Ana Sayfa Urfa Haberleri Başkan Fakıbaba: Urfalı Kadınlar Feodal Yapıyı Yıktı

Başkan Fakıbaba: Urfalı Kadınlar Feodal Yapıyı Yıktı

Şanlıurfa Belediyesi tarafından yürütülen 'Mikro Kredi' uygulaması ile evlerinde oturan kadınlar, biner lira kredi sağlanarak iş sahibi yapılıyor.

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2013 Salı 13:54
Başkan Fakıbaba: Urfalı Kadınlar Feodal Yapıyı Yıktı

ŞANLIURFA Belediyesi tarafından yürütülen 'Mikro Kredi' uygulaması ile evlerinde oturan kadınlar, biner lira kredi sağlanarak iş sahibi yapılıyor. 100 kadına daha kredi verilmesiyle kentte bu krediden alan kadın sayısı bin 600'e yükseldi. Kadınlara kredileri dağıtan Şanlıurfa Belediye Başkanı Ak Partili Ahmet Eşref Fakıbaba, "Kadının ekonomik özgürlüğünü kazanmasıyla yörede feodal yapı da yıkıldı" dedi.

Şanlıurfa Belediyesi bünyesinde 2005 yılında kadınlara yönelik iş alanlarının oluşturulması amacıyla Yoksullukla ve İşsizlikle Mücadele Derneği kuruldu. Dernek tarafından yürütülen Mikro Kredi projesi ile iş hayatına atılacak kadınlara biner lira kredi dağıtıldı. Bin 500 kadının yararlandığı uygulama kapsamında bugün 100 kadına daha kredi dağıtılarak sayı bin 600'e yükseltildi. Şair Nabi Kültür Merkezi'nde 100 kadına zarflar içerisinde biner lira kredi dağıtan Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kredi alan kadınların çeşitli sektörlerde iş yaptığını ve aile ekonomisine katkı sağladığını dile getirdi.

Kadınların iş hayatına atılmasıyla kentin imajının da değiştiğine dikkat çeken Fakıbaba şöyle konuştu:

"Şu anda bin 600 kadına kredi verdik ve yıl sonuna kadar bu sayıyı 2 bin 500’e çıkaracağız. 2 bin 500 iş kadınımız erkeklerle yarışacak. Şanlıurfa eskiden töre cinayetleri ile anılırken, şu anda iş kadınları ile anılması beni bir Urfalı olarak çok mutlu ediyor. Şanlıurfa’da feodal yapı yıkıldı. Şanlıurfa, feodal yapının etkisinde değil, doğru, adil ve dürüstün yanında olduğunu yıllardan beri hep ispat ediyor. Kadınlarımızın bu şekilde müthiş bir çaba ortaya koyması bunun en güzel belirtilerinden birisidir. Kadınlar aldıkları krediler ile kocalarını yanlarında çalıştırıyorlar, başka kadınlara iş veriyor ve istihdamı sağlıyorlar."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star