Ana Sayfa Urfa Haberleri BAYDEMİR, AĞAÇ KESİMİNİ TBMM'YE TAŞIDI

BAYDEMİR, AĞAÇ KESİMİNİ TBMM'YE TAŞIDI

Halkların Demokratik Partisi Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Gümrükhanı’nda kesilen ağaçları Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı.

Giriş Tarihi: 23 Şubat 2016 Salı 13:33
BAYDEMİR, AĞAÇ KESİMİNİ TBMM'YE TAŞIDI

Milletvekili Baydemir, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması isteğiyle şu soru önergesini sordu;

Şanlıurfa il merkezinde yeşil alan gün geçtikçe azalmakta, şehrin tarihi sayılabilecek ağaçları kesilmekte, bu durum Urfa halkında kaygılar yaratmaktadır. Son günlerde yaşanan, ilimizin Haşimiye Meydanı Pınarbaşı Mahallesinde, Tarihi Gümrük Hanı içerisinde bulunan 2'si tescilli 3 çınar ağacının çürüdüğü gerekçesi ile kesilmesi ise bu kaygıları daha da arttırmıştır.

Orman Bölge Müdürlüğü'nün teknik elemanlarınca, ağaçların budanması, bakımı yapıldığı takdirde kurtarılabilecekleri ifade edilmesine rağmen kültürel mirasın sembolü haline gelmiş anıt çınarların kesilmesi kamuoyunun konu hakkında bilgilendirilmesini zaruri kılmaktadır. Urfa'nın kent kimliğinin önemli birer parçası olan yüzyıllık çınar ağaçlarının kesilmesi şehrin kendi tarihinden ve kimliğinden koparılmasıdır. Urfa kamuoyu, sorumluların, kesimleri gerektirecek geçerli sebepleri açıklamalarını, şayet bir hukuksuzluk var ise bunların giderilmesini beklemektedir.

Bu gerekçelerle;

1.         Urfa ilimiz Tarihi Gümrük Hanında bulunan anıt çınar ağaçlarının kesimi kim/kimler tarafından yapılmıştır ?

2.         Bahsi geçen anıt çınar ağaçlarının yaşı kaçtır ? 

3.         Kesim emrini veren yetkili kurum/kuruluş kimdir ? Hangi gerekçe ile kesim gerçekleştirilmiştir ?

4.         Kesimler Bakanlığınızın bilgisi dahilinde mi yapılmıştır?

5.         Uzman teknik personnel tarafından kurtarılabilinir denmesine rağmen bahsi geçen çınarların kesimini gerçekleştiren sorumlular hakkında gerekli idari soruşturmayı açmayı düşünmekte misiniz ?

YORUMLAR
  • yorum2016-02-25 15:54:54ahmet

    sen gencecik insanların ölümüne sebep veren terör den kandan besleniyorsun ağaçmı düşünmeye başladın o kadar insan ölmesinde sizlerinde parmağı var onlara da yazık değilmi hepsi birer fidan askerimize polisimize insanımıza silah sıkan canlarını katleden örgütten beslen şimdi çık ağaç düşün hadi işine burdan

  • yorum2016-02-24 09:06:20taraftar63

    bende size soruyorum ankaradaki terör saldırısıyla bir alakanız varmı ölen 29 vatandaşımızın yaşı kaçtı eylem emrini kim verdi kendi içinizde bu tür eylemleri durdurabilecekken neden parmağınızı kıpırdatmıyorsunuz.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star