Ana Sayfa Urfa Haberleri BAYDEMİR: BDP VE HDP ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARMALI

BAYDEMİR: BDP VE HDP ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARMALI

Köşk seçimleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Osman Baydemir "Kürtler barış sürecine derman olmayacak birine oy vermemeli" açıklamasında bulundu.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2014 Perşembe 11:17
BAYDEMİR: BDP VE HDP ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARMALI

Diyarbakır eski Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasını beklediğini, Kürtler'in kendi sorunlarına çözüm bulmayacak hiçbir adaya oy vermek zorunda olmadığını söyledi.

New York, New Jersey, Washington ve San Francisco'yu kapsayan ABDgezisi sırasında Amerika'nın Sesi'nin sorularını yanıtlayan Osman Baydemir, kendisini Kürtler ya da partisi adına konuşmaya yetkili görmemekle birlikte, Cumhurbaşkanı adaylarının Kürt sorununa yaklaşımlarının Kürt seçmenler tarafından göz önünde bulundurulacağına inandığını söyledi.

Baydemir, BDP ile HDP iki turlu yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ortak "iddialı" bir aday çıkarmasını ve bu adayın yarışın en önemli aktörlerinden biri olmasını beklediğini kaydetti.

"BİRİNCİ TURDA BİTMEYECEKTİR"

Diyarbakır eski Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, şunları söyledi: "Benim inancım o ki, birinci turda bitmeyecektir bu iş. Mutlaka ikinci tura kalacaktır. İkinci turda, bana göre adaylara bakacaktır Kürt siyaseti bunların hiçbiri Kürtler'in derdine derman olmayacaksa, eğer demokrasi derdine derman olmayacaksa, barış derdine derman olmayacaksa hiçbirisine oy vermek zorunda değildir diye düşünüyorum."

"GEÇMİŞİMİZLE YÜZLEŞMEMİZ GEREKİYOR"

Diyarbakır Belediye Başkanlığı döneminde 2012'de Surp Grigos Ermeni Kilisesi'ni restore ettiren Osman Baydemir, geçen yüzyılda Diyarbakır'danABD'ye göç eden Ermeniler toplumunun üyeleriyle New Jersey'de bir araya geldi. Kilisenin restorasyonunun önyargıların kırılmasına katkı sunacağını söyleyen Baydemir, "Yeniyi inşa edebilmemiz için, aydınlık bir geleceği inşa edebilmemiz için, geçmişte yaşanan bütün travmalarla yüzleşmemiz gerekiyor. Bu travmalardan bir tanesi de, açıkçası söylüyorum, Ermeniler'in yaşamış olduğu büyük acılardır" diye konuştu.

"1914'te yapılanlardan dolayı 2014 yılının neslini suçlayamayız" diyen Baydemir, "Bugünkü nesil o dönemin vicdansızlığını mahkum ettiğinde, helalleşmek olanaklı hale geliyor" dedi.

"KÜRTLER'İN TÜRKİYE'DE YAŞAMA TALEBİ VAR"

30 Mart yerel seçimlerinde BDP adına Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak giren Osman Baydemir, Adalet Ve Kalkınma Partisiadayının ardından ikinci gelerek seçimi kaybetmişti. Amerika ziyareti boyunca ifade etmeye çalıştığı konulardan birinin Türkiye'de demokrasinin "bir yaşam biçimi haline dönüşmesi" gereği olduğunu belirten Baydemir, "Barışın gerçek manada kalıcılaşması ve sağlamlaşması, Kürt sorununun çözümüne bağlıdır" diye konuştu.

"1.5 YILDIR KİMSE ÖLMÜYOR"

Hükümetle yürütülen barış sürecinin geldiği aşama konusunda Umutluolduğunu söyleyen Baydemir, "bu umudun büyütülmesi" gerektiğini vurguladı. "Bir buçuk yıldır asker, polis, gerilla yaşamını yitirmiyor" diye konuşan Baydemir, Kürtler'in yalnızca kendileri için değil, Türkiye ve Ortadoğu'nun demokrasisi için çaba sarf eden unsurlar olduğunu savundu.

"KÜRTLERİN ÖZGÜRLÜK TALEBİ VAR AMA..."

Diyarbakır eski Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir barış sürecinde gelinen aşamayı kalıcılaştırmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin devreye girmesi ve Türkiye'deki tüm etnik ve dini farklılıkların anayasal güvence altına alınması gerektiğini söyledi. Baydemir şu ifadelere yer verdi: "Evet, Kürtler'in özgürlük talebi, statü talebi var. Ama Kürtler'in Türkiye'de yaşayan bütün halklarla birlikte yaşama talebi var. Özgürlük talebiyle, barış talebiyle birlikte yaşam talebi eş taleplerdir, bunlar birbirinden farklı talepler değildir."

kaynak: http://www.haberler.com/baydemir-kurtler-sorunlarina-cozum-bulmayacak-6056814-haberi/

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star