Ana Sayfa Güncel BAYDEMİR: BİR EVDE BİRLİKTE YAŞAYAMIYORSAK, KOMŞU OLALIM DAHA İYİDİR

BAYDEMİR: BİR EVDE BİRLİKTE YAŞAYAMIYORSAK, KOMŞU OLALIM DAHA İYİDİR

Baydemir: Bir evde birlikte yaşayamıyorsak, komşu olalım daha iyidir.

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2016 Pazartesi 18:10
BAYDEMİR: BİR EVDE BİRLİKTE YAŞAYAMIYORSAK, KOMŞU OLALIM DAHA İYİDİR

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Ankara'daki parlamentonun Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Farsların ve ne kadar halk varsa hepsinin parlamentosunun olmasını istediklerini ancak Kürtlere parlamento kapısının kapatıldığını ileri sürerek, "Biz şimdiye kadar aynı evde, aynı çatı altında bir yaşam sürdürelim istedik. İnsan bir evde birlikte yaşayamıyorsa insanlar bana göre komşu olsa daha iyidir" dedi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesinin dün 14'üncü Olağan Genel Kuruluna katılan ve şubenin aynı zamanda eski başkanı olan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, kurulda Kürtçe bir konuşma yaptı. Baydemir, 100 yıldır bu topraklarda insan hakları, insan onuru ve hasiyetinin ayaklar altına alındığını ifade ederek, "Sadece Kuzey Kürdistan değil, bütün Ortadoğu'da bu zulüm ve zorbalık yaşanıyor. Ama, Kürtlerin yaşadığı yerlerde daha yoğunlukta yaşanıyor. Hazreti Adem'den beri nerede zulüm ve zorbalık varsa Allah'a çok şükür orada direniş vardır. Allah'a ne kadar inancım varsa bu zulüm ve zorbalığın olduğu topraklarda bir gün insan hakları ayaklar altına alınmayacaktır ve özgürlükler olacaktır. Yaşanacak güzel günlerde insan hakları mücadelecilerinin çalışmaları ve direnişleri unutulmayacaktır" dedi.

"BİZ GÖZYAŞI DÖKÜYORUZ, BATI 'OH OLSUN' DİYOR"

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, bölgede yaşanan çatışmalar, operasyonlar, ölümler ve yıkımların fotoğraflarını göstererek, "
"Bugün bölgede yaşanan yıkım, çatışmalar ve ölümler için biz ağlarken, Türkiye'nin batısının yüzde 50-60'ı yaşananlar için 'oh olsun' diyor. Bu gerçeği unutmayalım ve gözümüzü bu gerçeğe kapatmayalım" dedi. Baydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Biz Ankara'daki parlamentonun Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Farsların ve ne kadar halk varsa hepsinin parlamentosu olmasını isterdik. Hem Anadolu'nun, hem Mezopotamya'nın, hem Kürdistan'ın ve hem de Türkiye parlamentosu olmasını isterdik. Hepimizin çatısı olsaydı. Ancak, o kapı Kürtlere kapandı. Biz şimdiye kadar aynı evde, aynı çatı altında bir yaşam sürdürelim istedik. İnsan bir evde birlikte yaşayamıyorsa insanlar bana göre komşu olsa daha iyidir. Şimdi durum komşuluğa doğru gidiyor. Bu yaşanan yıkım ve zulüm iyi bir komşuluğa vesile olsun o zaman. Bu zor bir şey değil. Katalonya'da halk referanduma gidiyor. Birlikte mi yaşayalım yada komşu mu olmalım diyorlar. Yine İskoçya'da insanlar sandığa gidiyor aynı konu ile ilgili. Eğer yaşamı bizimle kardeşçe paylaşmak istemiyorlarsa bende bu halkın bir hizmetkarı olarak halkımızı yanlış bir umut vermek istemiyorum. Son günü ve saniyeye onurlu ve kalıcı bir barış için, katliamın durdurulması için mücadelemizi güçlendirerek sürdüreceğiz."

YORUMLAR
  • yorum2016-05-10 14:15:22ağa

    siz ... gidin biz beraber yaşarız çünkü dayı yeğeniz senin gibi dönme ermeni değiliz ssiz yoken ne güzeldi siz gelince berbat ettiniz yaşamayıda kürtleride

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yazar: Göazaltılar demokratik siyasetin önünü tıkadı

Yazar: Göazaltılar demokratik siyasetin önünü tıkadı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık