Ana Sayfa Urfa Haberleri BAŞKAN GÜVENÇ, YENİ MEYDANIN ADI ‘RABİA’

BAŞKAN GÜVENÇ, YENİ MEYDANIN ADI ‘RABİA’

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Kılıç Rabia Meydanı ile ilgili alınan meclis kararıyla ilgili açıklamalarda bulundular.

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 13:47
BAŞKAN GÜVENÇ, YENİ MEYDANIN ADI ‘RABİA’

İktidarın ve muhalefetin büyük katılım gösterdiği meclis kararında oy çokluğuyla Eski
Hükümet Konağının bulunduğu alana Rabia Meydanı ismini verdiğini söyleyen Başkan Güvenç, “Bunun gerekçesi ilimizdeki toplam 103 Sivil Toplum Örgütünün talepte bulunmasıdır. Bu talep meclisimizin gündemine getirildi. Mecliste yapılan müzakereler sonucu ifade ettiğim gibi böyle bir karar tecelli etti” dedi.

Alınan kararın benimsenmeme, muhalif olma ve eleştirilebileceği gibi yargıya da taşınabileceğini belirten Başkan Güvenç, “Gelinen noktada tüm demokratik toplumlardaki gibi herkesin birbirinin hakkına hukukuna riayet etmek, kişilik haklarına saygı göstermek zorundadır. Şehrin Parlamentosu konumunda olan bir meclisin aldığı kararla ilgili konuşurken, insanların çok dikkatli olması gerekir. Hakaret içeren sözcükler asla kullanılmamalıdır. Bunun karşılığı yargıda tazminat davasına muhatap olmaktır. Bunları söyleyene de yakışmadığını düşünüyorum. Belki bir anlık heyecanla ve öfkeyle verilmiş bir demeçtir. Meclisimizin iradesine saygıya davet ediyorum herkesi” dedi.

Başkan Güvenç, “Topçu Meydanı Aynen Yerinde”

Rabia Meydanının Topçu Meydanının yanındaki Eski Hükümet Konağının alanına verilen bir ad olduğunun altını çizen Başkan Güvenç, “Topçu Meydanımız aynen yerinde muhafaza edilmiştir. Şanlıurfa’nın zaferini simgeleyen Topçu Meydanıyla Mısır’daki halk iradesini ve özgürlüğü egemen kılma mücadelesinin simgesi olan Rabia Meydanı birbirine yakışmıştır. Toplumumuzun talebiyle, Meclisimizin kararı ve kabulü bu yöndedir. Yargıya gidilebilir, eleştirilebilir biz bunun doğru olduğunu düşünüyoruz. Meclisimizin kararını saygıyla karşılanması gerektiğini düşünüyoruz. Hz. İbrahim’in memleketine kimsenin Rabia Meydanını çok görmemelidir diye düşünüyoruz” dedi.

Başkan Güvenç, “Milli İradenin Tüm Ülkelerde Tecelli Etmesini İstiyoruz”

Mısır’daki olayların üzerinden çok zaman geçmemesine rağmen halk iradesinin, milli egemenliğin ve özgürlüğün sembolü haline geldiğini dile getiren Başkan Güvenç, “Dünyada sembol haline geldi. Bu sadece Başbakanımızın ve belirli grupların meselesi değildir. Aydın, insan ve Müslüman olarak biz, halk iradesine saygının gelişmesini; Milli iradenin tüm ülkelerde tecelli etmesini istiyoruz. Rabia’da bu anlamda tüm dünyada dalga dalga heyecan uyandırmıştır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star