Ana Sayfa Siyaset BAYDEMİR: AKP’Yİ BİR DÖNEM DEĞİL 13 YIL DENEDİK

BAYDEMİR: AKP’Yİ BİR DÖNEM DEĞİL 13 YIL DENEDİK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Adayı Osman Baydemir, Merkez Karaköprü İlçesi’ne bağlı Akpınar, Kırkpınar, Kızlar, Karakoluk, Gülpınar köyleri ziyaret ederek destek istedi.

Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2015 Çarşamba 15:21
BAYDEMİR: AKP’Yİ BİR DÖNEM DEĞİL 13 YIL DENEDİK

Köy ziyaretlerinde 7 Haziran seçimlerinin önemine değinen Baydemir, “Bu seçim her şeyden önce barışa sahip çıkma seçimidir. HDP’nin içerisinde yer alacağı bir parlamento çocuklarımıza barışı miras bırakacağımız bir parlamento olacak inşallah” dedi.  

 ‘Belediye başkanına ulaşabiliyor musunuz?’

Baydemir daha sonra, HDP Urfa İl Eş Başkanı Rıdvan Yavuz ile birlikte Mehmetçik Köyü’nde bulunan Şanlıurfa Köy Muhtarları Derneği’ni ziyaret etti. Çok sayıda köy muhtarlarının katıldığı toplantıda konuşan Baydemir, sayılı günler kalan seçimlerin önemine değindi.

“Kime desteğinizi veriyorsanız başım gözüm üstüne, kabulümdür” diyen Osman Baydemir, “Ben burada sizin vicdanınıza hitap etmeye geldim. Nihayetinde her bir insan hürdür. Benim meramım şudur; aradan bir yıl iki ay geçti. Telefon açtığınızda büyükşehir belediye başkanına direk ulaşabiliyor musunuz? Derdinizi sıkıntınızı “Başkanım şu şu sıkıntım var, bunun çözümü için bana bir takvim ver diyebiliyor musunuz?” diye sordu.

‘Türkiye Suriyelileşmemeli’

Kendisinin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde en geç 3 ayda bir mahalle muhtarları ile toplantı yaptığını anlatan Baydemir, şunları söyledi;

“Muhtar bana diyordu ki, sivrisinek var sen ne diyorsun başkan? Gel köye sivrisinek seni ısırsın o zaman görürsün sivrisineğin ne olduğunu. Hakkıdır, bunu söyleyecek bana. Bunu söylemezse, bana ulaşmazsa ben nasıl bileceğim? Yakın bir deneyim var elimizde. Ama 13 yıl boyunca denedik sadece bir dönem değil.”

Urfa’nın Hollanda’dan daha büyük bir coğrafya olduğuna dikkat çeken Baydemir, “Hollanda bütün Avrupa’yı tarımıyla besliyor. Türkiye’de en çok enerji üreten il Urfa’dır. Türkiye’de en çok elektrik kesintisi olan yer yine Urfa’dır. Sandık başına gittiğinizde mühür sizin elinizde, perdenin arkasındasınız, yukarıda Allah var, sizin vicdanınız var” diye konuştu.

HDP’nin hile yoluyla barajın altında bıraktırılması durumunda Kürt sorununda müzakere sürecinin de sona ereceği vurgusu yapan Baydemir, konuşmasını şöyle tamamladı;

“Masaya tekmeyi vuracaklar. Bir 30 yıl kaybettik artık bu coğrafya bir 30 yıl daha kaybetmemelidir. Türkiye Suriyelileşmemeli, buna izin vermemeliyiz. Bu sizin elinizde. HDP parlamentoda olursa AKP tek başına anayasayı değiştiremez. Tek başına anayasayı değiştiremezse müzakere masasında oturmaya devam edecektir. Bütün sorunlarımız müzakere yoluyla çözülecektir. Ama HDP parlamento dışında kalırsa bugün burada nasıl barışı savunuyorsak, şiddet dışı yöntemleri savunuyorsak yine savunmaya devam edeceğiz.”

Toplantıya katılan bir muhtar ise, “40 senedir muhtarım. 25 gündür benim köyümde su yok. Benim köyümle Karaköprü arası 2 kilometre. Şu anda köyümde su yok. Ne yapacağım nereye gideceğim? Köyüme gidemiyorum” diye konuştu. 

YORUMLAR
  • yorum2015-05-29 00:57:45hewal

    Urfa halki bugüne degil artik gelecegi cocuklari düsünmeli ben kendim Urfaliyim yöremizde cok eksiklerimiz var egitimde, saglikta , ulasimda, adalette vs Devlet bu eksiklerimizi gidermeyip bunun karsiliginda bizden oy istiyor sizce bu dogrumudur akp yillardir hükümette eger sorunlarimizi cözmüs olsaydi ben kendim seve seve akp yi secerdim ancak durum tam tersi olunca HDP yi cok begeniyorum umarim baraji asar akp ye bundan sonra ders olur Urfalilar akp nin biletini kesin yüklesin gitsin artik

  • yorum2015-05-28 13:10:40N AYGÜN

    yorumları niçin yayınlamiyorsunuz

  • yorum2015-05-28 09:55:23N AYGÜN

    DEMOKRASİ VE BARIŞ İÇİN İNĞALLAH BÜTÜN BARAJLARI YİKACAĞİZ TÜRKİYE HALKLARI ÖZĞÜRLEŞECEK

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yavuz: 11 Nisan Projesinde Basiretsizlik Sergilendi

Yavuz: 11 Nisan Projesinde Basiretsizlik Sergilendi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık