Ana Sayfa Siyaset BAYDEMİR: ACELE KAMULAŞTIRMA ANAYASA'YA AYKIRIDIR

BAYDEMİR: ACELE KAMULAŞTIRMA ANAYASA'YA AYKIRIDIR

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir Genel Kurul konuşmasında torba yasa ile acele kamulaştırmanın anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2016 Cumartesi 03:29
BAYDEMİR: ACELE KAMULAŞTIRMA ANAYASA'YA AYKIRIDIR

Baydemir, torba yasanın faşizmi yasalaştırma maddesi olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda bu yasa ile iradenin ve her türlü eylem ve işlemine yargı yolunun açık olduğu hükmü bu yasa maddesi ortadan kaldırıldığını ifade etti.

BAYDEMİR’İN ACELE KAMULAŞTIRMAYA DAİR GENEL KURUL KONUŞMASI

Baydemir; Saygıdeğer milletvekilleri, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Özü itibarıyla bana düşen bu madde -yani torba kanunu içerisinde daha doğrusu tombala torbası içerisinde benim elime gelen madde- faşizmi yasalaştırma maddesidir. Her şeyden önce bir hukukçu kimliğimle ama aynı zamanda uzun yıllar yerel yönetimlerde görev yapan bir mesai arkadaşınız deneyimiyle ifade etmek isterim ki: Elbette ki kentsel dönüşüm, elbette ki yer yer kamulaştırma, elbette ki yeniden inşa etme çabası, çalışmaları olağan yaşam içerisinde birer gerekliliktir, hatta yer yer zorunluluktur. Ancak, burada söz konusu olan birer kamulaştırma işlemi değildir. Burada söz konusu olan, kamu düzenini bozanlar, "Müzakere yoktur, çözüm yoktur, Kürt sorunu yoktur, artık barış yoktur." deyip tek başına bir iktidarı inşa etmek, elde etmek adına şehirleri, kasabaları insanlarıyla birlikte tank atışıyla, top atışıyla yıkıma maruz bırakanlarla ve şu anda yıkım devam ederken bu yıkımın, bu zihniyetin yasallaştırılması süreciyle, pratiğiyle, uygulamasıyla karşı karşıyayız şu an. Her şeyden önce Anayasa'nın kendisine aykırıdır. İdarenin her türlü eylem ve işlemine yargı yolunun açık olduğu hükmü bu yasa maddesiyle ortadan kaldırılmaktadır.

Yine, bu yasa maddesiyle, özelikle de (2)'nci fıkranın (b) bendiyle yerli ve millî Reza’lar oluşturuluyor. Teklif usulüyle, pazarlık usulüyle dilediğine ihaleyi peşkeş çekme, yandaşına ihaleyi peşkeş çekme suretiyle de bir yanlış başka bir yanlışla örtülmeye çalışılıyor. Çok açık ve net söylüyorum: Bu yasanın adı, 26'ncı maddenin adı âdeta fırtına ekmektir. Fırtına ekenler mutlaka ama mutlaka kasırga biçeceklerdir. Bu maddenin tümüne baktığımızda hatta 23, 24 ve 25'le birleştirdiğimizde temel ruhunu, temel felsefesini, perspektifini Tehcir Kanunu'ndan almaktadır, tehcir pratiğinden almaktadır. Yine, Şark Islahat Planı'ndan esinlenilmiştir. Aynı şekilde iskân kanunları ve aynı şekilde Takrir-i Sükûn kanunlarından esinlenilmiştir. Bütün bu olup bitenlerin insanlığına, ülkeye, kamu düzenine, bundan sonra da birlikte yaşam arzusuna miskali zerre katkısı olmayacaktır. Tarih bir kez daha tekerrür ediyor. Seyit Rıza'yı idam sehpasına götürebilmek için yaşını değiştirdiler ve bunun adına da "kanun" dediler. Yine, Erdal Eren'i idam sehpasına götürmek için yaşını değiştirdiler. İşte, bu kanun maddesi tam da bir zulme kılıf bulma, bir zulme kılıf biçme maddesidir. Bu itibarla da hem Anayasa'ya Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne temel insan haklarına aykırı olan bu yasadan gelin vazgeçin.

Özü itibarıyla, gelin, faşizmden vazgeçin. Faşizm bir toplumun başına gelebilecek en büyük beladır ve faşizm öyle bir çukurdur ki 317 basamaklı bir merdiven ve o 317 basamaklı merdivenin üzerine en uzun insan dahi çıksa o çukurdan çıkmayacak, çıkamayacak kadar derin bir çukurdur. Gelin, bu çukurdan vazgeçin diyoruz. diyerek genel kuruldaki konuşmasına son verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Faruk Çelik: Kaygı Duyuyoruz

Bakan Faruk Çelik: Kaygı Duyuyoruz

Kurumsal

İçerikYukarı Çık