Ana Sayfa Urfa Haberleri BAYDEMİR: BAŞBAKAN’I ŞİVAN DA İBO DA KURTARAMAZ

BAYDEMİR: BAŞBAKAN’I ŞİVAN DA İBO DA KURTARAMAZ

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Urfa Büyükşehir Belediye başkan adayı Osman Baydemir, katıldığı bir yerel televizyon kanalında Ak Parti’nin Başbakan Erdoğan’ın Şıvan ve İbo’lubillboardına ilişkin olarak, “Sayın Başbakan’ı Şıvan da İbo da kurtaramaz. . Bu yarış başbakanla bizim aramızda” dedi.

Giriş Tarihi: 17 Mart 2014 Pazartesi 05:35
BAYDEMİR: BAŞBAKAN’I ŞİVAN DA İBO DA KURTARAMAZ

Baydemir, Urfa’da uydu üzerinden yayın yapan Güneydoğu Tv’de Ömer Kapaklı’nın Meydan adlı programının konuğu oldu. Programcı Kapaklı’nın “Son dönemlerde ben başbakanla yarışıyorum diyorsunuz. Siz burada Ak Parti adayı Celalettin Güvenç ile mi, Bakan Faruk Çelik ile mi, Sayın Başbakanla mı yarışıyorsunuz?” sorusuna Baydemir bütün seçimlerde Başbakan’la yarıştıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Ben Rabbin şanslı kullarından biriyim ki 2004 seçimlerinde Sayın Başbakan’la yarıştık. Bütün kentte, bilbordlarda Sayın Başbakan’ın fotoğrafları, posterleri vardı. Açıkçası mitinglerde de Sayın göğüslemişti. 2009 seçimlerinde de aslında daha seçime 17 ay kala ‘Diyarbakır’ı istiyorum, Diyarbakır’ı alacağız’ demişti. Ben de daha seçime 17 ay kala Diyarbakır’ı seçime koymanın haksızlık olduğunu, ‘Diyarbakır kaledir, hadi hodri meydan, isterseniz hemen yarın sandıkları kuralım’ diyerek hem Diyarbakır halkının iradesine, hem de yaptığımız çalışmalara güvendiğimi ifade etmiştim. Hakikaten 2009 seçimlerinde Türkiye nefesini tuttu. Diyarbakır kale midir, değil midir? Diyarbakır’ı başbakan alacak mı, alamayacak mı kilitlenmesini yaşadı. 2014 seçimlerinde yine Urfa’da sayın Başbakan’ın fotoğraflarıyla, kampanyalarıyla yarışıyoruz. Açıkçası bu aynı zamanda siyaseten çıtayı yükseltme girişimidir.”

Sözlerinin doğru algılanmasını, hiçbir adayın kişilik haklarını rencide edecek bir tutum içine girmediklerinin de altını çizen Baydemir şöyle devam etti:

“MHP’nin adayı, CHP’nin adayı, Saadet’in adayı, Ak Parti’nin adayı insan onuru ve haysiyeti açısından eşittirler. Dikkat ederseniz bugüne kadar şükürler olsun Rabbime hiçbir adaya dair kişilik haklarını rencide eden tek bir söz, tek bir beyan ağzımızdan çıkmadı. Seçimin son gününe kadar da bu olgun tutumumuzu korumaya devam edeceğiz.”

Baydemir’in kırmızı çizgileri

Baydemir, programda kırmızı çizgilerini de açıkladı: “Benim bir tek kırmızı çizgim var. O da zulme karşı asla sessiz kalamam. Gücüm oranında. Dilimle ama. Şiddete karşılık şiddetle yanıt vermeden. Dilimle zalime, ‘Ey zalim senin yaptığın zulümdür’. Emin olun bu sadece belediye başkanlığı dönemim için de sınırlı değildir. Tüm zaman dilimi için bu böyledir. Bir yerde zulüm varsa Rabbim bana boyun eğmeyi nasip etmedi ve inşallah bundan sonra da nasip etmez. Ama kin asla gütmem. Asla kin gütmem. Çünkü kin, güdeni esir alır. Kim ki kin güderse o kendi kininin esiri olur.”

BDP adayı Osman Baydemir, insan, siyaset ve güç ilişkileri ile ilgili olarak da Türkiye’deki siyasi atmosferi ve duruşunu şu şekilde özetledi:

“Yaptığınız bir iyiliğin peşine düşmeyin. Çünkü siz yaptığınız iyiliğin peşine düşerseniz bu iyilik karşılık bekleyen hale dönüşür. Ve karşılık beklediğinizde zaten bu iyilik olmaktan çıkar bir ticarete dönüşmüş olur. Kendi namı hesabına söylüyorum. Eksiklikleri olan ve ortalama bir yurttaş olan Osman Baydemir’in de mutlaka eksiklikleri vardır. Mutlaka yetmediği alanlar vardır, ama mutlaka vardır. Ama bilerek ve isteyerek Rabbim bana zulmetmeyi nasip etmesin. Bilerek ve isteyerek Rabbim bana kin gütmeyi nasip etmesin. Rabbim hiçbir zaman halkının beni getirmiş olduğu bir pozisyonda o gücün, o olanağın, o yetkinin esiri yapmasın. Gücünün esiri olanlar büyük felaketlere de yol açabilirler. Tarih bunun örnekleri ile doludur.

Derler ya vakti zamanında bir padişah bir yaver tutmuş. Demiş ki senin görevin günde üç öğün bana ‘Bu dünya ölümlüdür, bu dünya ölümlüdür. Bu vazifen geçicidir’ bana hatırlat. Yaver tutmaya gerek yok. Biz bunu vicdanımızda tutarsak, zihnimizde tutarsak belediye başkanlığı geçici görevdir, milletvekilliği geçici bir görevdir. Bakanlık geçici bir görevdir. Başbakanlık geçici bir görevdir.”

Canlı yayında sürpriz telefon

Programda yıllarca Diyarbakır’da görev yapan gazeteci Faruk Balıkçı ile Taner Özbay telefonla konuk olarak alındı ve Baydemir’in siyaset ve medya ilişkilerine ilişkin görüşleri soruldu. Programda Baydemir’e bir de sürpriz yapıldı. Baydemir’in eşi Av. Reyhan Yalçındağ Baydemir telefonla programa bağlandı ve “Urfa ve Osman Başkan bir biri için şans” diye konuştu. Baydemir, eşinin telefonla programa bağlanmasına oldukça şaşırdı.

‘Yarış başbakanla bizim aramızda’

Ak Parti’nin Başbakan Erdoğan, sanatçı ŞivanPerwer ve İbrahim Tatlıses’libillboardına kızıp kızmadığı yönündeki soruya Baydemir şöyle cevap verdi:

“ŞivanPerwer çok değerli bir sanatçımız, çok değerli bir kardeşim. ŞıvanPerwer Urfa’nın yetiştirmiş olduğu, Ortadoğu ve dünyanın nadide seslerinden biridir. Tıpkı Yılmaz Güney gibi. İbo bu coğrafyanın yetiştirdiği çok büyük değerlerden birisidir. Ve kuracağımız Yılmaz Güney Kültür Kongre Merkezi ile daha nice sanatçılar yetişecek. Kazancı Bedih Kent Konservatuvarı daha nice sanatçılar ve değerler çıkaracaktır. Hala İbo’yu dinleriz. Benim çocukluğum Şıvan’ın parçalarıyla geçti ve ben hala sesine aşığım. Buradaki temel mesele iki sanatçıyı bir seçim kampanyasında kullanmak acaba rızaları alınmış mı, alınmamış mı, onu bilmiyorum. Ama ben Şıvan’ı gördüğümde her şart ve koşulda mutlu olurum. İbo’yu gördüğümde her şart ve koşulda mutlu olurum. Ama bana sorarsanız, ben öyle görüyorum ki Sayın Başbakan’ı Şıvan da kurtaramaz, İbo da kurtaramaz. Bu yarış başbakanla bizim aramızda. Ama en nihayetinde bu yarışın hakemi halkın kendisidir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık