Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Baydemir : Şanlıurfa' Dışardan Yatırımcı Almaya Çalışıyor

Baydemir : Şanlıurfa' Dışardan Yatırımcı Almaya Çalışıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bölgedeki siyasi ortam ve huzurun yatırımcıya yansıdığını, ancak koşullar ne olursa olsun yatırım yapmak ve bunu başarmanın örneklerde olduğu gibi mümkün olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2011 Perşembe 17:07
Baydemir : Şanlıurfa' Dışardan Yatırımcı Almaya Çalışıyor
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bölgedeki siyasi ortam ve huzurun yatırımcıya yansıdığını, ancak koşullar ne olursa olsun yatırım yapmak ve bunu başarmanın örneklerde olduğu gibi mümkün olduğunu söyledi. Baydemir, "Kimse dışarıdan gelip bu kenti kurtaramaz. 8 yıllık belediye başkanlığı döneminde bunu gördüm. Ağır sanayi hamlesini kimseden bekleyemeyiz. Bunları yapacak olan, bu kentin suyunu içen ve havasını tenefüs eden yatırımcılar olacaktır" dedi. 

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD), Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni açılan fabrikalarla ilgili hazırladıkları gezi turuna bugün Karavil Grubu'nun açtığı ve 6 ülkeye sıva ile alçı ihraç ettiği fabrikada devam etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun'un da katıldığı gezi öncesi Karavil Grubu Başkanı Abdülkadir Karavil, davetlilere sıkıntılarıyla ilgili bilgi verdi. Karavil, Organize sanayi bölgesinde büyük sıkıntıları olduğunu, bir taraftan işsizliği azaltıp istihdam sağlamanın yollarını ararken, diğer yandan sıkıntılarla boğuştuklarını belirtti. Karavil, "Bu sıkıntılar ve sorunlar bizi yıpratıyor. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi sahipsiz kalmıştır. Sanayi olmayan ilde yaşam olmaz, marka üretilemez. Üç yıldır bütün girişimlerimize rağman doğalgazı getiremedik, çevre yolu yapılmadı. Bir an evel Organize Sanayi Bölgesi'ne el atılmalıdır. Biz fabrikaları kapatmak istemiyoruz. Bazıları gibi gitmek istemiyoruz" dedi. 

30 İHRACATÇI FİRMA 

DİSİAD Başkanı Raif Türk de, 2000 yılında Diyarbakır'da sedece 1- 2 firmanın ihracat yaptığını bugün bu rakamın 30'a yaklaştığını söyledi. Türk şöyle konuştu: 

"Bu çok önemli ve bizi ileriye taşıyacak bir örnektir. Şartlar ne olursa olsun Diyarbakır'ın, imkansızlıkların üstesinden geleceğine inanıyorum. Fabrikamızı kurarkan elektrik ve yol yoktu, çamur içinde çalıştık. Buna rağmen bugünlere geldik. Bunlar sonra alt yapı sorunlarının çözülmesi, doğalgaz ve çevre yolu gibi sorunların bir an evvel çözülmesi gerekir." 

BAYDEMİR, 'KİMSE DIŞIRDAN GELİP BU KENTİ KURTARAMAZ' 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, bir belediye başkanı olarak değil, bir Diyarbakırlı olarak yatırımcılarla gurur duyduğunu belirterek sunları söyledi: 

"Kimse dışarıdan gelip bu kenti kurtaramaz. 8 yıllık belediye başkanlığı döneminde bunu gördüm. Ağır sanayi hamlesini kimseden bekleyemeyiz. Bunları yapacak olan bu kentin suyunu içen ve havasını tenefüs eden yatırımcılar olacaktır. Bazı firmaların çalışmaları ve yatırımlar bunun ispatıdır. Bu anlamda geleceğe umutla bakıyorum. Ama biraz silkelenmemiz lazımdır. Sonuç alıncaya kadar susmamamız gerekir. Biz şu anda ne sıkıntımız vardır, bunu biliyoruz. Sorunların yüzde 90'ını kendimizin çözeceği sorunlar değil. Arıtma tesisinin kurulmasının altında sadece Diyarbakır Valiliği kalkamaz. Her Bakanlık organize sanayide kendi eksikliğini giderirse burası 5 yıl sonra Bursa'ya yetişir. Bölgedeki siyasi ortam ve huzur elbette yatırımcıya yansıyor. Ama, koşullar ne olursa olsun yatırım yapmak ve bunu başarmak mümkündür. Bizden bundan sonra yerli yatırımcılarımızın yanında olacağız. 10 kişiye iş vermek, istihdam sağlamak, insan hakları savunuculuğu, demokratlık ve yurtseverliktir. Ankara'ya biraz daha basınç uygulamak gerekir. BiziAnkara'da temsil edenlerin biraz daha bastırması gerekir." 

'MEVCUT YATIRIMCILARI TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ' 

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun da, son 2- 3 yılda bütün olumsuzluklara rağmen ciddi yatırımlar yapıldığını, belli bir noktadan sonra önemli olsa da artık siyasi gündemden çıkmak gerektiğini söyledi. Karakoyun şöyle dedi: 

"Çünkü, Diyarbakır'ın siyasi gündem dışında bazı önemli sorunları ve sıkıntılarının oluşturduğu gündemleri de olduğunu unutmamak gerekir. ŞanlıUrfa'ya dışardan yatırımcı almaya çalışırken, biz Diyarbakır'dan mevcut yatırımcıları korumaya ve tutmaya çalışıyoruz. Mevcut yatırımcının buradan gitmemesi için çalışmamız gerekir. Doğalgaz firması buraya gelmemek için ayak diriyor. Doğalgaz konusunda Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı sayın Mehdi Eker bize söz verdi ve ilgileneceğini söyledi." 

Konuklar yemekten sonra yaklaşık 600 işçinin çalıştığı ve 6 ülkeye sıva ve alçı ihraç eden Karivil Grubu'nun fabrikasını gezdi. Bu arada Baydemir ve diğer konuklar fabrikanın yollarına kilit taşı döşediler. 
haberler.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık