Ana Sayfa Röportajlar "BAŞI AÇIK OLANA TÜM DÜNYA ÇOK DAHA KOLAY. ÖRTÜLÜYKEN HAYAT DAHA ZOR."

"BAŞI AÇIK OLANA TÜM DÜNYA ÇOK DAHA KOLAY. ÖRTÜLÜYKEN HAYAT DAHA ZOR."

Urfa Haber köşe yazarı Bermal Melik, son dönemdeki başarılı çıkışları ile ön plana çıkan tv spikeri İkbal Gürpınar ile baş örtüsünden, kadın haklarına tüm konularda keyfli bir röportaj yaptı..

Giriş Tarihi: 14 Mart 2012 Çarşamba 18:35
İkbal Gürpınar Kimdir?


1969 yılında Kırıkkale'de doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünden 1994 yılında mezun oldu. Okul içinde açılan sınavı kazanarak spikerliğe başladı. Sayısız organizasyonda gönüllü sunuculuk, belediye hastanesinde gönüllü hemşirelik yaptı. 1992'de Türkiye Polis Radyosu'nda spiker olarak başladı. 1994-95 sezonunda TRT'de'25. Saat'isimli programla televizyona adım attı. 1997 yılında TRT GAP'ta çeşitli programlar sundu, 1998-2000 yılları arasında hemTRT'de çalışıp hem de Özel Yaşam Hastanesi'nde halkla ilişkiler müdireliği yaptı. 2001 yılında Samanyolu televizyonunda çalışmaya başladı.'Yüzük Taşı','Mutluluk Yolu've'Kimse Yok Mu?' isimli programları sundu. Yaşadıklarını ve izlenimlerini üç kitapta topladı. Ayrıca üç tane de şiir albümü yaptı ve çocuklar için masallar yazdı.
İKBAL GÜRPINAR İLE RÖPORTAJ


”Başı açık olana tüm dünya çok daha kolay. Örtülüyken hayat daha zor.”


Başörtü kararınız medyada geniş yer aldı, çok şeyler konuşuldu.Bu kararı ne zaman ve nasıl aldınız, ve en çok hangi kesimden tepkiler aldınız?
İmam Hatip Ortaokulundan mezun ve hacca gitmiş biri olmama rağmen televizyonda çalıştığım için kapanma gibi bir düşüncem yoktu. Üstelik sıcaktan hiç hoşlanmayan,bunalan bir yapım da var,örtünmek benim için çok uzak bir ihtimaldi anlayacağınız. Ama 4. Umre ziyaretimde tavaf namazı kılarken üst üste iki kez duyduğum ses,"Artık başını açmamalısın" dedi bana.Titredim korkudan önce,biri yanıma geldi de konuşuyor sandım.Koşa koşa otelime gittim,babamla paylaştım,Kanal 7'nin Genel Müdürünü aradım,kapanırsam işime son verir misiniz diye.Seçimimde serbest olduğumu söyleyince Mustafa Çelik bey,tamamdır dedim içimden.Yine de küçük oğlum alır başımdan örtüyü düşünüyordum.Çünkü namaz kılarken bile başımı açıyordu.Eve geldiğimde bana baktı ve " Ne komik olmuşsun " dedi sadece,örtümü açmadı.Demek ki vakti gelmiş diye düşündüm. Benim kapanma şeklim tam anlamıyla örtünme değil aslında,kabul ediyorum ama ekmeğini sahneden kazanan biri olarak çok radikal bir karardı bu.Hem kendini dünyanın en dindar insanı sananlardan hem de ateist,dinden tamamen uzak kesimlerden inanılmaz tepkiler aldım.Beni üzen sol kesim değil,sağdan yediğim kroşelerdi.Allaha inandığını söyleyen insanların ne kadar zalim olabileceklerini gördüm ve acıdım hallerine,Allah hepimizi islah etsin.


Kapanmanızın olumlu ya da olumsuz ne gibi farlılıkları oldu hayatınızda? Yaşam sizin için başı açık olarak mı daha kolaydı yoksa başörtülü olarak mı?Başımı örtmek inanılmaz bir mali kayba neden oldu benim için. Festivallerde,konserlerde sunuculuk yapıyordum,iki yıl içinde sadece bir festivale gittim. Saç boyası firmasından çok önemli bir reklam teklifi almıştım,örtününce reddetmek zorunda kaldım.Hemen akabinde bir başörtüsü firması yüzleri olmamı istedi.Bu kez de buradan para kazanmak için örtündüğümü düşünür,su,i zana girerler diye reddettim. Sağ kesimden para kazanan ama başörtülü biriyle çalışırlarsa elalem ne der diye düşünen firmalar kesinlikle benimle çalışmadı. Belediye başkanlarından damgalanmak istemeyenler çağırmadı organizasyonlarına.Ama Allahıma şükürler olsun,Yaşam Koçu olduğum için başka alanlarda rızk alanlarım oluştu..Başı açık olana tüm dünya çok daha kolay. Örtülüyken hayat daha zor.Hem bireysel,hem sosyal , hem de maddi açıdan.Önemli olan gerçek alemdeki rahatlık.Bu yüzden önemsemiyorum hiç.


Dindar ya da muhafazakar genç kızların ve kadınların giderek daha modern, daha özgüven sahibi, markalara ilgi duyan ve iyi giyinmeye çalışma gibi tavırlarıyla daha dikkat çekici olmaya başlamaları, bir yozlaşma mı , dinden kopma mı?

En güzel örtünün takva örtüsü olduğu yazılı Kur'an-ı Kerim'de.Örtülü olup da gözleriyle her işi çözebilen kadınlar olabildiği gibi,açık olmasına rağmen kadınlığını asla ön plana koymamış hanımefendiler de var.Kapalı diye marka giymeyecek mi kızlarımız,kadınlarımız,ya da renkli kaliteli kıyafetler? Ama takvayı unutmamak gerekli.Hiç bir şey yapmayanla hiç olmazsa bir adım atmış olan elbette aynı kefede olmamalı.

Dindarlığı tarif edermisimiz. Dindar kadının tarifi varmıdır?

Bir insanın hal tavrıyla tüm açıkları ya da kapalıları yargılamam doğru değil.Ben ,önce benden sorumluyum.İyi örnek olmaya çalışırım,o kadar.
,

Peki "Dindar gençlik"kavramı hakkında ne düşünüyorsunuz?Dindar gençlik kavramından ziyade,kendini bilen,akıllı,ahlaklı,imanlı,kendisine yapılmasını istemediği davranışı başkasına yapmayan gençlikten bahsedilmesini isterim.Çünkü,kendini bilen Rabbini bilir.

Kadın cinayetlerinin artmasının sebebi nedir?
Çocuklarımızla yeterince ilgilenmememiz,gerektiği gibi imanla ,sevgiyle,aşkla büyütemememiz bence. Ve suçluluk duygusuyla büyütmemiz,hayatlarımızdaki en kıymetlilerimizin onlar olduğunu hissettiremememiz çocuklarımıza.

Çocukları çok önemsediğinizi biliyoruz.Bugünlerde 4+4+4 sistemi tartışılıyor.
Sizce bu eğitim yasası göründüğünden farklı niyetler taşıyor mu?
Çok detaylı incelemedim ama bence eğitimde bir değişiklik yapılacaksa önce öğretmenlerimizi eğitmemiz lazım.Hali hazırdaki kaç öğretmen çocukların yeteneklerini keşfedecek yeterli eğitime,duygusal zekaya sahip? Üniversite sınavının kaldırılması gerçek bir devrim olur.

Muhafazakar kesimin başı örtülü kadınları televizyona çıkıp canlı yayında kendilerine koca arıyor. Bir yandan izlenme rekoru kırılıyor; ama bir yandan da çok eleştiriliyor bu programlar. Siz nasıl okuyorsunuz bu programları? Bir televizyoncu olarak İzdivaç programları için ne düşüyorsunuz?

Evlenme programlarına elbette karşıyım.Çoğunun kast olduğunu düşünüyorum.Kim bile bile kendini rezil etmek ister ki? Benim mantığımın almadığı,gerçekten hiç çevresi olmayan,koca bulma şansı neredeyse hiç olmayanlardan ziyade daha gencecik kız ve delikanlıların o tür programlara çıkması.Aile toplumumuzdaki en önemli kavram.Onu da reyting,komedi unsuru olarak gösterdiklerinde hedeflerine ulaşmış olacak bizi yıkmak isteyen dış güçler.Çünkü Hitler "Dış güçler ,topla tüfekle yapamadıklarını ahlaki erozyonla yapacaklarını çok iyi biliyorlar" demişti Kavgam isimli kitabında.

90 lı yıllarda İslamcı entelektüeller şiddetle karşı çıkardı modernliğe. AK parti iktidarıyla modern muhafazakar bir kimlik belirgin olmaya başladı. Modern-muhafazakar kalıbı size erdemli bir hali mi çağrıştırıyor, yoksa bu sadece bir durum mu?Muhafazakarlığın dindarlıktan ya da gelenekten farkını örnekleyebilir miyiz?
Muhafazakarlık terimi belki de doğru algılanmalı.Modern veya klasik islam tabirleri yerine,doğru algılanan Kur'an,doğru anlatılan islam olmalı.İslam ne sizin ne de benim tekelimde.İnanın hiç kimsenin düşüncesiyle ilgilenmiyorum.kendimi dosdoğru yapma derdindeyim.

Siyasate girmeyi düşünüyormusunuz.?Geçmişte düşünmüştüm ama şimdi sakin bir hayat arzuluyorum.Siyaset bana uzak bir kavram.Amaç halka hizmet ise,bulunduğum konumda da hizmet edebiliyorum çok şükür.8 Mart Kadınlar günü etkinliklerinde Urfalı kadınlarla buluştunuz. Son olarak kadınlara mesajınızı alabilirmiyiz.Kadın,yeteneklerini ortaya koyup,biricik olduğunu anladığında,İslamın kadına şiddete kesinlikle karşı çıktığına,dayağın cennetten çıkmadığına inanıp,asla ve kat'a çocuklarına vurmamaya başladığında,elalemden ziyade aile bireylerinin önemli olduğunu anladıklarında hayatı güzelleştireceklerini farketmiş olacaklar.Önce kendimizi seveceğiz:)) Tüm kadınlara sevgilerimle:))Röportaj:
Bermal Melik / Urfa Haber - ÖZEL


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık