Ana Sayfa Urfa Haberleri BAYDEMİR: ANKARA’DAN 80 YILLIK ALACAĞIMIZI TAHSİL EDECEĞİZ

BAYDEMİR: ANKARA’DAN 80 YILLIK ALACAĞIMIZI TAHSİL EDECEĞİZ

Hilvan Newroz mitinginde konuşan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Osman Baydemir, “Onlar Hilvan’ın çiftçisini icraya veriyorsa o zaman biz de Urfa’nın Ankara’dan tamı tamına 80 yıllık alacağını tahsil edeceğiz inşallah” dedi.

Giriş Tarihi: 21 Mart 2014 Cuma 13:22
BAYDEMİR: ANKARA’DAN 80 YILLIK ALACAĞIMIZI TAHSİL EDECEĞİZ

Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Osman Baydemir, BDP’nin Hilvan’da organize ettiği Newroz kutlamasına katıldı. Kutlamaya ayrıca BDP Urfa İl EşbaşkanıCelatettin Erken, Hilvan eşbaşkan adayları Mehmet Polat ve Sibel Sütpak, HDP Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, Avrupa Parlamentosu eski Parlamenteri Feleknas Uca katıldı.

Newrozalanını dolduran  kitleye hitaben ilk konuşmayı yapan HDP Genel Başkan Yardımcısı Ali Oruç, Hilvan’da her ailenin seçimler için çalışmasını istedi.Ardından konuşan BDP Urfa İl Eşbaşkanı Celalettin Erkmen, “Asker annesinin de, gerilla annesinin de, polis annesinin de ağlamasına tahammülümüz yok” dedi.

BDP’nin tek rakibinin yine kendilerinin diğer ilçe örgütleri olduğunu belirten Erkmen, “Kadınların zılgıt sesi, 30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimin, ötekileştirilenlerin, Kürdün, Arabın,Türkmenin iktidara yürüyüş günüdür” diye konuştu.

Daha sonra alanı dolduran binlerce Hilvanlının alkış, zılgıt ve sevinç gösterileri ile sahneye gelen Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Osman Baydemir, Hilvanlıların Newrozunu kutladı.

“Desteğiniz inşallah barış, özgürlük, umut ve kardeşlik müjdesi olur’ diyerek konuşmasına başlayan Baydemir, annelere şöyle seslendi:

“İnşallah size özgürlük ve kardeşlik müjdesi vereceğiz. O zaman ancak yükümüz hafifleyecek.Bütün dünya biliyor ki direnişiniz, Hz. İbrahim’in mirasıdır. Bu mücadele, zalimin zulmüne karşı direnme mücadelesidir. Kula kul olmama mücadelesidir. Bu mücadele artık bütün Ortadoğu halklarının, Türkiye halklarının da umudu olmuştur.”

‘Irgatlık kaderimiz değil’

Hilvan’a 80 yıldır ırgatlığın dayatıldığına dikkat çeken Baydemir, devamla şunları söyledi:

“Hilvan halkının hakkının savunucusu olacağız. Rıha’nın inşallah avukatı olacağız. Hilvan nüfusunun çocuğu ile kadını ile genciyle neredeyse nüfusunun yüzde 70’i yazın ırgatlığa gidiyor. Irgatlık Hilvan’ın kaderi değildir. Biz Hilvan’a sarılan o yoksunluk kefenini 31 Mart günü inşallah yırtacağız.”

Baydemir’in bu sözüne kitle hep bir ağızdan “amin” yanıtı verdi.

‘30 Mart zulme son vermenin tarihidir’

Urfa’nın elektrik enerjisinin yüzde 26’sını ürettiğini ancak bu enerjiden istifade etmediğini vurgulayan Baydemir, şunları dile getirdi:

“Çiftçiler neredeyse traktörünü satsa ancak elektrik faturasını ödeyebiliyor. Viranşehir’de, Siverek’te, Hilvan’da neredeyse çiftçilerimiz icralık olmuş durumda. Hilvan elektrik enerjisini İstanbul’dan, Antep’ten, Adana’dan daha pahalıya tüketiyor. Bu bir zulümdür. Bu zulme son demenin vakti de 30 Mart’tır.Onlar Hilvan’ın çiftçisini icraya veriyorsa o zaman biz de Urfa Siverek Harran, Birecik, Suruç, Ceylanpınar olarak Hilvan olarak Urfa’nın Ankara’dan tamı tamına 80 yıllık alacağını tahsil edeceğiz inşallah.”

Urfa’nın bir Kürt, Arap ve Türkmen şehri olduğunu söyleyen Baydemir, konuşmasından satır başları şöyle:

‘Sokağa çıktığımda Arapça konuşacağım’

Bütün etnik kimliklerimiz, bütün dillerimiz bütün kültürlerimizin başımızın gözümüzün üstünde yeri var. Hepsinin oluşturduğu büyük bir gül bahçesidir Halil Ur Rahman şehri. Bize düşen gül bahçesinin Arabıyla,Türkmeniyle,Kürdüyle,Alevisiyle bütün güllerini yaşatmak olacaktır. İnşallah ben de 8 ay sonra Hilvan ve Siverek arasındaki Arap köylerine gittiğimde Arapça konuşma konuşabileceğim.

‘Köylerimizi yakanlar nerede’

Siyasi partiler sadece ve sadece toplumun sorunlarını çözmenin birer aracıdır. Toplumun taleplerinin dermanı olmak durumundalar. Hiçbir siyasi parti, hiçbiri iktidar ilelebet değildir. Eğer bir siyasi parti, bir hükümet, bir başbakan, bir belediye başkanı, bir bakan, bir milletvekili ben ilelebet iktidarda kalacağım diyorsa o diktatördür. Bunun adı demokrasi değil diktatörlüktür.

Sorarım şimdi Anavatan Partisi nerede? Demokrat Parti ya da Doğru Yol nerede?Refah Partisi nerede?Yıllarca “ben benim” diyen, köylerimizi kasabalarımız yakan faili meçhul cinayetler işleyenler, o pır pırlı generaller neredeler? Hepsi tarihin arka planında kimileri de çöp sepetinde yerlerini aldılar.

‘Öcalan demokratik siyasete kapı açtı’

Yaklaşık bir yıldır şükürler olsun ki asker, polis, gerilla cenazesi gelmiyor. Anneler bu ülkede gözyaşı dökmüyor. Bugün bu ülkede silahlar susmuşsa ve parmaklar tetikten çekilmişse, bu her şeyden önce Kürt halkının ve Sayın Öcalan’ın barış karşısındaki duruşu, barışa dair istenci ve legal demokratik siyasete tıkanan kapıları açmasının sonucudur. Buradan Sayın Öcalan’a ve barış için katkı sunan herkese teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

‘Hükümet adım atmadı’

Yaklaşık bir yıldır barış ve diyalog sürecinden nitelikli bir müzakere sürecine girmedik. 10 bini aşkın Kürt legal siyasetçi cezaevinde, seçilmiş belediye başkanlarımız cezaevinde. Halen müzakereler yasal güvence altına alınmış değil. Ve halen ülke sayın başbakanın söylem diliyle başka bir kutuplaşmaya doğru gidiyor.”

‘Ampulden vazgeçeceğiz’

Ampulün içi geçmiş ve bu ampulün Avrupa’da modası geçmiş. Türkiye’nin de bu çok enerji tüketen ampulden artık vazgeçmesi gerekiyor. Hilvan’ın Türkiye’nin enerjisini tüketen, Hilvan’ı yoksulluğa mahrum eden ampulden vazgeçeceğinden hiç şüphem yok.

‘Neden Hilvan hala ırgat’

18 Trilyon kaynak aktarılmış Urfa’ya. Peki bu 18 trilyon, bu hamleler, bu kalkınma projesi nereye gitti? Niye halen 450 bin insan ırgat, niye halen Hilvan nüfusunun yüzde 70’i mevsimlik işçi. Niye hala Hilvan’daki hastanede anneler çocuklarını yerdeki minderlerin üzerine yatırıyor?

‘Ne yeriz ne de yediririz’

BDP,barış ve demokrasi demek. İnşallah hakkınızın hukukunuzun bekçisi olacak. Sizin hakkınız, sizin bütçeniz, sizin kaynağınızdır.Maaşımız dışında bir kuruş ise bize haramdır. Biz ne yeriz,ne de yediririz.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star