Ana Sayfa Urfa Haberleri BAYDEMİR: 30 MART’TA AMPULÜN ENERJİSİNİ KESECEĞİZ

BAYDEMİR: 30 MART’TA AMPULÜN ENERJİSİNİ KESECEĞİZ

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Osman Baydemir, Bozova Newroz kutlamasında,“Sizin sahip olduğunuz enerjiyi kim tüketiyor? O ampuller var ya o ampullerin hepsinin miadı dolmuş. 30 Mart’ta o enerjiyi keseceğiz inşallah” dedi.

Giriş Tarihi: 19 Mart 2014 Çarşamba 21:13
BAYDEMİR: 30 MART’TA AMPULÜN ENERJİSİNİ KESECEĞİZ

Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Bozova İlçesi’nde düzenlenen Newroz kutlamasına katıldı. Kutlamada ayrıca Avrupa Parlamentosu eski üyesi Feleknas Uca, BDP Bozova İlçe BaşkanıBayram Aslan, Bozova Belediyesi İlçe Eşbaşkan Adayları Zeynel Taş, Fatma Doğan, binlerce Bozovalı ile buluştu.

Kadınlar ve gençlerin yoğun katılımının dikkat çekti.Newroz alanını sabah saatlerinden itibaren dolduran Bozovalılar, kıyafetleri ve pankartları ile alanda renk cümbüşü yarattılar.

Kutlamada ilk olarak konuşan BDP İlçe yöneticilerinden Mehmet Vural, Bozovalıları selamladı. Ardından Bozovalılara seslene BDP Urfa İl Başkanı Celalettin Ekmen, seçim yarışının başladığı günlerde AKP’yi tek rakip olarak gördüklerini ancak bugün artık sadece partilerinin diğer ilçe teşkilatları ile yarıştıklarını ifade etti. Ekmen, “Hırsızlıkla anılan bir hükümetin bu ülkeyi yönetme hakkı yoktur” dedi.

Ardından mikrofona gelen BDP Bozova Belediyesi Eşbaşkan Adayı Fatma Doğan, Bozova’nın hiçbir alt yapı sorununun çözülmediğini vurguladı. Doğan, kadınlar, gençler ve çocukların ihtiyaç duyduğu sosyal alanlar başta olmak üzere, vatandaşların ihtiyaçlarının şimdiye kadar karşılanmadığını söyledi.

BDP Bozova Belediyesi Eşbaşkan adayı Zeynel Taş ise, “Bu Newrozun 3 müjdesi var; birincisi mücadelemizin geldiği aşama, ikincisi Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü, üçüncüsü ise Bozova Belediyesi’dir” dedi.

Daha sonra Mehmet Öcalan ve Feleknas Uca yaptıkları konuşmalarda, 30 Mart seçimlerinin önemine dikkat çektiler.

‘30 Mart’ta bir Newroz daha olacak’

Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Osman Baydemir, “Ape Osman” sloganları, alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde sahneye davet edildi. “Bugün Bozova’da göstermiş olduğunuz bu destek, özgürlüğün, kardeşliğin ve umudun müjdesidir. Newrozunu bu duygularla yürekten kutluyorum” diyerek konuşmasına başlayan Baydemir, “Newroz bütün Ortadoğu coğrafyasında yaşayan halklarımızın Farsların, Türkmenlerin, Kürtlerin, Arapların bütün inançlarımızın ortak Newrozu, ortak barışı, ortak coşkusudur. Newroz eşitçe, özgürce, kardeşçe bir arada yaşamanın sembolüdür. Esasen 30 Mart’ta bir Newroz daha olacak” dedi.

Baydemir konuşurken elektrik kesildi

Baydemir’in konuşması devam ederken, neredeyse tüm programlarında olduğu gibi elektrik kesildi. Baydemir elektrik kesintisi ile birlikte konuşmasına ara verirken, kısa bir süre devam eden kesinti Newroz alanını dolduran Bozovalılar tarafından protesto edildi.

Baydemir, Newroz’un bugün özgürce kutlanıyor olmasının kimsenin bahşettiği bir lütuf olmadığını vurgulayarak bu uğurda çaba gösterenleri saygıyla andı.

‘Arıtma tesisi kuracağız’

Bozova’nın cumhuriyet tarihin boyunca görmediği hizmeti BDP döneminde göreceğini dile getiren Baydemir, projeleri hakkında şu bilgileri verdi:

“92 mahallemiz ve 31.830 seçmenimizle, annelerimiz, kadın kardeşlerimiz, Seydalarımızla, şehirde, kırda, köyde, mahallede, çapada oturanlarımızın yek vücut olacağız. Urfa’nın kapılarını, Bozova’nın kapılarını değişime,dönüşüme kalkınmaya ve dünyaya açacağız. Şehir merkezinde bulunan mezbahane sorununu en kısa zamanda birlikte çözmenin mücadelesini 31 Mart sabahından itibaren başlatacağız. Temiz içme suyu tüm Bozova halkının en doğal hakkıdır, içtiğimiz ve kirlenen suyun tertemiz bir şekilde arıtıldıktan sonra tekrar baraj gölüne verilmesi doğaya duyduğumuz saygının, ama aynı zamanda Rabbe de şükrün bir gereğidir. 10 yıllık yerel yönetim deneyimimiz boyunca yılda neredeyse 70 milyon metreküp suyu Diyarbakır halkına verdik. Bu 70 milyon metreküp su kullanıldıktan sonra oluşturulan biyolojik arıtma tesisi ile tekrar Dicle Nehri’ne veriliyor ve Diyarbakır’dan ŞatülArab’a kadar, Basra Körfezi’ne kadar Dicle Nehri üzerinde yaşayan bütün halklar, bütün canlılar tekrar bu kaynağa erişmenin, kullanmanın heyecanını yaşıyor. BDP belediyeciliğinin Bozova’da yapacağı en büyük hizmetlerden biri, arıtma tesisine imza atmak olacaktır.”

Bozovalıların Urfa Büyükşehir ve Karaköprü belediyelerinin kaderini belirleyeceğini kaydeden Baydemir, “Hepinizin huzurunda söz veriyorum ki, Urfa’nın sadece 3 merkez ilçesi olmayacak, Bozova 4 merkez ilçesi olacak. Bozova’da bulunan bütün doğal güzelliğini, baraj gölünü turizmin bir merkezi haline dönüştüreceğiz. Urfa yazın, nefesini, enerjisini, umudunu tekrar Bozova’da canlandıracak” diye konuştu.

‘Siyaseti rant alanına dönüştürenler nerede?’

Bütün siyasi partilerin sadece araç olduklarını ve belirli süreler için halkın teveccühünü aldıklarını belirten Osman Baydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bozova’dan çağrıda bulunmak istiyorum; halkın umuduna, isteğine, barış çığlığına yanıt olmayanlar, belediyeciliği rant alanına, siyaseti ailesi için zenginleşme alanı olarak görenler şimdi neredeler?Örneğin ANAP şimdi nerede? Örneğin Doğru Yol Partisi Çiller’in partisi şimdi nerede? Fazilet Partisi şimdi nerede? Peki BDP geleneği şimdi nerede? Siyasette rant yoksa, halkın hizmeti varsa, siyaset bir dava olarak görülüyorsa işte sizin evlatlarınız bayrağı birbirlerine devrederek, BDP geleneği tamı tamına 30 yıldır sizin yüreğinizde alanlarda her gün büyüyerek artık Türkiye’nin iktidar ortaklığına doğru hızla yürüyor.”

‘AKP de yok oluş tarihinde yerini alacak’

AKP’nin de geçmişteki siyasi partiler gibi tarihteki yok oluş yerini mutlaka alacağını söyleyen Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Osman Baydemir,  konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Seçim kampanyamızı yürüttüğümüz her yerde mutlaka elektrik kesintisi oluyor. Hidroelektrik enerjisinin yüzde 26’sını Urfa üretiyor, Bozova üretiyor, Siverek üretiyor, ama Rıha karanlıkta kalıyor. Yani sizlerin sahibi olduğunuz elektrik enerjisini maalesef Urfa kullanamıyor. Sizin sahip olduğunuz enerjiyi kim tüketiyor? O ampuller var ya o ampuller, o ampullerin hepsinin içi geçmiş, miadı dolmuş.Avrupa Birliği’nde o ampuller tasarrufa engel olduğu için tedavülden kalkmış durumda. Ve o ampuller şu anda Türkiye’nin kutuplaşmasının yani Türkiye’nin enerjisinin tükenmesine vesile oluyor. Bu itibarla hep birlikte AKP’nin ampulüne bugüne kadar sunmuş olduğumuz enerjiyi, az önce onlar elektriği kestiği gibi biz de 30 Mart’ta o enerjiyi keseceğiz inşallah.”

Bütün Urfalıların Başbakan’ı heyecanla beklerken Başbakan’ın 3. Köprü mesajı verdiğini dile getiren Baydemir, “Bozova halkının bu müjdeye vereceği bir yanıtı mutlaka olacaktır. 30 Mart günü sandık başına gittiğinizde evet mührünü BDP’ye, yani barışa, yani kardeşliğe öyle bir şekilde vuracağız ki, ‘Atlı geldi, yaya gitti’ demek boynumuzun borcu olacak” diye kaydetti.

Başbakanın Batman mitinginde BDP’li belediye başkanını nerede olduğunu sorması ve yine 2023 yılına kadar hızlı tren planlamasının yapılacağını açıkladığını hatırlatan Baydemir, şu espirili eleştiride bulundu;

“Rojbaş sayın başbakan; Batman Belediye Başkanımız tıpkı 7 bin legal Kürt siyasetçisi gibi senin talimatınla şu anda Diyarbakır D Tipi zindanında. 30 Mart günü sandığa gittiğinizde yüksek sesle olmasına gerek yok kendi kendinize mırıldanın “Le le l ele Meyrotolık vana seyro.”

Artık ne Kürtler, ne Araplar ve ne de Türklerin eskisi gibi olmadığını söyleyen Baydemir, “Başbakan bir müjde daha veriyor o da yerli helikopterlerimizi yerli savaş uçaklarımı imal ediyoruz diyor. Süphanallah, Allah kimseyi şaşırtmasın. Biz barış diyoruz kardeşlik diyoruz müzakere diyoruz artık bu enerji savaşa, çatışmaya gitmemeli, kardeşlik hukukunun inşasına Bozova’nın, Urfa’nın kalkınmasına enerji harcayalım diyoruz, o helikopter icadından savaş uçağından savaş lobilerini tekrar zengin etmekten söz ediyor. Ama nerede o akıl, nerede o duruş. Ama ben açık söylüyorum bu halk sandık başında nice ‘Ben benim’ diyen liderleri boyları ne kadar uzun olursa olsun, ne kadar kendilerine güvenleri olursa olsun bu halk terbiyeyi vermiştir. İnancım o ki 30 Mart günü sandıktan bu halk ben benim diyenlere bir ders verecektir” dedi.

‘10 yıldır neredeydiniz’

BDP’nin seçimde umut haline gelmesi ile birlikte AKP’nin 763 proje ile sahneye çıktığını söyleyen Baydemir, “Kurban, hayran, hevalêdrej, bejnadrej bu ne haldir?Bu ne hayaldir? 10 yıldır neredeydin?” diye sordu.

BDP’ye verilecek her oyun savaşa hayır demek olacağını belirten Baydemir, barışın her şeyden önce 2013 yılı Newrozu’nda barış manifestosu sunan Öcalan’ın legal sivil siyasete sahip çıkmasından kaynaklandığını sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star