Ana Sayfa Siyaset BAŞKAN BAYIK, TANAL'IN İDDİALARINI YALANLADI

BAŞKAN BAYIK, TANAL'IN İDDİALARINI YALANLADI

Şanlıurfa'nın Hilvan İlçe Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, CHP'li vekil Mahmut Tanal'ın 'Hilvan'da cenazeler kaldırılamıyor' iddialarını yalanladı.

Giriş Tarihi: 16 Haziran 2015 Salı 13:59
BAŞKAN BAYIK, TANAL'IN İDDİALARINI YALANLADI

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal'ın Şanlıurfa'nın Hilvanilçesinde kadın cenazelerini yıkayıp kefenleyecek görevli kadın olmadığı yönündeki iddiaları, ilçe belediye başkanı Aslan Ali Bayık tarafından yalanlandı. 
İddiaların asılsız ve karalayıcı olduğunu belirten Başkan Bayık, konu ile ilgili personel ve ekipmanın var olduğunu ve bunların sürekli olarak halkın hizmetine sunulduğunu söyledi. 
Bayık açıklamasında şu ifadelerine yer verdi: "Hilvan ilçemizde şimdiye kadar vefat eden kadın veya erkek hiç kimsenin günlerce bekletildiği konusu tamamen bir iddiadan ibarettir. Şimdiye kadar gerek ilçe merkezinde ve gerek kırsal mahallelerimizde olsun yıkama ve kefenleme konusunda bekletilen hiç bir cenaze olmamıştır. Sayın vekilimizinTBMM'ye taşıdığı konuya vakıf olmadığını ifade etmek isterim. Belediyemiz bünyesinde iki adet cenaze nakil aracı bulunmaktadır. Bu araçlardan biri tam teşekkülü mobil cenaze yıkama aracı olup içinde iki kişilik soğutuculu morg bulunmaktadır. Mobil cenaze yıkama ve nakil aracımızı ilçe sınırları dahilinde olan her yere ücretsiz olarak gönderiyoruz."

 

'HALKIMIZIN HASSASİYETİNE DUYARLIYIZ'
Bayık, açıklamasında ayrıca vefat eden kadınlar için dini vecibelerin yerine getirilmesi hususunda gerekli personel ihtiyacının karşılanması için belediye olarak daha önceden de çalışmalarının olduğunu belirtti. 


Bayık, "İlçe merkezinde kadın görevli temin etme çalışmalarımızın olmasına ve bunu duyurmamıza rağmen herhangi bir başvuru olmamıştır. Bunun başlıca nedenleri de özellikle vefat eden kadınların yakınları tarafından yıkanmak istenmesidir. Bir diğer husus ise para veya maaş bedeli karşılığında cenaze yıkamanın toplum içerisinde ayıp görülmesi ve cenaze yıkamaya karşı meydana gelebilecek olumsuz psikolojik bir etkiden kaynaklanmaktadır" dedi. 


Bayık, Hilvan'da vefat eden kadınların yıkanıp kefenlenmesi ve bu yöndeki ihtiyaçların karşılanabilmesi için ilçe müftülüğünce veya halk eğitim merkezlerince açılabilecek kadın gassal kurslarına katılım gösterenleri değerlendirebileceklerini de sözlerine ekledi. 

 

 

(Kaynak: Gazeteipekyol)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star