Ana Sayfa Urfa Haberleri BAŞKAN GÜVENÇ, “GAPTEM ORTADOĞU VE AVRUPA’NIN EN İYİ ENSTİTÜSÜ OLACAK”

BAŞKAN GÜVENÇ, “GAPTEM ORTADOĞU VE AVRUPA’NIN EN İYİ ENSTİTÜSÜ OLACAK”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Ortadoğu'nun en büyük, Avrupa'nın sayılı merkezlerinden biri olarak hizmet verecek olan GAP Tarımsal Eğitim Merkezinin açılışına katıldı.

Giriş Tarihi: 25 Nisan 2014 Cuma 11:35
BAŞKAN GÜVENÇ, “GAPTEM ORTADOĞU VE AVRUPA’NIN EN İYİ ENSTİTÜSÜ OLACAK”

Açılış töreninde yaptığı konuşmada ülke ekonomisini her alanda ve her sektörde büyütmek ve  dünya lideri ülkeler arasına girmek için çalıştıklarını ifade eden Başkan Güvenç,  Dünya lideri ülkeler arasına girmek için çok güçlü bir ekonominın olması gerektiğini belirterek, “Hemen her sektörde ihracat yapmadan, var olmadan bugünkü dünyada yeriniz olmaz. İçe kapanırsınız, geriye gidersiniz. Bugün bu ülkede iç ve dış birçok senaryoya rağmen sorunları atlatabiliyorsak, hiç şüpheniz olmasın ekonomimizin ilerlediğinin ve gelinen noktanın çok önemli olduğunun göstergesidir” dedi.

Güvenç, “Bu Tesisler Olmazsa İlerleyemeyiz”

Türkiye ekonomisinin güçlü olmak zorunda olduğunu belirten Başkan Güvenç, “Başkaları gündemi ne kadar saptırmaya çalışırsa çalışsınlar, bizleri gerçek gündemi, halkın gündemini gündemde tutmaya çalışmalıyız. Bu millet 30 Martta suni gündemi elinin tersiyle itti. Bizde 30 Mart’tan itibaren millettin desteği ile tekrar hizmet dedik, tarım dedik, eğitim dedik, yatırım dedik, işimize koyulduk. İşte bunun örneklerinden bir tanesi de bu tesistir. Bu tesisler olmazsa ilerleyemeyiz. Bahsedilen AR-GE için de, eğitim için de bu tesislere ihtiyacımız var. Sadece bizim değil, tüm Ortadoğu’nun ihtiyacı var. Sektör temsilcileri çok iyi biliyor. Bu ülkenin üniversitelerini, enstitülerini, alt yapısı, fiziki kapasiteleri batı üniversitelerini geçmiştir” dedi

Açılışı yapılan tesis dünyada önde gelen birçok üniversitesindeki enstitülerle yarışabilecek kapasitede olduğunu kaydeden Başkan Güvenç, “Bugün ziraat mühendisleri, veteriner hekimleri Zaragoza’dan bir master alırsa mutlu oluyorlar. Biz gittik gezdik. Gören ve bilen biri olarak söylüyorum. Bizim imkânlarımız onlardan iyidir” dedi.

Güvenç, “Köylümüzün Ayağına Gitmeliyiz”

Aşılması gereken sorunlar olduğunu belirten Başkan Güvenç, bu sorunları aşacak güce sahip olduklarını dile getirerek, “Onun için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Bakanlığımız temsilcileri, enstitü temsilcileri, GAP idaremiz, üniversitemiz el birliği ile tarlaya çıkmalıyız. Köylümüzün ayağına gitmeliyiz, gezmeliyiz.Yurt içi ve yurt dışı;yurt içi ve yurt dışı gezilerini üst düzey bürokratlar ve görevliler yapmamalıdır.Sivil toplumun meslek odalarının yöneticileri yapmamalıdır. Her yerde mutlaka örnek çiftçiler bu işin mutfağında çalışan insanlar olmalıdır. Değerli kardeşlerim bunları yapmak zorundayız. Aksi takdirde bakanlığın gayretiyle, yukarının gayretiyle Arge’yi 16 kat arttırırsınız. Ama bilmelisiniz ki; 16 kat arttıktan sonra ki arge’ye harcadığımız para gelişmiş bir ülkenin 10 da 1 i düzeyindedir. Bugün Türkiye’nin kabuğunu kırması için bu bütünleşmeyi yapmamız gerekir. Ama ilerleyebilmemiz için öz eleştiri yapmamız  gerekiyor kendimizi yenilememiz gerekiyor.Bu güzel tesislerin kıymetini bilmemiz gerekiyor.Gerçekten gurur duyulacak iftihar  edilecek  batıdan örneklerini bilen biri olarak söylüyorum bize umut verici gelişmelerdir. Buna ayak uyduralım inşallah birlik olalım beraberlik olalım araştırmaya ve innavasyona değer verelim” şeklinde ifade etti.

2011 yılında temeli atılan GAPTEM’in açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve çok sayıda davetli katıldı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star