Ana Sayfa Ekonomi BAŞKAN ERTEKİN “2023 HEDEFLERİNE ULAŞABİLİRİZ”

BAŞKAN ERTEKİN “2023 HEDEFLERİNE ULAŞABİLİRİZ”

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertekin “2023 hedeflerine ulaşabiliriz hatta az da olsa geçebiliriz” dedi

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2012 Çarşamba 12:42
BAŞKAN ERTEKİN “2023 HEDEFLERİNE ULAŞABİLİRİZ”

2008 yılından bu yana düzenlenen, değişen ekonomi ve piyasa koşullarında bölgesel ve uluslararası fırsatların, yeni iş alanlarının ve sektörel gelişim fikirlerinin gündeme geldiği “İş’le Buluşmalar” toplantılarının 31.si Şanlıurfa'da yapıldı. Toplantıda konuşan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertekin “2023 hedeflerine ulaşabiliriz hatta az da olsa geçebiliriz” dedi

Düzenlenen toplantıya Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Harran Üniversitesi Rektörü İbrahim Halil Mutlu, Coca Cola Avrasya ve Afrika Grubu Danışmanı Cem Kozlu, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M.Sait Melik, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı E.Sabri Ertekin, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya ŞUGİAD Başkanı Mehmet Öksüzoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ile çok sayıda Şanlıurfalı iş adamı katıldı.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali yaptığı açılış konuşmasında, Şanlıurfa’da gerçekleştirilen İş’le Buluşmalar toplantısında kısa dönemli, sadece kurum çıkarlarını öne alan politikaların uzun dönemde kimseye kazandırmadığını hatırlatarak “Bunu, bir endüstri standardı olarak yerleştirmek ve doğru örnek, doğru rol modeli olmaya devam etmek için aynı taahhütle aynı samimiyetle çalışmayı sürdüreceğiz” dedi. Bali, İş Bankası’nın bundan sonraki dönemde de milli bankacılığın önderi olma vasfını sürdürmeye devam edeceğini belirtti.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı E.Sabri Ertekin ise yaptığı konuşmada ilimizin sosyo ekonomik yapısı ve 2023 yılı hedeflerine ilişkin detay bilgileri paylaştığı slayt sunumu yaptı. Sunumunda ilimizin çok büyük potansiyelleri barındırdığını vurgulayan Ertekin, bu potansiyellere rağmen ilimizin istenen gelir seviyesinde olmadığını söyledi.

Başkan Ertekin konuşmasına şöyle devam etti: “2023 hedeflerine giderken, Tarımsal alanların etkin şekilde kullanımıyla birlikte modern tarım üretimlerine geçilerek ve ürün deseninin değiştirilerek ayrıca üretilen ürünlerin işlenerek piyasaya sunulmasıyla mevcut tarımsal geliri 35 milyar TL’ye çıkarmamız mümkün, bunun yanı sıra; turizm, hizmet, hayvancılık, sanayi ve ticaret sektörlerimizde gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlarla, ilimizin mevcut imkanlarını arttırıp bu rakamı yakalayarak belirlenen 25 bin dolar kişi başı milli gelire ulaşabileceğimizi hatta az da olsa geçebileceğimizi söyleyebiliriz. İş yapmak isteyen çaresini, iş yapmamak isteyen ise bahanesini bulur” dedi.

Ertekin, bir cazibe merkezi konumunda olan Şanlıurfa’ya tüm yatırımcıları bekliyoruz. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile görüşmelerimiz devam ediyor, kendilerine Organize Sanayi Bölgesi’nde tekstil adası yapacakları bir arazi vereceğiz, bu projemiz gerçekleşir ise 5 bin kişi iş istihdamı sağlamış olacağız.

Ayrıca, teşvik paketi sayesinde çok sayıda büyük firmanın Şanlıurfa’da yatırım yaptığını belirten Ertekin “ bu teşvik paketi ilimiz için çok faydalı oldu fakat biz istiyoruz ki mevcut işletmelere de SGK ve gelir vergisi desteğinden yararlansın rekabet durumunu oldukça etkileyen bu durumun bir an önce düzenlenmesini bekliyoruz” dedi.

Suriye'de yaşanan karışıklıklara değinen Ertekin, "Suriye'deki olaylar, Türkiye'nin sınır kentlerinin ekonomilerine ciddi sıkıntı verdi" dedi.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de kentin çok ciddi bir potansiyelinin bulunmasına rağmen hak ettiği yerde olmadığını söyledi. Vali Güvenç, özellikle kentte turizmi canlandırmaya yönelik ciddi projelerin çalışmasını yaptıklarını ifade etti.

Vali Güvenç, Şanlıurfa’nın ovalarını yeni sulayan bir kent olmasından bunun kaynaklandığını ifade ederek, “Bu da normal diye düşünüyorum. Çünkü Şanlıurfa ovalarını yeni sulamaya başlayan bir kent. Kırsal nüfusu Türkiye ortalamasının iki katı. Nüfusumuzun yüzde 72’si, 30 yaşın altında. Ama meslek bakımından kadınların iş hayatına atılmaları bakımından önemli handikaplar var. Güzel olan hepimizin bunun farkında olmasıdır. Özellikle ifade etmem gerekir ki çalışma bakanlığımızın meslek edindirmeye yönelik yaptığı çalışmalar Türkiye’de ara eleman ihtiyacını karşılama bakımından önemli bir sinerji oluşturmuştur. Bunun yansımalarını Şanlıurfa’da da yaşamaya başladık. Özellikle kenar mahallelerdeki kızlarımız için yevmiyeli kurslar uyguluyoruz. Bunun sonuçlarını almaya başladık. Bir ve ikinci organize sanayi bölgelerine ciddi bir şekilde teşvik yasasıyla birlikte yatırım talebi var” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star