Ana Sayfa Urfa Haberleri BAŞKAN ÇADIRCI,ATATÜRK BARAJI KIYISI TURİZME KAZANDIRILMALIDIR

BAŞKAN ÇADIRCI,ATATÜRK BARAJI KIYISI TURİZME KAZANDIRILMALIDIR

Şanlıurfa Platformu Genel Başkanı Habip Çadırcı , büyük bir bölümü Şanlıurfa sınırları içerisinde bulunan Atatürk Barajının Bozova’dan Siverek’e kadar olan sahillere elverişli alanların turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 11:45
BAŞKAN ÇADIRCI,ATATÜRK BARAJI KIYISI TURİZME KAZANDIRILMALIDIR

Ş.Urfa Platformu Başkanı Habip Çadırcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi; bölge turizminin gelişmesinde Atatürk Barajı  çok önemli bir yer tutmaktadır.

Dünyanın altıncı, Türkiye'nin ise en büyük barajı olma özelliğine sahip Atatürk Barajı'nın elektrik ve sulamaya katkısının yanı sıra turizmde değerlendirilmelidir. Güneydoğu bozkırının ortasındaki sahillerin turizme kazandırılması gerekmektedir. . Atatürk Barajı Türkiye'nin en büyük baraj gölü konumundadır. Dolayısıyla bu potansiyel turizme katkı sağlamalı, turizme kazandırılmalıdır.

 

Baraj çevresine yapılacak düzenlemeler turizme ivme kazandıracaktır. Baraj kıyısı sahile dönüştürülmelidir.

Öncelikle baraj kenarına insanların gezebileceği ve dinlenebileceği mekanlar oluşturulmalıdır Atatürk Barajı Türkiye’nin en sıcak illerinden biri olan Şanlıurfa’da hava sıcaklığının 45 derece gösterdiği termometrelerde, Ege ve Akdeniz Sahillerinde tatile gidemeyen dar gelirli vatandaşlar , Atatürk Barajı sahillerinde yapılacak tesislerde tatil yapabilir.

Urfa ve çevre illerden tatile gidemeyenler için burası hem yakın hem de ucuz tatil yapılabilecek bir bölge olabilir. Burası başka yerlerde olsa cennete çevirirlerdi.Bunun Türkiye’de ve dünya’da birçok örneği var.

Valilik,Büyükşehir Belediyesi,İlçe Belediyeleri,Üniversite,STK’lar,İşadamları,ilgili ve yetkili kuruluşların işbirliğiyle Atatürk Barajı sahillerine,çevreye duyarlı,uyumlu,estetik, kalıcı,bölge özelliklerini taşıyan,tesisler yapılabilir.Doğal olarak bu yapılanmalar sahilin hemen kenarına yapılmamalı,bir mesafe olmalı,araya ağaçlandırma yapılmalı,plaj yapılmalıdır.

 

ŞANLIURFA PLATFORMU,Baraj kıyısının sahile dönüştürülmesi için ilgililerin gereken desteği vermesi halinde bir çalışma başlatarak öncülük yapabilir.

 

Şanlıurfa sevdalılarından oluşan ŞANLIURFA PLATFORMU Ş.Urfa’mızın gelişmesi,kalkınması ve güzelleşmesi için yeni projeler üretmekte,sorunları için çözüm önerileri sunmakta, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmenin gururunu yaşamaktadır.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star