk operasyonu sırasında oğlu Bilal Erdoğan olduğu iddia edilen kişiyi arayarak evdeki 1 milyar doları (2.2 katrilyon TL) sıfırlamalarını, paraları bulundukları yerlerden taşımalarını, tamamen elden çıkarmaları gerektiğini söylüyor.

Aynı günün akşamında yapılan telefon görüşmesinde ise, Bilal Erdoğan olduğu iddia edilen kişi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu iddia edilen kişiye, paranın büyük kısmını bazı işadamlarına aktarıldığını, geriye sadece 30 milyon Euro kaldığını ve onun da taşınacağını söylediği duyuluyor.

Youtube'a ses kaydını ekleyen kişi, twitter hesabında ses kaydının inkar edilmesi halinde paranın taşınırkenki videosunu servis edeceğini açıkladı.

 

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

 

Kaynak: haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star